Czwarta fala pandemii: specjalne obostrzenia dla niezaszczepionych?! Co zostanie wprowadzone?

i

Autor: Pixaby Czwarta fala pandemii: specjalne obostrzenia dla niezaszczepionych?! Co zostanie wprowadzone?

Czwarta fala pandemii: specjalne obostrzenia dla niezaszczepionych?! Co zostanie wprowadzone?

2021-07-10 13:41

Coraz więcej mówi się o czwartej fali pandemii koronawirusa. Był to też główny temat ostatniej konferencji prasowej, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Przedstawiciele rządu przestrzegali przed wzrostem zakażeń, który może nas czekać za kilka tygodni. Mogą też wrócić obostrzenia. Czy te będą równo dotyczyć wszystkich obywateli?

Czwarta fala pandemii. Nawet kilka tysięcy zakażeń dziennie

Rząd uważnie obserwuje sytuację pandemiczną na świecie. Przypomnijmy, że obecnie głównym zagrożeniem jest wariant delta, który już rozprzestrzenia się w Europie. Także w Polsce odnotowano już poszczególne przypadki. To jednak nie koniec, bo światowe media poinformowały we wtorek o wariancie lambda. Ten ma być jeszcze bardziej zaraźliwy od swojego poprzednika.

Premier Morawiecki przedstawił kilka wersji scenariuszy, dotyczących czwartej fali pandemii. Najczarniejszy z nich mówi nawet o kilkunastu tysiącach zakażeń dziennie. Oczywiście czwartej fali pandemii może również uniknąć. Wszystko zależy jednak od odpowiedzialności Polaków oraz od tempa szczepień. Potwierdził to również minister zdrowia.

Raport z anteny 6.07, godz.10

Najlepszą formą ograniczenia możliwości pojawienia się wzrostu zakażeń na jesieni jest szczepienie; chroni ono przed zgonem, hospitalizacją, ale również przed zakażeniem - podkreślił we wtorek Adam Niedzielski.

Czwarta fala pandemii. Specjalne obostrzenia dla niezaszczepionych?

W trakcie konferencji premier został zapytany o możliwość ponownego wprowadzenia obostrzeń w związku z czwartą falą pandemii. Czy osoby niezaszczepione będą objęte specjalnymi restrykcjami?

Tworzymy listę hipotetycznych zakazów, nakazów, rekomendacji. Ich wdrożenie będzie zależne od opinii specjalistów, decyzji politycznych, ale przede wszystkim liczby zaszczepionych. Czekamy z podjęciem pewnych decyzji do połowy lipca - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał również, że jest w stałym kontakcie z premierami państw Europy Zachodniej ws. działań dotyczących epidemii. Nie wykluczył też, że UE zdecyduje się wdrożyć jednolite, zharmonizowane rozwiązania.

Być może cała UE zdecyduje się w jakimś momencie wdrożyć jednolite, zharmonizowane rozwiązania. I wtedy my technicznie jesteśmy do nich przygotowani. Będziemy musieli do nich dołączyć, ponieważ jesteśmy częścią UE. Nie chciałbym, aby jakaś część rodaków była tym zaskoczona - powiedział Morawiecki.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?