Ania Karwan

i

Autor: AKPA Ania Karwan ze statuetką zdobytą na festiwalu w Opolu.

Ciekawostki

Opole - to oni wygrywali konkurs Premier w poprzednich latach. Pamiętacie te piosenki?

2023-06-08 15:24

Festiwal w Opolu cieszy się wieloletnią tradycją i dla niektórych artystów był szansą do pokazania się dużej publiczności. Opolski amfiteatr to miejsce, gdzie karierę zaczynało wiele przyszłych gwiazd. Jednym z konkursów są Debiuty, podczas których wokaliści i zespoły prezentują swoje nowe piosenki. Przypominamy, które utwory wygrały w poprzednich latach.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma już 60 lat i przez dekady bardzo się zmieniał. Jeszcze stosunkowo niedawno wydarzenie słynęło z tego, że rozdawano tam SuperJedynki. Statuetki przyznawano w wielu kategoriach, m.in. Artysta, Artystka, Zespół, Album i Przebój. Wręczano także nagrody za całokształt twórczości. Zmieniło się to w 2017 roku, kiedy postanowiono zmienić format opolskiego festiwalu. Od tamtej pory na imprezie rozdawane są wyróżnienia tylko w dwóch kategoriach: Debiuty i Premiery. Ta ostatnia nagradza najlepsze piosenki, które zostały wydane niedawno lub zostały premierowo wykonane w czasie festiwalu. Kto sięgał po trofeum?

Festiwal w Opolu - debiuty. To oni wygrywali opolski konkurs dla nowych artystów

Karolina Lizer triumfuje w Opolu. Zdobyła aż 3 nagrody!

Festiwal w Opolu - zwycięzcy Premier

Od 2017 roku w konkursie Premier wystąpiło wielu artystów. Widzowie TVP oraz opolska publiczność mogli usłyszeć nowe utwory od takich wykonawców jak Zakopower, Pectus, Formacja Nieżywych Schabuff, Kasia Cerekwicka, Sławek Uniatowski, Tulia, Izabela Trojanowska, Monika Kuszyńska, Lanberry, Kombii, Roksana Węgiel, Krystian Ochman, Stanisława Celińska i Wojciech Cugowski. Czy ktoś z nich sięgnął po statuetkę? Listę zwycięzców znajdziecie niżej.

Fani Dody nie chcą jej na festiwalu w Opolu! "Kochana zrezygnuj"

  • 2017: Kasia Cerekwicka - "Bez Ciebie"
  • 2018: Tulia - "Jeszcze Cię nie ma"
  • 2019: Ania Karwan - "Słucham Cię w radiu co tydzień"
  • 2020: Lanberry - "Plan awaryjny"
  • 2021: Natalia Zastępa - 'Wiesz jak jest"
  • 2022: Karolina Lizer - "Czysta woda"
Listen on Spreaker.