Matura

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nowy przedmiot na maturze obowiązkowy?! Nie uwierzycie, z czego uczniowie będą pisać egzamin

2023-01-26 9:45

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało poważne zmiany dotyczące egzaminu dojrzałości. Choć wielu uczniów narzeka na wprowadzane reformy edukacyjne i kolejne rewolucje w szkolnictwie, to na najnowsze zmiany reagują dosyć optymistycznie. O co dokładnie chodzi? Od kiedy wejdzie nowy przedmiot na maturze? Czy będzie obowiązkowy? Sprawdziliśmy.

Nowy przedmiot na maturze jest dla wielu ogromnym zaskoczeniem. Choć brzmi przerażająco, na ten moment czekało wielu uczniów. Obecnie egzamin dojrzałości składa się z trzech etapów. Oprócz przedmiotów rozszerzonych, które wybierają uczniowie, mierzą się oni również z częścią ustną z języka polskiego i angielskiego oraz testem pisemnym z matematyki, języka polskiego i angielskiego lub innego języka nowożytnego. Oznacza to, że trzecim egzaminem pisemnym, do którego podchodzą maturzyści wcale nie musi być język angielski, choć jest on najczęściej przez nich wybierany. Młodzież może napisać maturę również z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Nowelizacja, którą zapowiada Edukacji i Nauki miałaby rozszerzyć tę grupę o dodatkowy język obcy.

Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Nowy przedmiot na maturze - język ukraiński

Język ukraiński na maturze ma pojawić się od roku szkolnego 2025/2026. Nie będzie on jednak obowiązkowy. Tak jak do tej pory, uczniowie będą mogli wybrać, który język nowożytny chcą zdawać na egzaminie. Zmianę zapowiadaną na rok szkolny 2025/26 ministerstwo argumentuje napływem uchodźców z Ukrainy do Polski.

Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym.

Matura 2023 do ZMIANY? Maturzyści podpisują specjalne petycje!

Obecnie obowiązkowy egzamin maturalny z języka ukraińskiego zdawany jest jako egzamin z języka mniejszości narodowej. Podchodzą do niego uczniowie, którzy uczyli się właśnie w tym języku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE