Pożary w Grecji - czy Polsce grozi podobne niebezpieczeństwo?

2018-07-25 10:06
Pożary w Grecji - czy Polsce grozi podobne niebezpieczeństwo?
Autor: fot. AFP/EAST NEWS Pożary w Grecji

Grecja zmaga się ze straszliwymi pożarami, które pustoszą kraj. Czy podobny kataklizm może wystąpić w Polsce? Na ESKA.pl sprawdzamy, co na ten temat mówi ekspert.

Pożary w Grecji to temat, którym żyje obecnie cała Europa. W wielu rejonach tego kraju od poniedziałku szaleje ogień, który pustoszy lasy i miasta. Pożary spowodowane są głównie upałami. Fala wysokich temperatur napłynęła nad cały kontynent, a bardzo gorąco jest też ostatnio w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy Polsce grożą podobne pożary.

Czy Polsce grożą pożary?

Pożary w Grecji spowodowały już śmierć kilkudziesięciu osób i ogromne straty. Ogień jest bardzo trudny do opanowania, a sprzyja mu upał. Prognozy pogody na najbliższy czas zapowiadają gorące dni dla całej Europy. Także dla Polski. Czy przez to w naszym kraju pojawiło się ryzyko pożarów?

Wir cykloniczny - co to jest i czy jest groźny?

Na ten temat wypowiedział się starszy brygadier Paweł Frontczak - rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Według niego, Polacy nie powinni się obawiać podobnych pożarów. W naszym kraju dominują lasy iglaste. Nie płoną one tak, jak występujące w Grecji gaje oliwne, które często zapalają się same w czasie upałów. Poza tym, nasze lasy są stale kontrolowane przez straż pożarną. Ogień, który pojawia się w polskich lasach jest szybko dostrzegany i gaszony zanim wyrządzi większe szkody. Słowa Pawła Frątczaka powinny uspokoić wszystkich, którzy obawaiją się pożarów jak w Grecji.

Pogoda długoterminowa w górach: gdzie i kiedy będzie ciepło?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze