Prezes NBP Adam Glapiński

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS Prezes NBP Adam Glapiński

Będzie jeszcze wyższa inflacja! Prezes NBP alarmuje

2022-04-07 16:02

Stopy procentowe znacznie w górę - to reakcja Rady Polityki Pieniężnej na rosnącą inflację. Jak zaznaczył prezes NBP Adam Glapiński, póki co inflacja ma tendencję do wzrostu. To bardzo zła wiadomość dla naszych portfeli. Kiedy inflacja zacznie spadać? Kiedy kredyty będą niższe?

Te działania przyniosą efekt, ale nie od razu - tak o kolejnej podwyżce stóp procentowych mówi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. W środę 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się je podnieść o 1 pkt procentowy. To oznacza, że ta kluczowa, referencyjna stopa wzrosła do 4,5 proc. To wszystko ma pomóc zbić wysoką inflację.

Czytaj także: Jest sposób na niższą ratę kredytu! Zapłacimy mniej mimo podwyżki stóp procentowych?

- Na skutek rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie, inflacja jest bardzo silnie podbita w górę. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych, a także nasilenie zaburzeń w handlu międzynarodowym. To, co mieliśmy do tej pory, zostało jeszcze podbite o kilka punktów w górę - tłumaczy prezes NBP.

Czy będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?

- Tak jak dotychczas będziemy śledzili dane i dostosowywali działania. Zrobimy to, co będzie potrzebne. Nie jestem w stanie powiedzieć Państwu co zrobimy za miesiąc, bo nie wiem jakie dane przez ten miesiąc będą napływać. Nie wiem, co się będzie działo - z wojną, z rynkami światowymi, z surowcami energetycznymi - nikt tego nie wie - podkreślił Glapiński.

Inflacja ciągle w górę! Kiedy szczyt inflacji?

- Inflacja ma tendencję do wzrostu, jak teraz przewidujemy, ze szczytem w czerwcu. Wtedy powinien nastąpić pik, a potem powolny spadek – mówił prezes NBP Adam Glapiński w czwartek na konferencji.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Beszamel: jak przygotować mazurki wielkanocne?

Quiz o autach PRL. Ile wiesz o samochodach z dawnych lat?

Pytanie 1 z 10
Radziecki GAZ M-20 Pobieda miał swój polski odpowiednik. Jakie to auto?