Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń

2023-01-24 13:26
Matura
Autor: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Do matur 2023 zostało coraz mniej czasu. Uczniowie obawiają się tego, co czeka ich w maju. Przyznają, że ze względu na reformy w szkolnictwie oraz nową formułę egzaminów czują się jak króliki doświadczalne. Maturzyści boją się, że tegoroczne testy będą przez to cięższe. Marcin Smolik, Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej przyznał im rację. Matura 2023 z języka polskiego będzie trudniejsza.

Matura 2023 będzie trudniejsza. To słowa, które grzmią w głowach wszystkich uczniów kończących szkoły średnie. Młodzież przyznaje, że niepokoją ją zmiany związane z edukacją, których w ostatnim czasie nieustannie doświadcza. Nowa formuła matury 2023 przyczynia się do tego, że uczniowie już od pierwszych dni roku szkolnego 2022/23 zapoznają się z dokładnymi wymaganiami i przykładowymi arkuszami opublikowanymi przez CKE. Przerażają ich reform w szkolnictwie i ogromna liczba niewiadomych. Podobne zdanie mają pedagodzy, według których egzamin dojrzałości 2023 jest zbyt trudny a kryteria oceniania zbyt surowe i nieostre. Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej, Marcin Smolik, postanowił odnieść się do obaw uczniów. Jednak wiele wskazuje na to, że wcale ich nie uspokoił.

Matura z języka polskiego 2023 - zmiany. Znacznie wzrosła liczba obowiązkowych lektur!

Kupuję jedzenia na 5 dni za 70 zł - Kasia Węsierska | ESKA XD - Fit vlog #65

Matura 2023 będzie znacznie trudniejsza

Dyrektor CKE o maturze 2023 wypowiedział się dla Rzeczpospolitej. Marcin Smolik nie ukrywa tego, że tegoroczny egzamin dojrzałości będzie trudniejszy, niż ten, z którym uczniowie mierzyli się w poprzednich latach.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2023 stawia przed zdającymi większe wyzwania niż egzamin w Formule 2015.

Dyrektor CKE zwrócił jednak uwagę na to, że matura 2023 jest inna od tej w poprzednich latach, ze względu na zmiany w kształceniu młodzieży.

Pytania na maturę ustną 2023 z polskiego. Jak będzie wyglądała matura ustna?

Młodzież miała możliwość 3-krotnego sprawdzenia swoich umiejętności w egzaminach próbnych. Na stronie CKE dostępnych jest ok. 20 różnego rodzaju materiałów dodatkowych, z ćwiczeniami, które można wykorzystać w przygotowaniach do egzaminu. Matura 2023 z języka polskiego może zatem wydawać się trudniejsza w porównaniu do matury 2015, ale przecież zupełnie inaczej wyglądało przygotowanie do niej.

Zauważył również, że z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba odwołań od wyników maturalnych. W 2016 roku absolwenci złożyli 1 060 wniosków o wgląd do ocenionych arkuszy. Z kolei w 2022 takich wniosków było już 4 743.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze