Groźne aplikacje pobrało 100 tyś osób! Twórcy staną przed sądem

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Groźne aplikacje pobrało 100 tyś osób! Twórcy staną przed sądem

2024-04-10 14:07

Dwóch twórców aplikacji na Androida pozwało Google za uczestniczenie w międzynarodowym przekręcie z wykorzystanie szkodliwych aplikacji, które trafiły do Sklepu Play! Nieświadomi użytkownicy pobrali ich aplikacje w sumie ponad 100 tyś. razy. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule.

Google wytacza proces dwóm twórcom aplikacji i mówi o działaniu, które jego zdaniem ma znamiona "międzynarodowego schematu oszustw internetowych dotyczących inwestycji konsumenckich". Yunfeng Sun oraz Hongnam Cheung to dwaj twórcy aplikacji z Shenzhen i Hongkongu. W sklepie Androida opublikowali w sumie 87 swoich aplikacji.  Zostały one pobrane przez ponad 100 tys. niczego nieświadomych użytkowników.

W oświadczeniu Google czytamy:

Korzyści płynące z aplikacji były iluzoryczne. Na tym proceder się nie kończył. Zamiast tego, gdy poszczególne ofiary próbowały wycofać swoje salda, oskarżeni i ich konfederaci podwajali schemat, żądając od ofiar różnych opłat i innych płatności, które rzekomo były niezbędne, aby ofiary odzyskały swoje główne inwestycje i rzekome zyski.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Zobacz też: Facebook i Instagram z nowym rywalem od twórców TikTok! To on ma podbić rynek w 2024

Mężczyźni mieli ponadto namawiać użytkowników do pobierania ich fałszywych aplikacji za pośrednictwem wysyłanych wiadomości tekstowych. Tak udało im się dotrzeć między innymi do osób z Kanady i USA.

QUIZ z Informatyki. Pamiętasz coś jeszcze ze szkoły? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Skrót WWW oznacza: