Ciekawe premiery

“Tatuażysta z Auschwitz”: adaptacja doczekała się zwiastuna. W obsadzie polska aktorka, Anna Próchniak

2024-02-22 17:55

“Tatuażysta z Auschwitz” (ang. “The Tattooist of Auschwitz”) autorstwa Heather Morris to powieść, która swojego czasu wywołała niemałe poruszenie i mówili o niej niemal wszyscy książkoholicy (zapoczątkowała też nieszczęsną i kontrowersyjną modę na “obozowe romansidła”). Platforma SkyShowtime porwała się więc na jej zaadaptowanie, a efekty ujrzymy już wiosną tego roku. Tymczasem możemy rzucić okiem na pierwszy zwiastun i fotki promocyjne.

Szykuje się jedna z najgłośniejszych serialowych premier tego roku. Na początku czerwca SkyShowtime pokaże 6-odcinkowy miniserial oparty na bestsellerowej powieści Heather Morris, która z kolei zainspirowana została prawdziwą historią Laliego, słowackiego Żyda, i Gity Sokolov, którzy poznali się jako więźniowie w Auschwitz.

W pierwszym zwiastunie “Tatuażysty z Auschwitz”, który właśnie ujrzał światło dzienne, będący już w podeszłym wieku Lali dzieli się wspomnieniami z Auschwitz z Heather Morris. Wraz z nimi cofamy się do chwili, w której młody Lali poznaje i zakochuje się w niej. Muzykę do serialu skomponowali dwukrotnie nagrodzony Oscarem Hans Zimmer i Kara Talve.

“Tatuażysta z Auschwitz” – fabuła. O czym opowie serial?

Lali trafia do Auschwitz w 1942 roku i wkrótce po przybyciu zostaje wyznaczony do roli “tätowierera” – jednego z tatuażystów odpowiedzialnych za nanoszenie numerów identyfikacyjnych na przedramiona współwięźniów. Pewnego dnia poznaje Gitę i rozkwita między nimi miłość, która jest silniejsza niż otaczająca ich przerażająca rzeczywistość. Tak wygląda początek tej niezapomnianej opowieści o uczuciach i odwadze. Para – bezustannie pilnowana przez nieprzewidywalnego oficera SS, Stefana Baretzkiego – jest zdeterminowana, żeby chronić siebie nawzajem i wspólnie przetrwać.

Po 60 latach Lali, teraz już w dziewiątej dekadzie życia, poznaje ambitną pisarkę, Heather Morris. Niedawno owdowiały mężczyzna znajduje w sobie odwagę, aby opowiedzieć światu swoją historię. Lali dzieli się z Heather wspomnieniami, stawia czoła mrocznym duchom czasów młodości i wraca do chwil, w których udało mu się znaleźć miłość w tym najstraszniejszym z miejsc.

SPRAWDŹ TEŻ: Najciekawsze serialowe premiery 2024 roku. Na które nowości i powroty warto zwrócić szczególną uwagę?

“Tatuażysta z Auschwitz” – obsada. Kto wystąpił w głównych rolach?

W roli Laliego wystąpili Jonah Hauer-King (młodszy) i Harvey Keitel (starszy), zaś Gitę zagrała polska aktorka Anna Próchniak (“Miasto 44”, “Bez wstydu”). Na ekranie towarzyszą im m.in.: Melanie Lynskey jako Heather Morris oraz Jonas Nay jako oficer SS, Stefan Baretzki.

“Tatuażysta z Auschwitz” – premiera już pod koniec wiosny

Za reżyserię wszystkich odcinków odpowiada Tali Shalom-Ezer. Producentkami wykonawczymi są zaś Claire Mundell, Serena Thompson i Jacquelin Perske, będąca jednocześnie główną scenarzystką serialu. Scenarzystami poszczególnych odcinków są z kolei Evan Placey (pełniący też funkcję współproducenta) i Gabbie Asher.

“Tatuażysta z Auschwitz” to koprodukcja Sky i Peacock, która trafi do oferty SkyShowtime w dniu 7 czerwca (w serwisie pojawią się wówczas wszystkie odcinki).

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze seriale ostatnich lat — subiektywna lista TOP10

Zagraniczne role Marcina Dorocińskiego, o których nie wiedziałeś | To Się Kręci #28
Listen on Spreaker.