Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?

2021-10-04 15:35
Inflacja rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja wciąż idzie w górę. We wrześniu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny wzrosły o 5,8 procent. W kolejnych miesiącach, zdaniem ekspertów, ten wskaźnik może wzrosnąć! Kiedy ceny w końcu zaczną spadać?

Gigantyczna inflacja w Polsce

Inflacja wciąż rośnie. Teraz wynosi 5,8 procent, a wkrótce może sięgnąć nawet 7 punktów. Jednak w 2022 roku - uspokaja znany analityk Piotr Kuczyński - sytuacja powinna być coraz lepsza, bo spodziewany jest spadek cen surowców. - To ciśnienie z rynku surowców powinno spadać, bo w tej chwili wszyscy chcą skorzystać z ożywienia gospodarczego i rzucili się, by kupować surowce. W związku z tym cen ich gwałtownie rosną. W przyszłym roku ten trend powinien spowolnić, stanowczo spowolnić - tłumaczy ekspert.

Czytaj także: Ceny jeszcze nigdy tak szybko nie szły w górę. Będzie jeszcze gorzej!

Kiedy ceny zaczną spadać?

Czynniki zewnętrzne wpłyną na niższą inflację, ale już te wewnętrzne przeciwnie. - Większy strumień pieniędzy do mniej zamożnych Polaków będzie wpływał na większy popyt. A większy popyt to teoretycznie wyższy wzrost cen. No i również podwyżki cen usług i różnego rodzaju i produktów z powodu wzrostu podatku dla przedsiębiorców też powinny wpływać - uważa Kuczyński.

Tak wysoki jak teraz poziom inflacji notowany był w Polsce ostatnio dwadzieścia lat temu.

QUIZ. Zagadka w kolorowych kropkach. Co druga osoba nie wie, jaka liczba się tu kryje

Pytanie 1 z 10
Jaka liczba jest tu ukryta?
1: Jaka liczba jest tu ukryta?
Prezydent zapowiedział drakońskie podwyżki cen biletów. Co na to mieszkańcy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze