Kwalifikacja wojskowa - co to jest i na czym polega?

2022-04-03 11:49
Kto musi przejść kwalifikację wojskową?
Autor: Pixabay

Dostałeś wezwanie do kwalifikacji wojskowej i nie wiesz czego możesz się spodziewać? A może nie masz pewności czy na pewno musisz się na nią stawić? Nie ma czego się obawiać, to standardowa procedura, która dotyczy wielu Polaków i to nie tylko mężczyzn. Wyjaśnimy więc czym jest, kogo dotyczy i z czym się ona wiąże.

Kwalifikacja wojskowa co to jest?

Kwalifikacja wojskowa to procedura, która ma na celu ocenienie psychicznej i fizycznej możliwości do czynnej służby wojskowej. Ponadto wstępnie przeznacza zainteresowanego do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Za jej przeprowadzenie odpowiadają wojewodowie we współpracy szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie. 

ZOBACZ TEŻ: Wezwanie do kwalifikacji wojskowej 2022 - jak wygląda i czy jest obowiązkowe?

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45

Kwalifikacja wojskowa. Kogo dotyczy?

Temat ten najczęściej ciekawi młodych mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Dlaczego? Bo to właśnie ich dotyczy obowiązek przejścia kwalifikacji wojskowej. Kobiety w wieku 19-24 lata również mogą spotkać się z wezwaniem do stawienia się na komisji. Zależne jest to od ich wykształcenia - psychologiczne czy medyczne może być powodem wezwania. O wydanie książeczki wojskowej i przyznanie odpowiedniej kategorii mogą ubiegać się też ochotnicy, którzy ukończyli już 18 rok życia i są przed ukończeniem 24 lat.

Kwalifikacja wojskowa kategorie 

Osoba, która przejdzie przez komisję lekarską polegającej na wywiadzie z zainteresowanym oraz badaniu przez lekarza, dostanie przydzieloną odpowiednią kategorię. Na podstawie zdrowia psychicznego i fizycznego lekarz zadecyduje czy badany dostanie: 

  • A - jest zdolny do czynnej służby wojskowej 
  • B - jest czasowo niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej, ale w przeciągu najbliższych 24 miesięcy jest w stanie osiągnąć pełną zdolność
  • D - jest niezdolny do pełnienia służby wojskowej z wyjątkiem niektórych stanowisk dla terytorialnej służby wojskowej 
  • E - trwale i całkowicie niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze