Kryzys w branży rozrywkowej - czy to koniec koncertów wielkich gwiazd w Polsce?

2020-03-27 15:28 Materiał partnerski RW
Kryzys w branży rozrywkowej - czy to koniec koncertów wielkich gwiazd w Polsce?
Autor: Pawel Skraba/REPORTER / EAST NEWS Kryzys w branży rozrywkowej - czy to koniec koncertów wielkich gwiazd w Polsce?

Odwołane koncerty, festiwale, wydarzenia kulturalne - nowa dekada nie rozpoczęła się pomyślnie dla fanów największych muzycznych gwiazd, ale również dla organizatorów. Już teraz ponoszą oni straty ze względu na zamknięcie lokali czy zwroty biletów. Jak wpłynął koronawirus na to, co wydarzy się w przyszłości? Czy organizatorów nie będzie już stać na ściągnięcie waszych ulubionych artystów? Temat wzięliśmy pod lupę na ESKA.pl!

Koncerty w Polsce największych muzycznych gwiazd będą tylko wspomnieniem? Należy przygotować się na ten drastycznie brzmiący scenariusz. Zdecydowanie fani największych muzycznych gwiazd ucierpieli na tym, że imprezy masowe, koncerty, festiwale zostały odwołane. Na wiele wydarzeń czekało się latami, tak jak np. na występ Camili Cabello. Należy jednak pamiętać, że najbardziej kosztowne straty - przede wszystkim finansowe - ponoszą agencje zajmujące się ściągnięciem danego artysty do kraju. Muszą bowiem zwrócić pieniądze za bilety lub ewentualne znalezienie się w kalendarzu danego artysty tzw. wpisowe. Co więcej w wielu przypadkach dochodzi utrzymanie klubu, hali, miejsca koncertowego, w której nic się nie będzie działo, a co za tym idzie nie przyniesie zysków. O płaceniu podatków za prowadzenie firmy już nie będziemy wspominać. Koronawirus jest wrogiem, który niespodziewanie przewrócił wszystko do góry nogami. Nikt nie miał czasu przygotować się na tak mocne tupnięcie, które wywoła falę finansowego nieszczęścia. Ucierpiała i trzeba się przygotować, że jeszcze bardziej ucierpi gospodarka w całej Europie. Może to oznaczać, że wielu organizatorów nie będzie stać na ponowne ściągnięcie wielkiej gwiazdy. Po prostu przestanie być to opłacalne ze względu na niższe zainteresowanie. 

Koniec koncertów w Polsce - kryzys branży rozrywkowej

Czarne chmury nad branżą rozrywkową, ale nie tylko, bo również gastronomiczną, transportową czy turystyczną, pojawiły się popołudniu, 11 marca 2020. Światowa Organizacja Zdrowia, właśnie wtedy podała, że choroba COVID-19, którą wywołuje koronawirus SARS-COV-2, nie jest uznawana już za epidemię. Podniesiono alarm informując, że mamy do czynienia z pandemią, nad którą ciężko będzie zapanować, jeśli rządzący nie wprowadzą w swoich krajach zaostrzonych restrykcji. Wprowadzenie obostrzeń dla sceny muzycznej oznacza wielkie straty. Odwołano zimową edycję jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej, czyli Tomorrowland, a także legendarny Ultra Music Festival w Miami. W Polsce czołowi artyści: Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Quebonafide, czy m.in. Agnieszka Chylińska byli zmuszeni do przeniesienia swoich występów na późniejszy termin. Jak się okazuje jest kilka sposobów i rozwiązań związanych z tym, jak radzą sobie firmy eventowe, jednak dają one tylko - a może aż - nadzieję na utrzymanie. 

W związku z pandemią wszystkie kluby, hale i lokale musiały zostać zamknięte do odwołania. Automatycznie właściciele stracili płynność finansową, a kredyty, czynsz w dużych miastach, rachunki czy chociażby pensje pracowników muszą być realizowane. Dlatego też wielu organizatorów muzycznych wydarzeń postanowiło poprosić o pomoc w internecie.

Posłuchaj podcastów, w których Robert Kasprzak z BGK wyjaśnia, co mogą zrobić przedsiębiorcy w czasie kryzysu, aby móc utrzymać płynność firmy:

Pomoc dla Przedsiębiorców – Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.1. Partner BGK
Pomoc dla przedsiębiorców - Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.2. Partner BGK

Gdy organizatorzy zagranicznych festiwali tj. Coachella, UMF, Tomorrowland, Pohoda, Glastonbury, Download Festival - odwołują swoje wydarzenia, to polscy do ostatniej chwili mają nadzieję, że nie będzie to konieczne. Organizator takich wydarzeń, jak Orange Warsaw Festival i Open'er Festival, czyli agencja Alter Art, przekonuje, że przygotowania do imprez trwają, jednak biorą pod uwagę wszystkie scenariusze i mają przygotowane rozwiązania awaryjne. Podobnie jest w przypadku imprezy Sunrise Festival, która ma w lipcu przyciągnąć nad morze wszystkich miłośników muzyki elektronicznej. Zgodni jesteśmy i popieramy idee, by wstrzymać się od zwracania wejściówek. Zróbcie to wtedy, gdy organizator będzie zmuszony odwołać muzyczne wydarzenie. 

Sprawdź podcast, w którym Piotr Natkański z BGK wyjaśnia Gwarancję Biznesmax dla przedsiębiorców:

Gwarancja Biznesmax z dotacją BGK

Aleksandra Kwiatkowska z BGK tłumaczy działanie pożyczek dla ekonomii społecznej:

Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Podcast BGK.

Czy kryzys w branży rozrywkowej nastąpi już w 2021 roku? Chodzi tu nawet o czynnik psychologiczny. Wiele osób, nawet jeśli uda się pokonać niewidzialnego koronawirusa, to i tak będzie się bało chodzić na koncerty. Zainteresowanie wydarzeniami z udziałem publiczności na pewno będzie spadnie. Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i jak finansowo odnajdują się w tej trudnej sytuacji organizatorzy. Czy byli przygotowani na najczarniejszy scenariusz? W ciągu najbliższych miesięcy wszystko stanie się jasne.  

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl. Dodatkowo poniżej możesz dowiedzieć się więcej o pakiecie pomocowym dla firm dotkniętych koronawirusem:

BGK
Autor: BGK
Najnowsze