Zakaz handlu złagodzony - to zalecenie ekspertów z ministerstwa

2019-03-14 12:35 M.C.
Zakaz handlu złagodzony - to zalecenie ekspertów z ministerstwa
Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER Wózki sklepowe

Od początku 2019 roku obowiązuje rozszerzony zakaz handlu w niedziele. Tylko jedna w miesiącu może być handlowa. Jeszcze przed rokiem Polacy mogli robić zakupy normalnie w dwie niedziele. Wiele osób twierdzi, że było to dobre rozwiązanie. Okazuje się, że tego zdania są też eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Co to oznacza dla handlu w Polsce? Dowiedzcie się na ESKA.pl.

Zakaz handlu złagodzony - tego na pewno chciałoby wielu mieszkańców naszego kraju. Od początku 2019 roku możemy robić zakupy bez przeszkód tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W myśl ustawy, która wprowadziła ograniczenia, w 2020 roku zakaz miałby objąć już wszystkie niedziele. Jest jednak nadzieja na to, że rząd zdecyduje się na powrót do przepisów, które obowiązywały w 2018 roku, kiedy do dyspozycji mieliśmy dwie niedziele handlowe. Takie jest bowiem zalecenie ekspertów z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Przeczytaj też: Nowa opłata w sklepach? Trwają prace nad jej wprowadzeniem

Czy będzie więcej niedziel handlowych?

Zakaz handlu w niedziele pojawił się w 2018 roku. Ustanowiono wówczas dwie niedziele z zakazem w miesiącu. W następnych latach przepis miał się rozszerzać, by ostatecznie w 2020 wszystkie niedziele były bez handlu. Takie rozwiązanie nie podobało się jednak wielu klientom i handlowcom.

Zobacz też
Nowe znaki drogowe 2018 - co znaczy zielone auto w kółku?

Autor: fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ruch drogowy

Polscy kierowcy muszą się zapoznać z nowymi znakami. Na ESKA.pl dowiecie się, co oznacza zielony samochód w okręgu.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zleciło niedawno przygotowanie raportu na temat wpływu zakazu na gospodarkę. Do dokumentu dotarli dziennikarze Business Insider Polska. Z ich nieoficjalnych informacji wynika, że autorzy analizy sugerują złagodzenie zakazu. Miałoby to polegać na powrocie do przepisów z 2018 roku, czyli dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

Specjaliści z resortu Przedsiębiorczości i Technologii przeanalizowali wpływ ustawy na handel i konsumentów. Uwzględnili głosy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którzy wskazali na problem likwidowania małych sklepów. Zalecany powrót do dwóch niedziel handlowych miałby być kompromisem pomiędzy rządowymi planami a potrzebami klientów i handlowców.

Co na to Ministerstwo?

Samo Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii też wypowiedziało się w sprawie. Powiedziano, że analiza specjalistów nie wyraża stanowiska resortu. Są to jedynie zalecenia, które niekoniecznie zostaną wzięte pod uwagę.

Raport ekspertów ma być upubliczniony w ciągu kilkunastu dni. Czy te ustalenia wpłyną na kształt ustawy o zakazie handlu w niedziele? O tym przekonamy się zapewne niebawem.

Najnowsze