Akcja Znicz 2022. W ostatnich dwóch dniach było 140 wypadków drogowych. Zginęło 14 osób, a 149 zostało rannych

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Akcja Znicz 2022. W ostatnich dwóch dniach było 140 wypadków drogowych. Zginęło 14 osób, a 149 zostało rannych

2022-10-30 13:38

W piątek i sobotę policjanci odnotowali 140 wypadków drogowych, w których zginęło 14 osób, a 149 zostało rannych - poinformował w niedzielę nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Po raz kolejny policjanci zatrzymali ponad 300 nietrzeźwych kierowców.

Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w piątek i w sobotę doszło do 140 wypadków drogowych, w których zginęło 14 osób, a 149 osób odniosło obrażenia. Przez dwa ostatnie dni policjanci zatrzymali 618 kierujących po alkoholu, zaś 92 kierowców przekroczyło prędkość powyżej 50 km/h. W tym czasie na drogach kontrole prowadziło średnio ok. 5 tys. policjantów pionu ruchu drogowego.

Dla porównania w takim samym okresie ubiegłego roku odnotowano 194 wypadki drogowe, w których zginęło 18 osób a 232 osoby zostały ranne.

Jak przekazał PAP nadkom. Robert Opas, tylko w sobotę doszło do 63 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób, a 74 osoby zostały ranne. Policjanci zatrzymali 315 nietrzeźwych kierujących.

"W tym najpoważniejszym zakresie naruszeń prędkości - powyżej 50 km/h - odnotowaliśmy niewiele, bo 39 interwencji" - poinformował nadkom. Robert Opas. Dodał, że w porównaniu do ubiegłorocznej soboty było o 40 mniej wypadków drogowych, o 8 mniej ofiar śmiertelnych i o 57 mniej osób rannych.

Opas zwrócił uwagę, że wśród pięciu ofiar śmiertelnych z soboty, cztery osoby to piesi, a dwa ze zdarzeń miały miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Dodał, że do jednego ze zdarzeń doszło w Toruniu, gdzie kierujący saabem potrącił na przejściu dla pieszych 81-latkę, a następnie uciekł z miejsca wypadku, ale został zatrzymany przez policjantów.

"Drugie z tych zdarzeń miało miejscu w Ostrowi Mazowieckiej. Kierujący toyotą potrącił leżącego na pasie ruchu pieszego. Mężczyzna zginąłna miejscu" - poinformował Opas. Trzecie potrącenie - jak przekazał - miało miejsce w rejonie przejścia dla pieszych, gdzie 18-letni kierujący audi potrącił 12-letniego chłopca, który zmarł po przewiezieniu do szpitala.

"Są to osoby, których już między nami nie ma, dlatego zwracam się po raz kolejny z apelem - zauważajmy innych uczestników ruchu drogowego. Nasze zachowanie za kierownicą jest najbardziej istotne" - powiedział.

Zwracając się do kierujących zaznaczył, by pamiętali, że w tym okresie roku widoczność jest znacznie ograniczona. "Wcześnie zapadający zmrok, mimo wszystko delikatnie śliska jezdnia ze względu na różnego rodzaju zamglenia, opady atmosferyczne, powoduje to, że droga zatrzymania pojazdu zdecydowanie się wydłuża" - mówił. Dodał, że obserwacja rejonu przejść dla pieszych i dostosowanie prędkości do warunków ruchu pozwoli uniknąć wypadów.

Zwracając się natomiast do pieszych przypomniał, żeby zapewnili sobie jak najlepszą widoczność i stosowali elementy odblaskowe nie tylko tam, gdzie wymaga tego prawo. "Chodzi tutaj przede wszystkim o widoczność i bezpieczeństwo tych uczestników ruchu, a nie o nakładanie mandatów karnych" - zapewnił.

W okresie Wszystkich Świętych policjanci prowadzą wzmożone kontrole w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii. Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę należy m.in. zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci kierują ruchem. Podczas kontroli policjanci zwracają szczególna uwagę na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych; kontrolują także trzeźwość kierowców.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi