Zmiana czasu 2019 na zimowy - jaki ma wpływ na organizm? [5 CIEKAWOSTEK]

2019-10-26 16:49 MK
Zegar
Autor: Wojtek Laski/East News

Zmiana czasu to czynność, która od dłuższego czasu wzbudza wiele kontrowersji. Jak wiadomo, już niebawem będziemy zmuszeni do przestawienia zegarków o jedną godzinę wstecz, co skutkować będzie dłuższym snem przez jedną noc. Wielu naukowców uważa, że czynność ta ma spory wpływ na nasz organizm. Jaki dokładnie? Sprawdź szczegóły na ESKA.pl.

Zmiana czasu ma realny wpływ na nasz organizm - do takich wniosków doszło wielu naukowców, którzy postanowili zgłębić znaczenie powtarzającej się dwa razy w roku czynności. Lada moment, bo w nocy z 26 na 27 października po raz kolejny przestawimy zegarki o godzinę wstecz, wchodząc tym samym w czas zimowy. Poniżej znajdziecie listę ciekawostek dotyczących wpływu zmiany czasu na organizm człowieka. Możecie być naprawdę zaskoczeni!

1. Problemz z zaśnięciem

Ludzki organizm potrzebuje kilku dni, by przyzwyczaić się do obowiązującego czasu po zastosowanej zmianie. Z reguły, każdy z nas kładzie się w tygodniu o podobnych porach, wobec czego cofnięcie wskazówek zegara o godzinę wstecz sprawia, że mamy trudności z zaśnięciem.

2. Zmiana czasu może potęgować "jesienną chandrę"

Utarło się, że jesień to najbardziej przygnębiająca pora roku. Wiele osób skarży się, że podczas jej trwania, znacznie spada im motywacja do działania. Fakt, że na dworze robi się ciemno godzinę wcześniej, z pewnością nie napawa optymizmem.

3. Ryzyko wystąpienia zawału serca

Choć jest to szokujące, brytyjscy naukowcy stwierdzili, że zmiana czasu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Ma to związek przede wszystkim z ciśnieniem krwi, które zmienia się wraz ze zmianą czasu.

4. Spadek produktywności w pracy

Zdaniem dziennikarzy popularnego brytyjskiego dziennika, pierwszy dzień po zmianie czasu z letniego na zimowy jest najmniej produktywnym ze wszystkich dni w roku. Wiąże się to z niewyspaniem i obniżeniem koncentracji wśród pracowników.

5. Rozregulowanie zegara biologicznego

Zmiana czasu znacząco wpływa na rozregulowanie naszego zegara biologicznego, umożliwiającego ciągły pomiar czasu, niezależnie od wprowadzonych zmian w środowisku zewnętrznym. Przestawienie się na obowiązujący w danym okresie czas zmienia nie tylko porę naszego wstawania, ale i takich czynności jak spożywanie posiłków czy wyjście do pracy.

Najnowsze