matura

i

Autor: canva.com

Matura 2023 do ZMIANY? Maturzyści podpisują specjalne petycje!

2022-09-16 10:56

Nowa formuła matury 2023 wywołuje ogromne zamieszanie. Maturzyści czują się jak króliki doświadczalne i stanowczo sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom. Do MEiN wpłynęły petycje, by matura ustna 2022 została odwołana. Bunt jest na dużą skalę, bo pod petycjami podpisało się już ponad 60 tysięcy osób!

Próbne matury 2023 licea będą mogły przeprowadzić już od 28 do 30 września! Nie jest to obowiązek dyrektorów i nauczycieli, jednak wielu z nich zdecyduje się na to, by uczniowie przystąpili do próbnych egzaminów. Chodzi o jak najlepsze przygotowanie ich do matury, która niesie za sobą wiele zmian, Nowa formuła matury 2023 przyczynia się do tego, że uczniowie już od pierwszych dni roku szkolnego 2022/23 zapoznają się z dokładnymi wymaganiami i przykładowymi arkuszami opublikowanymi przez CKE. Młodzież przyznaje, że niepokoją ją zmiany związane z edukacją, których w ostatnim czasie nieustannie doświadcza. Przerażają ją reformy, ogromna liczba niewiadomych i brak rzetelnych materiałów dotyczących egzaminu dojrzałości.

Nowy przedmiot w szkole i matura W GRUPACH. Minister Czarnek o przełomowej zmianie!

8 sposobów na ŚCIĄGANIE | ESKA XD - Matura 2022 #47

Ustna matura 2023 - zmiany

Czy w 2023 będzie ustna matura? Po trzech latach pandemicznej przerwy, matury ustne mają w końcu powrócić. Matura 2023 odbędzie się w nowej formule. Młodzież przyznaje, że obawia się tego, co się zmieni na i jak będzie wyglądać nowy egzamin. Uczniowie, którzy są pierwszym rocznikiem bez gimnazjum twierdzą, że nie powinna ich obowiązywać matura ustna. Powstały specjalne petycje, by odwołać ustny egzamin. Uczniowie porównują się w nich do królików doświadczalnych i zwracają uwagę na to, że cała ich nauka w szkole podstawowej i średniej od początku pełna była niewiadomych.

Matura 2023 - petycja

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęły dwie petycje. Autorami jednej z nich są licealiści, którzy najbliższą maturę będą zdawać w nowej formule.

Gdy byliśmy w szóstej klasie zostaliśmy zaskoczeni reformą edukacji, którą wprowadzono bardzo szybko, a podręczniki dla siódmej i ósmej klasy powstały w równie szybkim tempie. Podstawa programowa dotycząca pierwszych sześciu lat naszej nauki była niespójna z materiałem, który przerabialiśmy przez kolejne dwa lata edukacji.

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?

Uczniowie zwracają też uwagę na to, że materiały dotyczące nowej matury zaczęły pojawiać się bardzo późno.

Nauczyciele będą uczyli dwóch przedmiotów? Rewolucja w edukacji

Znaleźliśmy się w pierwszej klasie szkół ponadpodstawowych, w których jednak nie rozpoczęliśmy nauki pod kątem nowej matury. Nie winimy nauczycieli, gdyż oni sami nie mieli możliwości dowiedzieć się, jak nowa matura miałaby wyglądać, nie przygotowano dla nich szkoleń ani materiałów. (...) Straciliśmy pół roku nauki, mnóstwo lekcji i pominęliśmy mnóstwo materiału, gdyż szkoły nie były przygotowane na przejście na tryb zdalny

Przyszli maturzyści apelują, by matura ustna 2023 nie była obowiązkowa.

Aby rzetelnie przygotować się do egzaminu z uwzględnieniem mnóstwa dodanych materiałów i zmian, które zostały nam podane praktycznie po połowie nauki w liceum, potrzebujemy bardzo dużo czasu. Dlaczego fundujecie nam Państwo dodatkowy stres, wiedząc, że wymagania, którym musimy sprostać, są i tak bardzo wysokie w porównaniu do lat poprzednich?

Matura ustna 2023 - petycja

Z kolei uczniowie techników również napisali petycję i mówią stanowcze nie maturom ustnym 2023.

Apelujemy do pana Ministra Edukacji i Nauki o odwołanie matur ustnych także dla absolwentów techników 2023 roku ze szkół ponadgimnazjalnych.

Młodzież zwraca uwagę na to, że ich edukacja była trudniejsza chociażby przez liczne reformy, pandemię i naukę zdalną.

Absolwenci techników mają za sobą trudne egzaminy zawodowe, uczą się oprócz wszystkich przedmiotów ogólnokształcących, także przedmiotów zawodowych

Uczniowie podkreślają również, że wyniki matury ustnej w zasadzie nie są brane pod uwagę, nawet przy rekrutacji na studia humanistyczne, więc egzamin ten nie powinien być obowiązkowy.