Wolfgang Petersen nie żyje. Przypominamy najważniejsze dzieła słynnego reżysera

2022-08-17 10:29 Natalia Nowecka
Wolfgang Petersen - kim był reżyser i jakie filmy nakręcił?
Autor: AKPA Wolfgang Petersen - kim był reżyser i jakie filmy nakręcił?

Wolfgang Petersen zmarł 12 sierpnia 2022 roku. Legendarny reżyser, scenarzysta i producent filmowy dał światu wiele wspaniałych produkcji, które docenili zarówno widzowie, jak i krytycy. By upamiętnić nieodżałowanego filmowca, postanowiliśmy przypomnieć wam jego 5 największych filmowych dokonań.

Wolfgang Petersen to niemiecki reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny, oraz twórca kasowych hitów, które zna każdy szanujący się kinoman. Jak donoszą amerykańskie media, filmowiec zmarł 12 sierpnia 2022 roku swoim domu w Brentwood w USA. Przyczyną śmierci był rak trzustki, z którym Wolfgang Petersen walczył przez ostatnie lata. Miał 81 lat, a jego wkład w branżę filmową był nieoceniony.

ZOBACZ TAKŻE: 10 filmów, które każdy powinien obejrzeć choć raz w życiu. Widzieliście wszystkie?

Wolfgang Petersen - kim był reżyser?

Wolfgang Petersen przyszedł na świat 4 marca 1941 roku w niemieckim Emden. Karierę rozpoczął jeszcze w latach 60. jako reżyser teatralny, jednak w późniejszych latach związał się z kinem i telewizją. Międzynarodową sławę przyniósł mu film "Okręt" z 1981 roku, traktujący o załodze jednego z U-Bootów pływających po Atlantyku w trakcie II Wojny Światowej. Następnie Wolfgang Petersen zrealizował mini-serial nawiązujący do rzeczonej produkcji, a później podjął się realizacji kultowego dziś widowiska fantasy zatytułowanego "Niekończąca się opowieść"

Wolfgang Petersen - najlepsze filmy w dorobku reżysera

W kolejnych latach Wolfgang Petersen prężnie rozwijał swoje portfolio, pracując zarówno w telewizji, jak i przy hollywoodzkich superprodukcjach. Współpracował z najbardziej znamienitymi aktorami w branży, pokroju Brada Pitta, Gary'ego Oldmana i Clinta Eastwooda. Jego ostatnim filmem była komedia kryminalna "Jak rozbić bank" z 2016 roku. Dziś, by upamiętnić Wolfganga Petersena, przypominamy 5 najlepszych dzieł w jego karierze.

"Okręt"

Wspomniany wcześniej dramat wojenny, który otworzył Wolfgangowi Petersenowi drzwi do kariery w Hollywood. W trakcie seansu śledzimy losy jednego z U-Bootów, czyli niemieckich okrętów podwodnych okresu II Wojny Światowej. Produkcja zachwyciła zarówno widzów, jak i krytyków, swoim potężnym ładunkiem emocjonalnym oraz stale rosnącym napięciem. 

"Troja"

Prawdopodobnie najpopularniejsze dzieło w dorobku Wolfganga Petersena. "Troja" to zrealizowana z rozmachem ekranizacja epopei Homera opowiadająca o walce Greków pod murami Troi, którzy usiłowali odbić porwaną królową Sparty. Wyśmienity i zachwycający (pomimo upływu czasu) dramat wojenny z doborową obsadą (w rolach głównych wystąpili Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger i Sean Bean).

"Na linii ognia"

Tym razem Wolfgang Petersen połączył siły z Clintem Eastwoodem, a owocem ich pracy był doceniany dramat sensacyjny o doświadczonym agencie ochrony, który rusza śladem szantażysty grożącego prezydentowi Stanów Zjednoczonych. 

"Niekończąca się opowieść"

Widowisko fantasy, dziś uznawane za żelazną klasykę swojego gatunku. Kto bowiem nie słyszał o historii chłopca, który trafia do świata fantazji, gdzie spotyka nader oryginalnego smoka? (nie wspominając już o fantastycznej ścieżce dźwiękowej).

"Gniew oceanu"

George Clooney i Mark Wahlberg w dramacie katastroficznym Wolfganga Petersena. Tym razem rzecz dotyczy załogi kutra rybackiego, która po obfitych połowach usiłuje wrócić do domu. Niestety los ma inne plany i zsyła na nich olbrzymi sztorm. 

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE