MOBILIZACJA WOT - o co chodzi? Co to oznacza?

2021-11-08 14:38

W poniedziałek, 8. listopada, podniesiono alert gotowości WOT. Ma to związek z sytuacją na granicy z Białorusią. O co dokładnie chodzi i kogo w szczególności dotyczy mobilizacja? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Podniesiono alert gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej - taka informacja obiegła polskie media w poniedziałek, 8. listopada. Ma ona związek z sytuacją, do której doszło na granicy z Białorusią, nieopodal miejscowości Kuźnica w województwie podlaskim. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze o dużej grupie migrantów chcących dostać się na teren Polski. W reakcji na te doniesienia zdecydowano o wydaniu alertu gotowości WOT. Wszystkim członkom Wojsk Obrony Terytorialnej, których obowiązuje alert, wydano konkretne polecenia. Alert dotyczy w szczególności trzech brygad przy wschodniej granicy państwa. Dowiedzcie się, na czym polega mobilizacja i kogo obowiązuje.

NIEEMISYJNY Czym jest etykieta produktu i co można z niej wyczytać?

Płk Pietrzak - "Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia Straży Granicznej"

Około godziny 10:30 na Twitterze pojawił się wpis rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej, pułkownika Marka Pietrzaka: - Podnosimy gotowość naszych sił w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej - konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy - czytamy we wpisie.

Mobilizacja WOT przy wschodniej granicy - co oznacza?

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Opiera się w głównej mierze na żołnierzach i żołnierkach niezawodowych, mobilizowanych w szczególnych wypadkach. Za taki uznano sytuację w Kuźnicy. Podniesienie alertu gotowości oznacza, że członkowie i członkinie konkretnych brygad WOT mogą dostać natychmiastowe wezwanie do stawienia się w wyznaczonych miejscach. W tym wypadku najwcześniej - 6 godzin od podniesienia alertu - takiego wezwania mogą się spodziewać trzy brygady WOT:

  • 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
  • 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
  • 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W tweecie przekazano polecenie żołnierzom i żołnierkom: - Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich! We wpisie zamieszczono również mapę alertu. Zamieszczamy go poniżej.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze