Coraz więcej aptek wykonuje testy na Covid-19. Sprawdź listę!

i

Autor: Twitter/NFZ_Opole, Twitter/NFZ_Kielce Coraz więcej aptek wykonuje testy na Covid-19. Sprawdź listę!

Coraz więcej aptek wykonuje testy na Covid-19. Sprawdź listę!

2022-01-27 16:01

Od czwartku 27 stycznia 13 tys. aptek w całej Polsce miało oferować możliwość wykonania testu na koronawirusa. Jednak od rana otworzyło się zaledwie 0, 5 proc. zapowiadanych punktów! Rząd podkreśla, że z godziny na godzinę aptek, w których możemy zrobić darmowy test na CCovid-19 jest więcej. Sprawdź listę i adresy punktów!

Od czwartku 27 stycznia w aptekach można zrobić darmowy test na Covid-19. Jak zapowiadał rząd, w ten sposób ma działać 13 tys. aptek w całej Polsce. Start tego programu nie był jednak szczególnie udany.

Czytaj także: W TYCH APTEKACH zrobisz test! Jest ich łącznie... 64 w całej Polsce! [MAPA]

Darmowy test na Covid-19 w aptece

Jak poinformował rano resort zdrowia, do akcji przystąpiły zaledwie 64 apteki w całej Polsce. Kilka godzin później dane zostały zaktualizowane. Według najnowszych informacji, bezpłatny test w kierunku SARS-CoV-2 można już wykonać w 105 aptekach. Rząd zakładał, że będzie to ok. tysiąca aptek.

- No dzisiaj ruszyły punkty testowe w aptekach. Na tę chwilę już mamy aktywnych 105 aptek. Rano były 64. Ponad 5 tys. farmaceutów zostało przeszkolonych do wykonywania tych testów - tłumaczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jeszcze więcej punktów z testami

Waldemar Kraska zapowiada kolejną zmianę, która poszerzy dostęp do testów. - W najbliższych dniach, pewnie na początku przyszłego tygodnia, w punktach, które do tej pory pobierały wymaz tzw. PCR, czyli do badania w laboratorium, do badania genetycznego. Także w tych miejscach będziemy mogli wykonać test antygenowy - dodał Kraska.

Ostatniej doby wykonano w Polsce niemal 180 tysięcy testów. Najwięcej od początku pandemii.

Jak wygląda robienie testu antygenowego na Covid-19?

- Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP - informuje resort zdrowia.

Wynik testu pojawi się już po kilku minutach. Jeśli będzie dodatni, należy się udać na izolację domową. W okresie izolacji skontaktuje się z Tobą również sanepid.

- Jeśli test wypadnie ujemnie, ale masz objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa, poproś lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie na test PCR.  Możesz też poprosić o skierowanie na test PCR online. Sprawdź, jak to zrobić - podkreśla ministerstwo.

Skrajnie niebezpieczne wyprzedzanie kierowcy tira

Quiz. Czwartkowy test z geografii. W którym państwie jest TO miasto? Proste? Nie żartuj!

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę: El Paso leży w...