Koniec z ogrzewaniem mieszkania na koszt sąsiada. Opublikowano projekt rozporządzenia

i

Autor: Unsplash - he gong Koniec z ogrzewaniem mieszkania na koszt sąsiada. Opublikowano projekt rozporządzenia

Koniec z OGRZEWANIEM mieszkania NA KOSZT SĄSIADA! To będzie prawdziwa rewolucja

2021-09-09 9:02

W powietrzu czuć już iście jesienną aurę, temperatury na zewnątrz są coraz niższe. Niedużo cieplej jest też w naszych mieszkaniach, w związku wiele osób z niecierpliwością wyczekuje, aż w blokach rozpocznie się sezon grzewczy. Cieszą się też sąsiedzi, którzy swoje grzejniki pozostawią zakręcone i będą pobierać ciepło na nasz koszt. Na szczęście wkrótce ma się to zmienić. Wszystko dzięki nowym przepisom.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano właśnie projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej. Projektowane przepisy regulują też warunki wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

Projekt rozporządzenia to efekt uchwalonej w kwietniu noweli ustawy o efektywności energetycznej, która zobowiązała MKiŚ do przygotowania odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z wykorzystywanego ogrzewania, a także ciepłej wody.

Koniec ogrzewania mieszkania na koszt sąsiada

W uzasadnieniu wyjaśniono, że celem nowego rozporządzenia jest m.in. "określenie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania w budynkach wielolokalowych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, posiadających funkcję zdalnego odczytu". Projektowane przepisy określają również warunki wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w blokach.

Resort klimatu tłumaczy, że nowe przepisy mają wyeliminować nieprawidłowości polegające na tym, że ktoś będzie więcej płacił za ciepło mimo tego, iż jego dostarczenie przekracza możliwości zamontowanego grzejnika. Ma to również działać w drugą stronę, kiedy poprzez wyłączenie grzejnika, opłaty za ciepło są zaniżone z powodu tego, iż lokator korzysta z wyprodukowanego przez sąsiadów ciepła, które przenika do jego mieszkania.

Raport z anteny 8.09, godz.10

Ponadto w uzasadnieniu wskazano, że projekt zakłada katalog informacji, jakie powinni otrzymywać lokatorzy w ramach rozliczenia zakupu ciepła. Dodano w nim, że nowe przepisy przewidują, iż opłaty będą ustalane tak, by odpowiadały zużyciu ciepła na ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Projektowane rozwiązania przewidują również współczynniki wyrównawcze, które wynikają z położenia lokalu w bryle budynku.

Z uzasadnienia wynika, że właściciel lub zarządca budynku będzie musiał dostosować regulamin rozliczeń ciepła w terminie roku od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Projektowane rozporządzenie zakłada też kilka przypadków, w których stosowanie inteligentnych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania lub wodomierzy stosowanych do rozliczeń nie będzie opłacalne. Jednym z określonych warunków nieopłacalności stosowania takich urządzeń jest sytuacja, kiedy koszt ich montażu przekracza 1 proc. opłat rocznych na fundusz remontowy. Jako nieopłacalną wskazano również sytuację, kiedy budynek nie został poddany termomodernizacji lub też eksploatacja inteligentnych ciepłomierzy lub wodomierzy przekracza 1 proc. całkowitych kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku.

Dziwny grzyb wyglądający jak UFO! Takie cudo można znaleźć w polskich lasach [ZDJĘCIA]