Wojsko

i

Autor: pixabay

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej 2022 - jak wygląda i czy jest obowiązkowe?

2022-03-31 11:44

Na terytorium Polski zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministra Obrony Narodowej przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, w celu ustalenia do zdolności do czynnej służby wojskowej. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa 2022? Sprawdź czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa?

Z rozporządzenia wydanego dnia 31 grudnia 2021 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministra Obrony Narodowej przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, która obejmie ok. 220 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dniach 4 kwietnia 2022 do 8 lipca 2022.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kwalifikacja wojskowa 2022. Jak wygląda? Jakie są kategorie? Co trzeba ze sobą zabrać?

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej 2022 – czy jest obowiązkowe?

Kwalifikacja wojskowa 2022 jest obowiązkowa dla poszczególnych osób. Kogo obejmuje procedura kwalifikacji wojskowej?

  • Mężczyzn urodzonych w 2003 roku – kategoria podstawowa;
  • Mężczyzn z roczników 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • Kobiet i mężczyzn, urodzonych w latach 2001-2002 którzy zostały uznane za czasowe niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B) ze względu na stan zdrowia, ale termin niezdolności upływa wraz z zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • Kobiet i mężczyzn, urodzonych w latach 2001-2002 którzy zostały uznane za czasowe niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B) ze względu na stan zdrowia, ale termin niezdolności upływa wraz z zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a osoby złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • Kobiet urodzonych w latach 1998-2003, które posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Co się stanie jeżeli osoba objęta obowiązkiem kwalifikacji wojskowej, nie stawi się na komisji? Jeżeli z przyczyn nieuzasadnionych osoba objęta obowiązkiem kwalifikacji wojskowej nie stawi się na komisji, zostanie doprowadzona na komisję przez policję lub objęta karą grzywny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy kwalifikacja wojskowa 2022 jest obowiązkowa? Na czym polega?

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej 2022 - jak wygląda?

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów, szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wojskowych komendantów uzupełnień. Osoby objęte obowiązkiem kwalifikacji wojskowej dostaną od właściwych organów powiadomienie o terminie i miejscu stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Po przeprowadzeniu badań lekarskich, powiatowa komisja lekarska wyda pisemne orzeczenie o o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając odpowiednią kategorię: A, B, D lub E.

POJAZDY WOJSKOWE [używane, cywilne, ile kosztuje?] | ESKA XD - Prosto z salonu #43