Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

i

Autor: Monika Półbratek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

Jak będą sprawdzane certyfikaty covidowe w Polsce? Wiceminister: Nie trzeba, bo ludzie chodzący do kościoła nie łamią prawa

2021-12-10 10:46

Ja co tydzień jestem na mszy świętej. Widzę, że maseczki są przestrzegane, dystans jest zachowany, ilość osób tak samo (...). Myślę, że do kościoła przychodzą osoby, które nie chcą robić czegoś niezgodnego z prawem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był w piątek, 10 grudnia pytany na antenie Radia Plus o to, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli sprawdzać czy osoby, które wchodzą do restauracji, kina lub kościoła są zaszczepione. Nowe rozporządzenie rządowe wprowadza w takich miejscach limity dla osób niezaszczepionych. Nie ma jednak żadnych narzędzi weryfikacji.

Wiceszef resortu zdrowia nie był w stanie odpowiedzieć na jakich zasadach taka weryfikacja będzie się odbywała, nie był tez w stanie wskazać kiedy taka podstawa prawna ma się pojawić. Powtarzał jedynie, że "będzie ustawa, porozmawiamy".

W trakcie tej rozmowy doszło też do kuriozalnej sytuacji. Kraska był dopytywany o to, ile osób będzie mogło przebywać w kościele podczas zbliżających się świąt i w jaki sposób księża i proboszczowie mieliby weryfikować to, czy wierni są zaszczepieni czy nie.

Wiceminister zdrowia zaskoczył wszystkich i oznajmił, że "jest przeciwny ograniczaniu dostępu do polskich kościołów wszystkim, którzy chcą się modlić".

- Ja co tydzień jestem na mszy świętej. Widzę, że maseczki są przestrzegane, dystans jest zachowany, ilość osób tak samo (...). Myślę, że do kościoła przychodzą osoby, które nie chcą robić czegoś niezgodnego z prawem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ta opinia na pewno nie spodoba się przedsiębiorcom, którzy muszą wpuszczać do swoich restauracji mniej osób niż mogli do tej pory.