Jazda na suwak i korytarz życia - nowe przepisy dla kierowców uchwalone. Kiedy wejdą w życie?

2019-10-17 14:04 A.D.
Korytarz życia
Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Kierowanie autem jest odpowiedzialnym zadaniem. Kierowcy często zapominają o tym, że na drodze nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i powinni być bardziej życzliwi i empatyczni. Przypomną im o tym teraz nowe przepisy. Posłowie przegłosowali zmiany w ustawie dotyczące jazdy na suwak i formowania korytarza życia.

Korytarz życia i jazda na suwak - nowe przepisy 2019. Już niebawem skończą się wszystkie nieporozumienia związane z niektórymi drogowymi zwyczajami. 419 posłów przegłosowało nowelizację przepisów ruchu drogowego, która określa jazdę na suwak oraz formowanie korytarza życia. Przepisy mają za zadanie usprawnić ruch na drogach, a jednocześnie wesprzeć ratowników podróżujących karetką na sygnale. Do tej pory zarówno wpuszczanie osoby z pasa kończącego się, jak i formowanie korytarza życia, było głównie gestem grzeczności. Teraz się to zmieni. 

Korytarz życia i jazda na suwak - zmiany w przepisach

Nowością są zmiany w tak zwanej jeździe na suwak. Od teraz kierujący na pasie kontynuowanym będzie zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa jednemu kierowcy, który musi przemieścić się z kończącego pasa. Obowiązkowe będzie również utworzenie korytarza życia na conajmniej dwupasmowej drodze w jednym kierunku. Kierowca zjechać będzie musiał jak najbardziej na prawą lub lewą stronę drogi, w zależności od pasa z którego korzysta. 

Jazda na suwak i korytarz życia - kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 

Nowe przepisy wejdą w życie 21 za 21 dni czyli 7 listopada. Oznacza to, ze jeszcze w weekend Wszystkich Świętych pojedziemy po staremu. Musimy jednak uważać na zagęszczone kontrole drogowe. 

Najnowsze