Bombka choinkowa

i

Autor: pixabay.com Bombka choinkowa

Bombki choinkowe - skąd się wzięły najpopularniejsze ozdoby choinkowe?

2021-12-23 15:02

Dziś nikt nie wyobraża sobie choinki bez zawieszonych na niej szklanych bombek. Ta świąteczna ozdoba ma ciekawą historię, którą warto poznać. O pochodzeniu bombek choinkowych możecie przeczytać w naszym artykule.

Bombki choinkowe to bez wątpienia najpopularniejsza ozdoba na świąteczne drzewko. Najpopularniejsze są te kuliste, ale w sklepach znaleźć można bombki praktycznie w każdym kształcie. Wprawni hutnicy potrafią nadać dmuchanemu szkłu dowolne formy, a po ozdobieniu bombki są gotowe do zawszenia na gałązkach świerku lub jodły. Być może podziwiając udekorowane drzewka zadacie sobie pytanie, skąd w ogóle wzięły się bombki? Śpieszymy z odpowiedzią! Okazuje się, że te szklane cacka mają długą historię. Jeśli wierzyć legendzie, wszystko zaczęło się od... braku orzechów i jabłek. W dalszej części artykułu przeczytacie o początkach bombek na choinkę.

Świąteczna płyta Krzysztofa Krawczyka

Bombki wymyślił niemiecki hutnik szkła

Pierwsze bombki powstały w 1847 w niemieckim mieście Lauscha. Legenda głosi, że Hans Greiner, miejscowy hutnik, nie miał pieniędzy na tradycyjne choinkowe ozdoby z tamtych czasów, czyli jabłka, orzechy i słodycze. Wpadł więc na pomysł, żeby z rozgrzanego szkła wydmuchać kilka pustych w środku kul i udekorować nimi swoje świąteczne drzewko. Z czasem jego wynalazek stawał się coraz popularniejszy, co uratowało hutę w Lauscha przed bankructwem. Na cześć szklanej ozdoby, w herbie miasta widnieje przystrojona bombkami choinka.

Polska potentatem w produkcji bombek

Choć bombki wymyślono w Niemczech, prawdziwym potentatem w produkcji tych ozdób jest Polska! Większość krajowej produkcji trafia na eksport. Polskimi bombkami mogą się w Boże Narodzenie cieszyć między innymi ludzie z USA, Japonii, Kanady, Francji i Rosji.