Dzień wolny za pierszy dzień świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2021. Czy za święto w sobotę należy się dodatkowe wolne?

i

Autor: Unsplash Dzień wolny za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2021. Czy za święto w sobotę należy się dodatkowe wolne?

Dodatkowy dzień wolny dla wszystkich jeszcze w tym roku. Mogliście O TYM zapomnieć!

2021-10-06 7:50

Mamy dla was dwie wiadomości – dobrą i złą. Zła jest taka, że w tym roku pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia – wypada w sobotę. Dobra natomiast jest taka, że w zamian za to otrzymamy dzień wolny EKSTRA! Kiedy będzie można odebrać dodatkowe wolne za 25 grudnia? Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia układają się wyjątkowo niekorzystnie. Wigilia, która jest dniem roboczym, wypada w piątek 24 grudnia. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w sobotę 25 grudnia, a drugi w niedzielę 26 grudnia. A to oznacza – brak przerwy świątecznej! Wiele osób mogło jednak zapomnieć o tym, że za święta wypadające w sobotę pracodawca jest zobowiązany dać pracownikom dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Dodatkowy dzień wolny za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2021. Kiedy można odebrać?

Termin odbioru dodatkowego dnia wolnego za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wypadający w sobotę 25 grudnia wyznacza pracodawca. W zależności od firmy pracodawca może skonsultować dzień odbioru z pracownikami, bądź narzucić go odgórnie. Co ważne, powinien zostać przyznany w okresie rozliczeniowym występowania święta.

Wiele firm zdecyduje się zapewne na oddanie dnia wolnego w Wigilię. Dobrym rozwiązaniem będzie również odbiór w poniedziałek 27 grudnia, co pozwoli nam wydłużyć Boże Narodzenie o jeden dzień!

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Najdziwniejsze rośliny świata. Jedna przypomina Dartha Vadera z Gwiezdnych Wojen! [GALERIA]