Jest sposób na niższą ratę kredytu! Zapłacimy mniej mimo podwyżki stóp procentowych?

2022-04-06 16:23
 Stopy procentowe znowu w górę, ale rata kredytu będzie niższa?! Jest pomysł!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę, ale rata kredytu będzie niższa?! Jest pomysł!

Stopy procentowe znowu w górę! To kolejna podwyżka w ostatnich miesiącach i fatalna wiadomość dla kredytobiorców. To mogą być najwyższe raty kredytu w historii. Jest jednak pomysł, by je obniżyć. Co muszą zrobić banki? Przeczytaj!

Spis treści

 1. Stopy procentowe kwiecień 2022
 2. Podwyższenie stóp procentowych: O ile wzrośnie rata kredytu?
 3. "Nawet 1000 złotych więcej"
 4. Stopy w górę, ale raty kredytów w dół?
 5. "Banki zarabiają już wystarczająco"
 6. Ile razy stopy procentowe zostały podniesione?
 7. Przytłacza Cię rata kredytu?
 8. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak w prosty sposób odciążyć domowy budżet!

Stopy procentowe kwiecień 2022

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc.

 • Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc,
 • stopa lombardowa do 5,00 proc.,
 • stopa depozytowa do 4,00 proc.,
 • stopa redyskonta weksli do 4,55 proc.,
 • a stopa dyskontowa weksli do 4,60 proc.

Czytaj także: Raty kredytów będą DUŻO WYŻSZE! RPP zdecydowała. Stopy procentowe ponownie W GÓRĘ!

Podwyższenie stóp procentowych: O ile wzrośnie rata kredytu?

- Te raty ponownie wzrosną, to oczywiście zależy od warunków kredytu, ale ta rata znowu o 200-300 złotych może pójść w górę. Może nawet więcej -  mówi dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podwyżkę stopy procentowej odczują posiadacze kredytów, ale i ci, którzy dopiero planują je wziąć. - Jeśli ktoś był w stanie wziąć kredyt o wartości 450 tys. złotych to teraz to powoli schodzi do 300 tysięcy złotych - dodaje Maszczyk.

"Nawet 1000 złotych więcej"

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej martwi kredytobiorców, bo to już siódma podwyżka stóp z rzędu. - Kiedy braliśmy kredyt na początku pandemii, wiedzieliśmy że jest ryzyko. Rata docelowa została wyliczona na 2500 zł. Obecnie to prawie 3200, a przed nami aktualizacja WIBOR po dwóch podwyżkach. Spodziewam się, że dobijemy do 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć czynsz i opłaty - razem prawie 5000 zł. To jest cała pensja. W pojedynkę nie dałabym rady. Nie wiem co się stanie jak jedno z nas straci pracę. Ta podwyżka uderza tylko w klasę średnią - w ludzi, którzy ciężką pracą chcieli mieć coś „swojego”. Krew mnie zalewa kiedy słyszę, ze pan Glapinski przyznaje sobie 600 000 premii, kiedy normalni ludzie wypruwają portfele robiąc zakupy spożywcze - mówi pani Agnieszka, która rok temu wzięła kredyt na zakup mieszkania.

Czytaj także: W tych regionach Polski najboleśniej odczują podwyższone raty kredytów

Stopy w górę, ale raty kredytów w dół?

- Banki, w pierwszej kolejności państwowe, muszą odejść od pobierania marży od kredytów. Nie mogą zarabiać na polskich obywatelach - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po kolejnej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych. Lider ludowców podkreślił, że dzisiejsza decyzja RPP jest dla kredytobiorców trudna. "To już jest naprawdę nie do udźwignięcia: inflacja, raty kredytu, szalejące ceny prądu, gazu" - mówił.

- Mamy propozycję rozwiązania i oczekujemy interwencji państwa, szczególnie banków państwowych: muszą powstrzymać się od pobierania marży - powiedział Kosiniak-Kamysz. - Niech odejdą od pobierania marży, koniec z marżą od kredytów - apelował.

"Banki zarabiają już wystarczająco"

Jak wskazał prezes PSL, "banki zarabiają już wystarczająco dużo na oprocentowaniu". - Po 2016 roku, kiedy były niskie stopy procentowe - marża była bardzo wysoka i ona została dalej utrzymana - powiedział. - Ta realna kwota, którą płacą dzisiaj kredytobiorcy, to nie są tylko stopy procentowe, ale też to jest bardzo wysoka marża - dodał.

Kosiniak-Kamysz wskazał, że w ostatnich latach marża wynosiła nawet 3 procent. - Banki państwowe w pierwszej kolejności muszą odejść od pobierania marży, nie mogą zarabiać na polskich obywatelach, nie mogą się bogacić na krzywdzie ludzkiej - mówił.

Ile razy stopy procentowe zostały podniesione?

Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Rozpoznasz to miejsce wyłącznie po fragmencie na zdjęciu? Tylko prawdziwi podróżnicy to odgadną

Pytanie 1 z 12
Chronił przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu, ale miał także duże znaczenie dla ochrony Jedwabnego szlaku
QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Rozpoznasz to miejsce wyłącznie po fragmencie na zdjęciu? Tylko prawdziwi podróżnicy to odgadną.

Przytłacza Cię rata kredytu?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak w prosty sposób odciążyć domowy budżet!

Listen to "Dlaczego wciąż nie możesz uporządkować swoich finansów?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze