Jak szybko posprzątać przed świętami?

i

Autor: Canva

Jak szybko posprzątać mieszkanie przed świętami? [PORADY]

2021-12-22 14:48

Świąteczne porządki to bolączka większości z nas. Każdy z nas chce żeby nasz dom lub mieszkanie wyglądało ładnie i odświętnie w tym okresie ale dla wielu osób sprzątanie nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Kilka prostych zasad z naszego artykułu usprawnią świąteczne porządki. Jakie są zasady poprawnej kolejności sprzątania dowiecie się w artykule.

Kilka zasad, które usprawnią świąteczne porządki

Sprzątanie zaczynamy od miejsc najbardziej uciążliwych – np. okien, które często wymagają tego odsunąć stojące obok meble, zestawić kwiaty z parapetu, nosić wodę i detergenty. Sprzątając łazienkę albo kuchnię warto zacząć od kuchenki lub prysznica i spryskać je na samym początku sprzątania środkami do czyszczenia by te zaczęły działać. Gdy środek czyszczący będzie robił swoje by możemy skupić się na innych rzeczach.

  • Zacznij sprzątanie od najbrudniejszego pomieszczenia w domu. Dla jednych będzie to łazienka, kuchnia lub sypialnia. Ale nie zależnie, jakie to pomieszczenie to zawsze z niego roznosimy najwięcej brudu na inne pomieszczenia. Zaczynając od „najtrudniejszego” do posprzątania miejsca mamy większą pewność, że optymizm związany, że zrobieniem porządku wystarczy nam, chociaż na jedno najbardziej brudne pomieszczenie. Kolejne „łatwiejsze do ogarnięcia miejsca” pójdą nam zdecydowanie szybciej, jeśli ogarniemy „źródło chaosu” w mieszkaniu.
  • Zacznijmy na górze i skończmy na dole. Czyli sprzątanie w danym pomieszczeniu zaczynamy od wycierania żyrandoli, górnych półek, a kończymy na podłodze. Jeśli zaczniesz od odkurzania i zmycia podłogi, a na koniec wytrzesz kurz z mebli to na pewno duża jego część spadnie on na podłogę i Twoje odkurzanie się zmarnuje.
  • Sprzątamy od środka do zewnątrz. Robiąc porządki w szafce najpierw wyjmij z niej rzeczy i wytrzyj półki w środku, a dopiero po tym umyj drzwiczki. Dotyczy to też prysznica czy wanny. Zawsze jak myjemy je najpierw wewnątrz, a dopiero później zewnętrzne części.
  • Postępujemy zgodnie z regułą „wyjmij – umyj – włóż”. Jeśli chcemy dokładnie posprzątać szuflady i półki musimy usunąć przedmioty, które nam, w tym przeszkadzają. Dlatego najpierw wyjmujemy wszystkie przedmioty, wycieramy szafkę i zakurzone przedmioty i dopiero możemy je znów ułożyć. Podobnie jest z ubraniami w szafie, czy naczyniami w kuchni.

Jeżeli nie lubisz sprzątać, przygotuj sobie listę prac do wykonania. Odhaczanie na liście skończonych już prac da Ci motywację do ich pełnego wykonania. Reguły, które przeczytaliście pozwolą na szybsze i skuteczniejsze sprzątanie, a jak sprzątamy szybko, to będziemy mieć więcej czasu na relaks.