Ostatnia zmiana czasu w Polsce. Co ze zniesieniem i likwidacją zmiany czasu?

2020-10-24 20:50
Ostatnia zmiana czasu w Polsce. Co ze zniesieniem i likwidacją zmiany czasu?
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Ostatnia zmiana czasu w Polsce. Co ze zniesieniem i likwidacją zmiany czasu?

Ostatnia zmiana czasu w Polsce wzbudza duże emocje. Dla wielu osób przestawianie zegarków nie ma już sensu, dlatego temat poddano ponownej dyskusji w Parlamencie Europejskim. Kiedy ostatnia zmiana czasu? Co z likwidacją przesuwania zegarków? Przekonajcie się sprawdzając najnowsze ustalenia - na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Zmiana czasu w Polsce - od kiedy obowiązuje?
  2. Ostatnia zmiana czasu w Polsce - likwidacja
  3. Zmiana czasu w Polsce 2020 - kiedy zmiana czasu na zimowy?

Ostatnia zmiana czasu w Polsce - kiedy? Czy zmiana czasu 2020 jest ostatni raz? Zastanawiacie się, kiedy przestawiamy zegarki ostatni raz w Polsce? Jeśli chodzi o kwestię przesuwania wskazówek zegara, w ostatnim czasie wrócono do tego tematu. Unia Europejska od kilkunastu miesięcy twierdzi, że zlikwiduję zmianę czasu, ponieważ nie wiążę się ona z żadnymi oszczędnościami energii, a wręcz przeciwnie, jest problemem np. dla podróżujących komunikacją. Co gorsza jednak, zmiana czasu źle wpływa na zdrowie człowieka. Rozregulowuje biologiczny zegar, przez co mamy problem ze snem, a ponadto ma przyczyniać się do zwiększenia ilości zawałów. 

Czy faktycznie zmiana czasu jest potrzebna? Kiedyś wprowadzenie czasu letniego, jak i zimowego, miało ogromne znaczenie. Taki wniosek zrodził się w głowie Benjamina Franklina, którego uważa się za pomysłodawcę wprowadzenia zasady przesuwania wskazówek zegarków. W późniejszych latach naukowcy doszli do wniosku, że najpierw trzeba wprowadzić czas letni, który wpłynie na oszczędność energii elektrycznej. Latem, przesunięcie zegara o godzinę w przód oznacza, dłuższy dzień. Ludzie w domach, ale również szefowie w zakładach później zapalają światła i dłużej można korzystać z naturalnego światła. 

Zmiana czasu w Polsce - od kiedy obowiązuje?

Zmiana czasu w Polsce obowiązuje nieustannie od 1995 roku. Od tego momentu zegarek na czas letni przestawia się w ostatnią niedzielę marca, a czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Czas letni trwa około 7 miesięcy, a czas zimowy około 5 miesięcy.

Ostatnia zmiana czasu w Polsce - likwidacja

Średnio dwa razy w roku wracają rozmowy ekspertów w temacie zmiany czasu, a raczej zniesienia przesuwania zegarków. Ostatnie porozumienia w Europejskim Parlamencie zakończyły się odważnymi wnioskami, a nawet ankietą, która Komisja Europejska oddała mieszkańcom Europy. Aż 84 procent osób opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu

Ostatnia zmiana czasu, zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych, ale Austria, która w 2018 przewodniczyła posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, zaproponowała dokładny termin. Koniec zmiany czasu ma nastąpić ostatecznie 1 kwietnia 2021 roku. W nocy z 27 na 28 marca 2021 ma mieć miejsce ostatnie przesunięcie zegarków i obowiązywać będzie czas letni. Ostatecznie każde państwo musi się zdecydować, czy pozostanie przy czasie zimowym, czy letnim. Nieoficjalnie Polska miałaby pozostać przy czasie środkowoeuropejskim letnim.

Zmiana czasu w Polsce 2020 - kiedy zmiana czasu na zimowy?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2020? Zanim całkowicie przesuwanie zegarka zostanie zlikwidowane, czekają nas jeszcze dwie zmiany czasu. Ta pierwsza zmiana czas 2020 ma miejsce w ostatni weekend października. Wszyscy mieszkańcy Europy zmienią czas w nocy z 24 na 25 października.

Jesień 2020 - hity, które rozgrzeją w najbardziej kapryśny dzień! [WIDEO]
Najnowsze