Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Sparaliżował sieć komputerową

i

Autor: pixabay Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Sparaliżował sieć komputerową

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Hakerzy żądają okupu!

2022-02-21 10:44

Atak hakerski utrudnia pracę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od tygodnia LPR zmaga się z atakiem hakerskim, który sparaliżował sieć komputerową. Nie działa strona i poczta internetowa. LPR w mediach społecznościowych napisało "wybaczcie nasze piątkowe milczenie, ale toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac". Hakerzy żądają okupu za odszyfrowanie danych.

Udany atak komputerowy na sieć LPR spowodował awarię zarówno strony internetowej, skrzynek mailowych, ale również sparaliżował łączność. - Teraz już pewnie wiecie, co to za atak sparaliżował sieć komputerową ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tak, to ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane na dyskach i sprawia, że maszyny stają się bezużyteczne. Wedle nieoficjalnych informacji, ktoś z pracowników miał kliknąć na złośliwy załącznik… - napisał serwis niebezpiecznik.pl. który poinformował o problemie. Serwis, powołując się na swoich czytelników, podaje, że w nocy z 13 na 14 lutego w LPR przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji dotyczących szczegółów odnośnie interwencji.

- Jak mówi nam jedna z osób związana z LPR, warunki pracy przypominają obecnie te sprzed wielu lat, a komunikacja odbywa się "alternatywnymi środkami łączności", m.in. w oparciu o prywatne skrzynki i komórki - czytamy w serwisie. Atak ma na celu wymuszenie okupu. Jednak LPR swoimi siłami usiłuje naprawić szkody wyrządzone przez hakerów.

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Hakerzy żądają okupu

Atak hakerski na LPR ma na celu wyłudzenie okupu. Zażądano 390 tys. dolarów za odszyfrowanie danych. Jednak Lotnicze Pogotowie Ratunkowe próbuje własnymi siłami pozbyć się problemu. Do wszystkich 21 baz w całej Polsce wysłano nowe komputery.

CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie CODZIENNYCH RAPORTÓW o zakażeniach?! Już w marcu REWOLUCYJNE ZMIANY!

Atak hakerski na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy nie przestali pomagać

Nad rozwiązaniem problemu cały czas pracują informatycy. Nie ma jednak żadnych problemów w pracy ratowników. Helikoptery nadal wylatują nieść pomoc.

- Wybaczcie nasze piątkowe milczenie, ale toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac. Powoli się podnosimy i zapewniamy, że nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie" - napisał w mediach społecznościowych Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. "A Wam dziękujemy za troskę, bo wielu z Was zauważyło naszą nietypową absencję - dodał.

Jak przekazała rzecznik prasowy LPR Justyna Sochacka niedługo zostanie opublikowane oświadczenie w tej sprawie.

Ściąganie przechylonej iglicy w kościele w Białogardzie
Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?