Odbudowano zniczone ogrodzenie na granicy z Białorusią

i

Autor: Twitter/Polska Policja Odbudowano zniczone ogrodzenie na granicy z Białorusią

Co się dzieje na granicy z Białorusią? Relacja na żywo 10.11.2021 [WIDEO, ZDJĘCIA, KONFERENCJE]

2021-11-10 7:27

Bardzo napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Koczują przy nim tysiące nielegalnych migrantów. W gotowości jest wojsko, policja i antyterroryści. Jak wygląda sytuacja na granicy? Śledź naszą relację na żywo. Publikujemy zdjęcia i wideo z granicy z Białorusią. Śledzimy także oficjalne komunikaty i konferencje prasowe.

Spis treści

 1. Co się dzieje na granicy z Białorusią? Relacja na żywo 10.11.2021
 2. Sytuacja na granicy: Oficjalne oświadczenie
 3. Stan wyjątkowy w Polsce
 4. Kiedy zapora na granicy?
 • W poniedziałek 8.11.2021 do mediów trafiła informacja, że spora grupa migrantów próbuje przekroczyć polską granicę z Białorusią.
 • Przy granicy koczować może około 3-4 tysiące nielegalnych migrantów. Na miejscu są wojsko, policjanci, a także antyterroryści. Teren jest monitorowany z helikopterów.
 • We wtorek 9 listopada i w nocy z wtorku na środę, co najmniej kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów przedostały się do Polski po siłowym forsowaniu ogrodzeń w okolicach Krynek i Białowieży. Jak podaje Straż Graniczna, część osób udało się zawrócić na granicę.

Co się dzieje na granicy z Białorusią? Relacja na żywo 10.11.2021

godz. 7.59

- Codziennie udaremniamy setki prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Każda osoba, której uda się przedostać poza linie granicy zostaje ujęta. Wydaje się jej wtedy postanowienie o opuszczeniu terytorium RP i jeśli nie składa wniosku o ochronę międzynarodową odprowadza się ją do linii granicy. Straż Graniczna dziękuje Ministerstwu Obrony Narodowej, policji za wspólną służbę. Dzięki Wam mamy kolejny spokojny poranek - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

godz. 7.53

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował w środę rano, że we wtorek po południu w akcji w okolicach Białowieży (powiat hajnowski) wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, którzy zatrzymali ponad 50 osób po nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej.

Również w powiecie hajnowskim doszło do podobnej sytuacji tuż po północy. "Na miejsce również pojechało blisko czterdziestu policjantów. Ta informacja wskazywała na kilkudziesięcioosobową grupę" - poinformował Krupa; mówił, że część tej grupy została zatrzymana. Dodał, że nie ma jeszcze pełnej informacji o działaniach w tym miejscu.

godz. 7.47

Policja opublikowała w mediach społecznościowych nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej.

Środa, 10 listopada 2021. Godz. 7.32

Niespokojna noc na polsko-białoruskiej granicy. Doszło do kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy przez duże grupy, a dziś szykuje się kolejna duża nielegalna akcja migrantów, którzy mają szykować się do szturmu. To informacje, które pochodzą z forów internetowych i komunikatorów, ale rzeczywiście brzmią niepokojąco - portal telewizji Biełsat podaje, powołując się na niezależnych białoruskich blogerów, że formowana jest duża grupa migrantów, która dziś ma ruszyć na granicę z Polską. Może ona liczyć nawet 10 tysięcy osób. W nocy kilkudziesięcioosobowe grupy migrantów forsowały granicę. Według medialnych doniesień miało to miejsce w pobliżu Krynek i Białowieży. Migranci weszli na teren naszego kraju - ale policja informuje, że zostali zatrzymani i zawróceni. Nie ma jednak pewności, że udało się zatrzymać wszystkich.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: PILNE! Dwie duże grupy migrantów przedostały się z Białorusi do Polski

Godz. 18.40

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyleci w środę do Polski w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Michel ma się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim.

Godz. 18.30

Wojsko Polskie odbudowało już ogrodzenie przy granicy z Białorusią w miejscu, w którym próbowano ją masowo i agresywnie przekroczyć - przekazała we wtorek wieczorem policja. Do próby siłowego wejścia na terytorium Polski doszło w poniedziałek w okolicach Kuźnicy.

Godz. 17. 25

- Prędzej czy później dojdzie pewnie do użycia broni - mówi mieszkanka miejscowości znajdującej się tuż przy strefie objętej stanem wyjątkowym.

Godz. 17.22

Tuż przy strefie objętej stanem wyjątkowym jest nasz reporter Paweł Jakubowski. - Tutaj, 5 km przed granicą, gdzie swój posterunek ma ŻW i Policja, sytuacja wygląda spokojnie. Chociaż, chwilę temu przemknęło kilkanaście radiowozów na sygnale, a także furgonetki antyterrorystów - relacjonuje.

Godz. 17.15

We wtorek od północy na Litwie w strefie przygranicznej z Białorusią oraz w ośrodkach dla migrantów zacznie obowiązywać zaostrzony stan wyjątkowy – postanowił Sejm w trybie nadzwyczajnym zdecydowaną większością głosów.

Godz. 16.54

Do trzech godzin wzrósł we wtorek po południu czas oczekiwania ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). Natomiast ruch osobowy w Terespolu odbywa się na bieżąco. W związku z kryzysem migracyjnym, polsko-białoruskie przejście w Kuźnicy na Podlasiu jest zamknięte do odwołania.

Godz. 16.50

Szef MSWiA: w pasie przy granicy z Białorusią przebywa od 2 do 4 tys. nielegalnych migrantów; będą podejmowali kolejne szturmy. Tygodniowo 40 lotów do Mińska m.in. z Dubaju i Damaszku; 2 tys. nielegalnych migrantów trafia tygodniowo do Mińska.

Godz. 16.36

Polska chciałaby nałożenia sankcji m.in. na linie lotnicze, które przywożą migrantów na Białoruś - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Po raz pierwszy mamy do czynienia ze sterowaną presją migracyjną, władze Białorusi zapraszają migrantów, by ich wyekspediować do UE - podkreślił.

Godz. 16.30

Rzecznik litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Giedrius Miszutis poinformował, że we wtorek odnotowano już około 170 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Litwą i Białorusią. Poprzedniej doby takich prób było 73.

Godz. 16.10

Rozpoczęło się specjalne posiedzenie Sejmu zwołane ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Posłowie zaczęli od braw dla Straży Granicznej.

Godz. 15.30

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nowe nagranie, na którym widać obóz rozbity przez migrantów próbujących przedostać się przez granicę.

godz. 15.13

Za niecałą godzinę (o 16.00) odbędzie się nadzwyczajne spotkanie Sejmu, w trakcie którego przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier, szef MON i szef MSWiA mają udzielić informacji na temat sytuacji na granicy z Białorusią. Może ono potrwać około trzech godzin.

godz. 15.06

Dzień "Szacunek Dla Munduru". To hasło, które będzie towarzyszyć tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

godz. 14.56

Kanał Nexta opublikował na Twitterze nagranie, na którym widać, jak migranci niszczą ogrodzenie przy użyciu kłód.

godz. 14.38

"W odpowiedzi na eskalację kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej podjęto kolejne działania zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa w rejonie objętym stanem wyjątkowym; WOT to wzmocnienie prowadzonego dotychczas wsparcia dla Straży Granicznej" – napisał Pietrzak we wtorek w komunikacie.

Poinformował, że od poniedziałku blisko 8 tys. żołnierzy z trzech województw - podlaskiego, lubelskiego i warmińsko–mazurskiego - objęto "alertem gotowości do natychmiastowego stawiennictwa", "z czego już 1000 podlaskich terytorialsów zameldowało się w swoich batalionach".

Dodał, że WOT przez całą dobę prowadzą patrole piesze, kołowe i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, patrole konne, obserwują też teren z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye.

"Maszty oświetleniowe postawione w tych obszarach poprawiają widoczność i wspomagają skuteczność działań patrolowych. Cały czas działa również mobilny zespół oceny wsparcia, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców objętych stanem wyjątkowym" - przekazał rzecznik.

godz. 14.29

- W tym roku wywieśmy flagi dużo wcześniej przed 11 Listopada. Niech to będzie wyraz wsparcia dla działań podejmowanych przez żołnierzy i funkcjonariuszy w obronie polskiej granicy - napisał w mediach społecznościowych płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

godz. 14.25

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił Ławrow; jego zdaniem UE mogłaby tak samo pomóc Białorusi.

"Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach?" - powiedział rosyjski minister na konferencji prasowej. Dodał, że uchodźcy nie chcą pozostać "na Białorusi ani w Turcji", a chcą przedostać się do krajów UE. Ocenił, że UE "przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia" i wobec tego "należy odpowiadać za swoje postępowanie".

Do słów rosyjskiego ministra odniósł się we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Szef rosyjskiego MSZ formułuje pierwsze +rady+ dla Unii Europejskiej, jak rozwiązać kryzys migracyjny. W najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu" - ocenił.

"Od początku przewidywaliśmy, że Putin - akceptując i popierając działania Łukaszenki - będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za +uspokojenie sytuacji+. Międzynarodowa gra polityczna właśnie się zaczyna..." - napisał Żaryn.

godz. 14.17

"Setki migrantów koczowało w pobliżu granicy białorusko-polskiej w mroźnych nocnych temperaturach. Polski premier odwiedził granicę, a urzędnicy ostrzegali, że napięcie może wzrosnąć w nadchodzących dniach" - informuje Reuters.

godz. 13.46

Regionalny System Ostrzegania poinformował wczesnym popołudniem, że w związku z tym, iż kolejka przed Bobrownikami ma 16 km długości, a czas oczekiwania na odprawę przedłużył się do 34 godzin (stan na godz. 12), przed Waliłami Stacją utworzona została strefa buforowa.

Strefy buforowe tworzone są na drogach dojazdowych podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów. Wówczas jest dzielona i porządkowana przez Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.

Kolejka tirów wydłużyła się w Bobrownikach znacznie, co ma związek z tym, że zamknięte jest od 7 rano we wtorek - do odwołania - sąsiednie przejście graniczne w Kuźnicy. "Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko - białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy" - podała SG w komunikacie.

godz. 13.40

- Działania Alaksandra Łukaszenki na granicach z Unią Europejską to prawdziwy międzynarodowy terroryzm z użyciem ludzi, których nieszczęście i problemy Mińsk wykorzystuje - pisze we wtorek ukraiński publicysta Witalij Portnikow.

godz. 13.33

Nowe zdjęcia z porannego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony Mariusza Błaszczaka z pogranicznikami i żołnierzami na przejściu granicznym w Kuźnicy.

godz. 13.10

Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla WOT, którzy dzielnie bronią naszych granic przed agresywną operacją reżimu Łukaszenki. Imigranci są tylko narzędziem. W takich chwilach, ramię w ramię musimy dbać o nasze bezpieczeństwo - napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

godz. 13.00

W mediach społecznościowych krąży również krótkie nagranie, na którym widać uzbrojonego mężczyznę w pobliżu granicy polsko-białoruskiej oddającego strzały z długiej broni. - To tzw. Sistema. Plot po stronie białoruskiej ok. 800 m od granicy - skomentował film wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

godz. 12.51

We wtorek o godz. 16.00 rozpocznie się posiedzeniu Sejmu, w trakcie którego przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier, szef MON i szef MSWiA mają udzielić informacji na temat sytuacji na granicy z Białorusią.

- Dzisiejsze posiedzenie Sejmu będzie dla opozycji okazją do opamiętania i odpowiedzialnego traktowania kryzysu na granicy z Białorusią. Jeżeli nie chcą pomagać, to przynajmniej niech nie przeszkadzają i nie obrażają naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - zaapelował do opozycji we wpisie na Twitterze Ryszard Terlecki.

godz. 12.45

- Wydarzenia na białorusko-polskiej granicy są głęboko niepokojące. Wiele razy mówiliśmy, że wykorzystywanie uchodźców i migrantów do osiągania politycznych celów jest nie do przyjęcia i trzeba natychmiast z tym skończyć. Wzywamy Białoruś do zaprzestania igrania ludzkim życiem - napisał we wtorek na Twitterze polski oddział Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

godz. 12.36

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Marek Pietrzak, poinformował na Twitterze, że białoruskie służby organizują odprawy z udziałem migrantów. - Odprawa mężczyzn - migrantów z białoruskim propagandystą. Nic na granicy nie dzieje się bez udziału i aprobaty białoruskich służb - czytamy we wpisie.

godz. 12.29

W obliczu dramatycznej sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, sekretarz generalny socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil chce zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Presja na Łukaszenkę musi zostać zwiększona - powiedział Klingbeil we wtorek dziennikowi "Bild".

godz. 12.16

Nagranie przedstawiające sytuację na granicy zamieścił także Państwowy Komitet Graniczny Białorusi.

Godz. 12.03

Na Twitterze "Podlaskiej Policji" pojawiło się najnowsze nagranie z granicy polsko-białoruskiej.

godz. 11.50

Z przekazanych przez rzeczniczkę POSG mjr Katarzynę Zdanowicz informacji wynika, że do 800 osób, które przebywają w okolicach Kuźnicy dowożone są kolejne osoby, które przebywają w pobliskich lasach. Natomiast wzdłuż całej polsko-białoruskiej granicy - jak powiedziała rzeczniczka - znajduje się ok. 3-4 tys. migrantów.

Mówiła, że na granicy widać większą koncentrację służb białoruskich, żeby "kontrolować, sterować, kierować tymi osobami". - Obserwujemy tę całą sytuację z powietrza, widzimy, że są tam żołnierze, że jest ich coraz więcej. (...) a dodatkowo w rejon tego miejsca ściągani są dziennikarze, którzy nagrywają tę sytuację i w sposób propagandowy przedstawiają to mieszkańcom Białorusi - dodała.

W poniedziałek, oprócz prób nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów koło Kuźnicy, kolejna miała miejsce w miejscowości Połowce, na terenie strażnicy w Czeremsze, gdzie siłowo granicę próbowała sforsować grupa kilkudziesięciu osób; zostały one zawrócone na Białoruś. Podobna sytuacja miała miejsce we wtorek rano w okolicach placówki SG w Krynkach.

godz. 11.28

Unia Europejska zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu. Decyzja ta jest odpowiedzią na trwający atak hybrydowy realizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Została podjęta we wtorek przez kraje członkowskie w ramach Rady UE.

Zawieszenie obejmuje przepisy znoszące wymogi dotyczące dokumentów dowodowych, regulujące wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu i obniżające opłaty za składanie wniosków wizowych w odniesieniu do urzędników białoruskiego reżimu.

Decyzja ta nie wpłynie na zwykłych obywateli Białorusi, którzy w ramach umowy o ułatwieniach wizowych będą nadal korzystać z tych samych udogodnień, co obecnie.

godz. 11.15

Zniszczony przez nielegalnych migrantów fragment ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej jest odbudowywany.

godz. 11.00

- Pod Kuźnicą bez prób przedostania się siłowego do Polski. Na miejscu na linii granicy cały czas są policjanci - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Policjanci bronią granicy polsko-białoruskiej

i

Autor: KWP Białystok Policjanci bronią granicy polsko-białoruskiej

godz. 10.50

Zakończyło się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda: Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to akcja hybrydowa prowadzona przeciwko Polsce i UE przez reżim białoruski (...) Monitorujemy sytuację i będziemy bronić granicy. Jest tam konieczna infrastruktura i dostateczna liczba funkcjonariuszy, żołnierzy i policjantów. Cała wypowiedź poniżej:

godz. 10.43

Polska popiera i od dawna zabiega o nałożenie sankcji na Białoruś; nie chodzi tylko sankcje, które dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

godz. 10.20

Stanisław Żaryn zamieścił na Twitterze wpisy dotyczące działań służb białoruskich. Jak zaznaczył, "w działaniach Białorusi przeciwko Polsce ogromną rolę pełni walka informacyjna, która ma wymuszać uległość wobec działań Białorusi, a także wywierać presję na rząd, by zgodził się na szlak migracyjny. W ramach działań psychologicznych wykorzystuje się głównie dzieci i kobiety".

- Migranci otrzymują takie jak załączona instrukcje, jak wykorzystywać dzieci do prób forsowania granicy. "Weźcie dzieci, tulcie je, wyglądajcie na brudnych i zmęczonych" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał też, że inne wpisy dotyczą wykorzystania dzieci do produkcji materiałów propagandowych. - Przyjaciele w lesie potrzebują dziecka, które mogłoby wypowiedzieć się do filmiku, który będzie przesłany organizacjom - napisał rzecznik. - Tak białoruskie służby grają naszymi emocjami - podkreślił Żaryn.

godz. 10.17

We wtorek ok. godz. 10.30 po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego planowana jest wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

godz. 10.14

W związku z sytuacją na granicy z Białorusią będzie możliwość nauki zdalnej w przygranicznych szkołach - zapowiedział we wtorek w Warszawie szef MEiN Przemysław Czarnek - W powiatach sąsiadujących z Białorusią będzie możliwość przejścia na naukę zdalną ze względu na sytuację na granicy - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że do kuratorów zostaną wysłane odpowiednie pisma w tej sprawie.

godz. 10.12

Białoruski reżim zadecydował o nieprzyjmowaniu migrantów do obozu w Kuźnicy. Być może z obawy o odwrócenie się sytuacji przeciwko Białorusi - relacjonuje we wtorek białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan. W dalszej części wpisu zamieszczonego na Twitterze dziennikarz stwierdza, że żołnierze strzelają nad głowami tych, którzy chcą wejść do obozu. Na posterunkach granicznych migranci są zawracani do Grodna.

godz. 10.10

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa kolejna narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego związana z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

godz. 10.00

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

- Przed chwilą odbyła się rozmowa prezydenta i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Temat oczywisty: atak reżimu Łukaszenki na polską granicę. Na razie tyle szczegółów  – napisał Kumoch na Twitterze. - Nasze przedstawicielstwo działa. Sojusznicy wyrażają poparcie dla Polski – zapewnił prezydencki minister.

godz. 9.55

Ruch samochodów na polsko-białoruskich przejściach w Terespolu i Koroszczynie odbywa się na bieżąco – wynika z danych lubelskiej Izby Administracji Skarbowej. W związku z kryzysem migracyjnym, polsko-białoruskie przejście w Kuźnicy na Podlasiu jest zamknięte do odwołania.

godz. 9.40

Na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Kuźnicy noc z poniedziałku na wtorek minęła spokojnie - oceniła rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że w tym miejscu nadal znajduje się obozowisko, na którym przebywa kilkaset osób. Oceniła, że może to być 600-700 osób. 

godz. 9.28

We wtorek o godz. 9.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym w sprawie sytuacji na polsko - białoruskiej granicy - poinformowali we wtorek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

godz. 9.25

Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy - informuje na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

godz. 9.16

W poniedziałek straż graniczna odnotowała 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 17 osób (głównie obywateli Iraku). Wydano 85 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 6 osób. Pozostałym próbom udało się zapobiec.

godz. 9.13

W sieci pojawiają się kolejne nagrania z granicy.

godz. 9.06

Premier Mateusz Morawiecki w Kuźnicy Białostockiej: Czołem żołnierze, czołem funkcjonariusze, dziękuję za Waszą służbę, dziękuję za to, co robicie. Miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic. To, co tutaj widziałem to bardzo profesjonalna służba, bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku frontu. Reżim Łukaszenki używa cywili jako broni współczesnej wojny hybrydowej - powiedział podczas porannego spotkania. Poniżej całe wystąpienie:

 

godz. 9.00

Sytuację na granicy polsko-białoruskiej skomentował także były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny jest niezaprzeczalnie najważniejsze. W tym czasie zagrożenia na granicy polsko-białoruskiej, gdzie prowadzona jest wojna hybrydowa, dziękujemy wojskom operacyjnym oraz WOT, SG i Policji za ich służbę! - napisał na Twitterze.

godz. 8.53

- Nie ma decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego na granicy polsko-białoruskiej - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział również, że gdy stan wyjątkowy w tym regionie się skończy, dostęp do strefy przygranicznej będzie ograniczony przez zapisy ustawy dot. budowy zapory.

godz. 8.51

Według danych podlaskiej KAS, w kolejce do przejścia w Bobrownikach oczekiwało we wtorek rano ponad 400 ciężarówek. W nocy czas oczekiwania wynosił tam 22 godziny, rano było to 17 godzin - wynika z informacji zamieszczonych na portalu granica.gov.pl.

Oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki powiedział PAP, że w trakcie nocnej zmiany w Kuźnicy (od godz. 20 do 7 rano, czyli do zamknięcia przejścia) odprawiono tam 150 ciężarówek wyjeżdżających z Polski na Białoruś i ponad 110 wjeżdżających do kraju. Według obserwacji administracji celno-skarbowej, część kierowców - po informacji o zawieszeniu ruchu w Kuźnicy - już w nocy przejechało z tej kolejki do Bobrownik.

Od godziny 20 w poniedziałek informacje o zamknięciu przejścia w Kuźnicy zaczęła wyświetlać na tablicach na drogach krajowych w Podlaskiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do Kuźnicy z Białegostoku prowadzi droga krajowa nr 19. Stosowne ostrzeżenie alarmowe ukazało się też w Regionalnym Systemie Ostrzegania, z adnotacją, że podróżni powinni kierować się na przejścia w Bobrownikach lub Kukurykach (Koroszczynie), które jest w województwie lubelskim.

Przejście graniczne w Kuźnicy zamknięte jest do odwołania od godz. 7 we wtorek, ruch został tam zawieszony w obu kierunkach.

godz. 8.34

Dzisiaj z samego rana premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem spotkali się w Kuźnicy z funkcjonariuszami straży granicznej, policji oraz żołnierzami służącymi przy granicy polsko-białoruskiej.

godz. 8.27

Również na polsko-białoruskim odcinku granicy w województwie lubelskim noc przebiegła spokojnie. - Noc minęła spokojnie, nie mieliśmy zdarzeń związanych z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Żadnych incydentów też nie było - przekazał PAP we wtorek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

godz. 8.17

- Nasze szacunki dotyczące obecności migrantów na Białorusi wskazują, że może ich być nawet 12 do 15 tysięcy; szacujemy, że w poniedziałek przy naszej granicy mogło ich być w okolicach 4 tysięcy - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

godz. 7.52

- We wtorek ambasadorowie państw UE akredytowani przy ONZ w Nowym Jorku omówią sytuację na wschodniej granicy Polski oraz wspólne działania na forum Organizacji we współpracy z państwami członkowskimi, w tym z Radą Bezpieczeństwa ONZ - podał we wtorek polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski.

godz. 7.41

- Uszczelnienie polskiej granicy to nasz interes narodowy. Dzisiaj zagrożona jest stabilność i bezpieczeństwo całej UE. Ten hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest wymierzony w nas wszystkich. Nie damy się zastraszyć i będziemy bronić pokoju w Europie z naszymi partnerami z NATO i UE - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Wtorek, 9 listopada 2021. Godz. 7.09

W nocy na granicy w pobliżu Kuźnicy obyło się bez prób siłowego przekroczenia.

"Bez prób siłowego przekroczenia, ale w stronę policjantów w samochodzie poleciał kamień. Skończyło się na wgnieceniu samochodu" - poinformował we wtorek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Na zamieszczonym we wtorek rano filmie na Twitterze podlaskiej policji widać obóz migrantów. To nagranie z wtorku rano. Widać na nim migrantów chodzących obok namiotów, rozpalone są też ogniska. Po polskiej stronie pas przy granicy oświetla samochód, na nagraniu widać też szpaler stojących policjantów.

Godz. 21. 15

Ponad 12 tys. żołnierzy jest dziś obecnych na granicy, ale ta liczba może wzrosnąć zawsze wtedy, kiedy będzie taka potrzeba - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że "jesteśmy przygotowani do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo".

Godz. 21.10

Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego atak na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda. UE musi wspierać Polskę - podkreślił premier Łotwy Kriszjanis Karinsz. Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób - przekazała dyplomacja tego kraju.

Godz. 21.08

Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Godz. 21.05

W związku z zawieszeniem od wtorku od godz. 7.00 rano odpraw na polsko-białoruskim przejściu w Kuźnicy, Straż Graniczna spodziewa się większego ruchu pojazdów na przejściach w Bobrownikach (Podlaskie) i w Terespolu (Lubelskie) - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG Katarzyna Zdanowicz.

Godz. 20.56

Stany Zjednoczone mocno potępiają wykorzystywanie migrantów do celów politycznych oraz bezduszne i nieludzkie działania na granicy - oznajmił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Godz. 20.47

Minister Spraw Zagranicznych Czech Jakub Kulhanek napisał w poniedziałek na Twitterze, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest ekstremalna. Zapewnił, że Praga jest w pełni solidarna z "polskimi przyjaciółmi".

Godz. 20. 45

Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego, UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych - oświadczył w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Godz. 20.20

- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską, aby podziękować za jednoznaczne wsparcie białoruskich sił demokratycznych dla Polski - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Godz. 20.16

- To nie jest przypadek, że szturm na granice odbył się dziś.Z pewnością będzie się powtarzał, ponieważ reżim Łukaszenki przyjął taką zasadę działania - powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Godz. 20.06

- Funkcjonariuszy SG wspiera ponad 12 tys. żołnierzy i policjantów. Obrona granicy jest naszym priorytetem - mówi Witek.

Godz. 20.03

- Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz - powiedziała marszałek Sejmu.

Godz. 20.00

Rozpoczęło się orędzie Elżbiety Witek.

Godz. 19.52

Von der Leyen: wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak

Godz. 19.30

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte oraz premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem - poinformowała na Twitterze w poniedziałek wieczorem kancelaria premiera.

Godz. 19.16

Premier powinien wystąpić z wnioskiem o zwołanie Rady Europejskiej; należy zatrzymać kanały tranzytowe, a prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę uznać za międzynarodowego terrorystę - ocenił w poniedziałek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Godz. 19.15

Grupa adwokatów i radców prawnych z m.in. Warszawy i Krakowa oferuje bezpłatną pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w obronę granic - przekazała w poniedziałek adwokat Monika Brzozowska–Pasieka.

Godz. 19.04

Jak informuje Straż Graniczna, od 9.11 od godz.07.00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Podróżni, powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach.

Godz. 19.02

We wtorek o godz. 16 zbierze się Sejm na posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią - poinformowała po poniedziałkowym spotkaniu Prezydium Sejmu wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

Godz. 18.58

- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przed chwilą z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Flaga Polskiodbywa całą serię rozmów z przywódcami państw sąsiadujących z Białorusią i innych krajów naszego regionu. Większych różnic zdań nie ma. Każdy widzi co robi Łukaszenka - poinformował na Twitterze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Godz. 18.55

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaapelował do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku oraz dołączenie białoruskich lotnisk do listy obiektów objętych restrykcjami. Minister rozmawiał o tym w poniedziałek z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

Godz. 18.45

Tuż przy granicy obszaru wyjątkowego znajduje się nasz reporter Paweł Jakubowski. - Migranci przestali forsować zaporę. Rozbili obóz, ale sytuacja​ na granicy polsko-białoruskiej wcale się nie poprawia. Po polskiej stronie duża mobilizacja służb, stacjonuje tu około 12 tys. żołnierzy, a na drodze do Kuźnicy całą noc będą prowadzone kontrole pojazdów - informuje. - Tu już w absolutnych ciemnościach na trasie z Białegostoku do Kuźnicy funkcjonuje specjalny punkt, gdzie policja i żandarmeria sprawdzają każdy samochód. Obok też stacjonują dziennikarze, także zagraniczni. Cały czas w stronę granicy jadą wojskowe ciężarówki - relacjonuje Jakubowski.

Dzisiejsza noc na Podlasiu ma być bardzo mroźna. Termometry mają wskazać nawet -3 stopnie.

Godz. 18.44

"Nie odnotowaliśmy szczególnych, niepokojących zdarzeń na terenie województwa lubelskiego w ochronie granicy państwowej" – poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki. Pełnimy służbę w trybie ciągłym razem z wojskiem - dodał.

Godz. 18.42

Pojawiają się doniesienia, że białoruscy żołnierze strzelają w powietrze, by przestraszyć zgromadzonych przy granicy z Polską migrantów i uniemożliwić im powrót w głąb terytorium Białorusi - informuje w poniedziałek białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

Godz. 18.40

W dramatycznej sytuacji na wschodniej granicy apelujemy o zawieszenie sporów politycznych - podkreślił w poniedziałek lider Porozumienia Jarosław Gowin. Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zwrócił się o zwołanie Rady Europejskiej

Godz. 18.30

Jutro o 16.00 specjalne posiedzenie #Sejm.u ws. sytuacji na granicy.

Godz. 18.19

Przetrwaliśmy pierwszą próbę masowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w pobliżu Kuźnicy; czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy; jesteśmy dobrze przygotowani - powiedział w poniedziałek chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

Godz. 18.15

Ze strony Białorusi spodziewamy się niemalże wszystkiego - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Pytany, jak może rozwinąć się sytuacja na granicy w okolicach Kuźnicy, odparł, że może dojść do kolejnych prób masowego przejścia na terytorium RP, a może też to przerodzić się w ogromny obóz.

Tłumy uchodźców na granicy z Polską

godz. 17.23

- Łukaszenka zdecydował się rozpocząć kolejną falę agresji wobec Polski. Rozpoczęła się próba masowego wkroczenia na teren RP migrantów wykorzystywanych przez Białoruś do ataku hybrydowego przeciwko Polsce. To akcja obliczona na wywołanie wielodniowego kryzysu - podkreśla Stanisław Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Godz. 17.20

Na godzinę 20 zaplanowano wystąpienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek ws. sytuacji na granicy Polski z Białorusią.

godz. 17.15

- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy - informuje rzecznik rządu i publikuje nowe nagranie z granicy.

Godz. 16.55

W tej chwili mamy już do czynienia z prowokacjami ze strony funkcjonariuszy białoruskich; spodziewamy, że na polskiej granicy może w najbliższym czasie dojść do eskalacji tego typu działań, które będą miały charakter zbrojny - powiedział  rzecznik rządu Piotr Müller.

Godz. 16.40

Prezydent rozważa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej; wpłynął między innymi wniosek ze strony Lewicy - poinformował w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Godz. 16.30

- Od 3 do 4 tys. migrantów w pobliżu polskiej granicy, kolejne transporty docierają do Białorusi z krajów arabskich; polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły - poinformował rzecznik rządu.

Sytuacja na granicy: Oficjalne oświadczenie

W związku z dynamiczną sytuacją na granicy Polski z Białorusią, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn Wydał specjalne oświadczenie. Poniżej najważniejsze informacje:

 • Duże grupy migrantów, które znalazły się na granicy są w pełni kontrolowane przez służby i wojsko białoruskie,
 • Takie działania to konsekwencja obranej przez Łukaszenkę formy zemsty na Polsce, Litwie i Łotwie. Tworząc sztuczny szlak migracyjny, wykorzystując cynicznie migrantów, Łukaszenka stara się destabilizować Polskę, Litwę i Łotwę, a także zmusić Unię Europejską do zniesienia sankcji nałożonych na reżim w Mińsku.
 • Łukaszenka chce doprowadzić także do rezygnacji z popierania opozycji demokratycznej na Białorusi.
 • Białorusini prowadzą działania dezinformacyjne, stosują szantaż emocjonalny eksponując w grupach migrantów dzieci i kobiety, choć stanowią oni mniejszość wśród migrantów.
 • Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami – zarówno w NATO jak i UE.

Pełna treść oświadczenia znajduje się >>TUTAJ<<.

Stan wyjątkowy w Polsce

Od 2 września 2021 roku w Polsce obowiązuje stan wyjątkowy. To w związku z trudną sytuacją na granicy. Część województw podlaskiego i lubelskiego jest objęta szczególnymi regulacjami. Szczegółową listę miejscowości znajdziesz >>TUTAJ<<. Początkowo stan wyjątkowy miał obowiązywać przez 30 dni. Ten termin został jednak wydłużony na kolejne 60 dni.

Kiedy zapora na granicy?

Jak zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, na granicy z Białorusią ma powstać specjalna zapora. Będą to stalowe słupy o wysokości 5 metrów, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Zapora będzie też wyposażona w czujniki ruchu oraz w kamery dzienne i nocne. Zabezpieczenie powstanie na długości 180 km. Jej budowa ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.

Tu znajdziesz więcej informacji o sytuacji na granicy:

Na bieżąco monitorujemy sytuację na granicy. Więcej informacji znajdziesz w poniższych artykułów:

>>> Ewakuacja szkół przy granicy z Białorusią i przerażeni mieszkańcy."Oby nie strzelali" [WIDEO]

>>> Ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy zawieszony od 9.11.2021. Sprawdź szczegóły

>>> MOBILIZACJA WOT - o co chodzi? Co to oznacza?

>>> Kuźnica. Kolejne próby forsowania granicy przez migrantów [NAGRANIA]

>>> Kuźnica. Udaremniono próbę siłowego przedarcia się migrantów na polską stronę [NAGRANIE]

>>> Straż graniczna o sytuacji po białoruskiej stronie granicy: przygotowujemy się na wszelkie ewentualności

>>> "Dziś może dojść do najtrudniejszej sytuacji". Śmigłowiec nad granicą, widoczne setki migrantów

>>> Trudna sytuacja na granicy z Białorusią. Podniesiono ALERT GOTOWOŚCI WOJSKA do działania

>>> Tłumy migrantów przy granicy z Polską. Zwołano posiedzenie rządowego sztabu kryzysowego