Michał Kołodziejczak

i

Autor: PAP Piotr Nowak Michał Kołodziejczak

Citizen Lab: Dwie kolejne osoby inwigilowane Pegasusem. Wśród nich lider AGROunii

2022-01-25 20:36

Dwie kolejne osoby inwigilowane Pegasusem. Citizen Lab potwierdza, że chodzi o lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka oraz o Tomasza Szwejgierta, który napisał książkę o szefie MSWiA, Mariuszu Kamińskim. Wcześniej informowano, że Pegasusa użyto także wobec Romana Giertycha, senatora Krzysztofa Brejzy czy prok. Ewy Wrzosek. Każda z tych osób prowadziła działania niesprzyjające władzy rządzącej.

Dwie kolejne osoby inwigiliowane Pegasusem. Citizen Lab potwierdziło tę informację. Jak poinformował w mediach społecznościowych analityk organizacji John Scott-Railton - na liście osób podsłuchiwanych znaleźli się też lider AGROunii Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwejgiert, który napisał książkę o szefie MSWiA Mariuszu Kamińskim.

Czytaj także: Krzysztof Brejza inwigilowany podczas kampanii wyborczej? Kolejna ofiara Pegasusa

Michał Kołodziejczak inwigilowany

Jak podaje Associated Press, telefon Michała Kołodziejczaka został zhakowany przez system Pegasus w maju 2019 roku, gdy lider AGROunii chciał zarejestrować ugrupowanie jako partię. Taki ruch mógłby zmniejszyć szansę Prawa i Sprawiedliwości u elektoratu zamieszkującego wsie.

Tomasz Szwejgiert inwigilowany

Kolejną inwigilowaną za pośrednictwem systemu Pegasus osobą miał być Tomasz Szwejgiert. Jak ustaliła grupa Citizen Lab, Szwejgiert został zhakowany 21 razy - od końca marca do czerwca 2019 roku. Włamania odnotowano w czasie, gdy do rządu zostały wysłane pytania dotyczące obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Wcześniej Kamiński pełnił funkcję koordynatora służb specjalnych, a Tomasz Szwejgiert twierdzi, że przez lata współpracował właśnie z polskimi służbami specjalnymi. 

Doniesienia skomentował już rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że Szwejgiert nie miał związków z tajnymi służbami. Zwrócił też uwagę, że autor był oskarżony o poważne przestępstwa gospodarcze i korupcję.

QUIZ. Prawda czy fałsz? Ósme pytanie spędzi ci sen z powiek!

Pytanie 1 z 15
Saturn jest największą planetą Układu Słonecznego

- Z mojego telefonu przez kilka dni wyciekały dane z powodu zhakowania telefonu przez Pegasusa. Tak w Polsce rząd PiS walczy się opozycją i innym zdaniem - napisał lider AGROunii w mediach społecznościowych. W środę zamierza przeprowadzić w tej sprawie konferencję.

- Osoby hakujące polityków opozycji i osoby wypowiadające się krytycznie o władzy za pośrednictwem systemu Pegasus myślały, że nie zostaną złapane. Mylili się. Ich węszenie sugeruje, że się bali. Nie szpiegujesz polityków opozycji, jeśli się nie boisz. Szpiegujesz, kiedy czujesz słabość - podsumował analityk Citizen Lab.

Pegasus: Kto był inwigilowany?

Jak informuje Citizen Lab, w Polsce potwierdzono pięć przypadków inwigilacji obywateli za pośrednictwem Pegasusa. To:

  • Roman Giertych,
  • senator Krzysztof Brejza (podczas pełnienia obowiązków szefa kampanii wyborczej)
  • Prok. Ewa Wrzosek (zajmowała się sprawą nielegalnych wyborów kopertowych),
  • Michał Kołodziejczak (lider AGROUnii),
  • Tomasz Szwejgiert (autor książki o ministrze Kamińskim).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

WOŚP - ESKA licytacja G20