Powrót do Westeros

“Ród smoka”: oto wszystko, co musicie wiedzieć o 2. sezonie

2024-06-05 14:22

Na tę chwilę czekaliśmy dwa długie lata – “Ród smoka” powraca z kolejnymi odcinkami. W 2. sezonie czeka nas więcej akcji, więcej postaci i jeszcze więcej smoków. Gotowi? To dobrze, a teraz sprawdźmy, co już wiemy o nowych odcinkach.

Choć widzowie wciąż nie przeboleli porażki, jaką okazało się zakończenie “Gry o tron”, jej pierwszy prequel odniósł spektakularny sukces. Debiut “Rodu smoka”, mimo kilku potknięć, przywrócił nam wiarę w ekranowe uniwersum “Pieśni Lodu i Ognia” i okazał się jednym z najchętniej oglądanych seriali w historii platformy HBO Max (dziś już tylko Max).

SPRAWDŹ TEŻ: “Ród smoka”: najbardziej znaczące odstępstwa od książki, które zmieniły wydźwięk opowieści o Tańcu Smoków

Teraz zaś Targaryenowie wracają ze swoimi smokami i krwawym konfliktem, który w 2. sezonie przerodzi się już w wojnę absolutną. W ramach przygotowań do seansu nowych odcinków przygotowaliśmy dla was streszczenie dotychczasowych, a teraz zebraliśmy do kupy wszystkie informacje o tym, co nadchodzi. Zatem, przechodząc do meritum…

RÓD SMOKA, sezon 2 – fabuła. Co zobaczymy w nowych odcinkach?

Akcja 2. sezonu “Rodu smoka” rozpocznie się na 10 dni po wydarzeniach z finału poprzednika. Dzięki zwiastunom i zdjęciom promocyjnym (znajdziecie je w galerii podpiętej w górnej części artykułu) wiemy, że przyjdzie nam zobaczyć pogrzeb księcia Lucerysa Velaryona oraz odwiedziny księcia Jacaerysa w Dolinie Arrynów, Winterfell i na Murze. Daemon wraz z armią stronnictwa Czarnych i swym smokiem Caraxesem uda się do Harrenhal, by zdobyć poparcie Dorzecza, a stronnictwo Zielonych pod przewodnictwem sir Cristona Cole’a zaatakuje siedzibę jednego z lojalistów królowej Rhaenyry (książkowcy wiedzą doskonale, że chodzi tu o Gawronie Gniazdo, gdzie rozegra się najważniejsza bitwa 2. sezonu). Wiemy też, że jedną ze scen batalistycznych przeniesiono na 3. sezon i najprawdopodobniej (choć nie jest to pewne) chodzi o bitwę w Gardzieli.

Ponadto zobaczymy jak Aegon sprawuje się jako król, które ze stronnictw poprą wielcy i mali lordowie Westeros, oraz jak utrata kolejnego dziecka wpłynie na królową Rhaenyrę.

RÓD SMOKA, sezon 2 – obsada i postacie. Kto jest kim w nowych odcinkach?

W rolach głównych powrócą Emma D’Arcy jako królowa Rhaenyra Targaryen, Tom Glynn-Carney jako król Aegon II Targaryen, Matt Smith jako książę Daemon Targaryen, Olivia Cooke jako królowa wdowa Alicent Hightower, Ewan Mitchell jako książę Aemond Targaryen, Eve Best jako księżniczka Rhaenys Targaryen, Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon, Fabien Frankel jako sir Criston Cole oraz Rhys Ifans jako sir Otto Hightower.

Swoje role drugoplanowe powtórzą zaś Harry Collett (książę Jacaerys Velaryon), Bethany Antonia (księżniczka Baela Targaryen), Phoebe Campbell (księżniczka Rhaena Targaryen), Phia Saban (królowa Helaena Targaryen), Jefferson Hall (Tyland i Jason Lannisterowie) i Matthew Needham (lord Larys Strong). Ponadto ekipa “Rodu smoka” powiększy się o kilka mniej lub bardziej znaczących postaci. Do obsady w 2. sezonie dołączyli bowiem:

 • Tom Taylor jako Lord Cregan Stark,
 • Freddie Fox jako sir Gwayne Hightower (brat Alicent),
 • Amanda Collin jako lady Jeyne Arryn,
 • Clinton Liberty jako Addam z Hull,
 • Abubakar Salim jako Alyn z Hull,
 • Gayle Rankin jako Alys Rivers,
 • Kieran Bew jako Hugh Hammer,
 • Tom Bennett jako Ulf Biały,
 • Sam C. Wilson jako Jucha,
 • Mark Stobbart jako Twaróg,
 • Simon Russell Beale jako sir Simon Strong,
 • Jamie Kenna jako sir Alfred Broome,
 • Vincent Regan jako sir Rickard Thorne.

RÓD SMOKA, sezon 2 – smoki, które zobaczymy w nowych odcinkach

Ludzkie postacie mamy za sobą, teraz przejdźmy do ekipy, którą wszyscy lubimy najbardziej – smoczej ekipy. W 2. sezonie powrócą oczywiście Syrax (smoczyca Rhaenyry), Caraxes (smok Daemona, zwany pieszczotliwie smokiem spaghetti), Vermax (smok Jace’a), Meleys (smoczyca Rhaenys), Seasmoke (niegdyś smok Laenora Velaryona) i Vhagar (smoczyca Aemonda).

Lepiej przyjrzymy się też Vermithorowi, któremu Daemon śpiewał kołysankę w finale 1. sezonu. Vermithor, zwany Spiżową Furią (ang. The Bronze Fury), był smokiem króla Jaehaerysa I (którego widzieliśmy w scenie otwierającej 1. sezon) i jest drugim co do wielkości żyjącym smokiem Targaryenów – większa jest już tylko Vhagar. Vermithor słynie z tego, że jest wyjątkowo masywnym, brutalnym i agresywnym smokiem. Zobaczymy też Sunfyre’a w całej okazałości. Sunfyre Złoty (ang. The Golden) to wierzchowiec i wielka duma króla Aegona II. W książkowym pierwowzorze opisywany jest on jako najpiękniejszy smok, jakiego widział świat.

Został on szczegółowo opisany jako najpiękniejszy smok, jaki kiedykolwiek żył, więc naszym obowiązkiem było podjęcie próby sprostania temu wyzwaniu, ale robiąc to w sposób, który nie sprawiał wrażenia, jakbyśmy tworzyli smoka z zupełnie innego serialu. Niemniej Sunfyre musiał wyróżniać się na tle pozostałych 17 smoków, sprawiając wrażenie wyjątkowo pięknego – wyjaśnił Ryan Condal, showrunner, w wywiadzie dla Entertainment Weekly.

Ponadto wiemy, że w 2. sezonie wprowadzonych zostanie pięć nowych smoków. Jednym z nich z pewnością będzie Moondancer, smoczyca księżniczki Baeli, którą widzieliśmy w jednym ze zwiastunów. To dość mała, acz waleczna zielona smoczyca, której stanowczo nie należy lekceważyć. Poznamy też Srebrnoskrzydłą – niegdyś smoczycę królowej Alysanne (żony Jaehaerysa I), teraz bez jeźdźca, podobnie jak w przypadku jej ukochanego Vermithora (smoki te były ze sobą mocno zżyte i miały w zwyczaju sypiać splecione ze sobą skrzydłami). Co do pozostałej trójki pewności nie mamy: mogą to być Chmura (mały smoczek Aegona Młodszego, syna Rhaenyry i Daemona), kobaltowa Tessarion (smoczyca księcia Daerona, najmłodszego z synów Alicent i Viserysa, który nie pojawił się jeszcze w serialu) oraz Owcokrad, Szary Duch lub Kanibal – dzikie smoki zamieszkujące góry przy Smoczej Skale. Istnieje też prawdopodobieństwo, że Sunfyre, którego widzieliśmy na ułamek sekundy w 7. odcinku 1. sezonu, zaliczany jest w poczet nowych smoków. Nie wiemy też, co z Dreamfyre, smoczycą królowej Helaeny, która mieszka w Smoczej Jamie (to ona zionęła ogniem na Aemonda w 6. odcinku 1. sezonu).

RÓD SMOKA, sezon 2 – odcinki. Ile odcinków liczy nowa seria i kiedy premiera pierwszego?

Współtwórcami 2. sezonu “Rodu smoka” są Ryan Condal i George R. R. Martin (pożegnaliśmy bowiem Miguela Sapochnika). Tym razem serial powróci z zaledwie ośmioma odcinkami, a pierwszy z nich ukaże się w poniedziałek 17 czerwca w Max. Harmonogram premier prezentuje się więc następująco:

 • Odcinek 1 (“Syn za syna”) – premiera 17 czerwca,
 • Odcinek 2 – premiera 24 czerwca,
 • Odcinek 3 – premiera 1 lipca,
 • Odcinek 4 (“Taniec smoków”) – premiera 8 lipca,
 • Odcinek 5 – premiera 15 lipca,
 • Odcinek 6 – premiera 22 lipca,
 • Odcinek 7 – premiera 29 lipca,
 • Odcinek 8 – premiera 4 sierpnia.

Za reżyserię odpowiadają Alan Taylor (odcinki 1 i 4), Clare Kilner (odcinki 2 i 5), Geeta Vasant Patel (odcinki 3 i 8), Andrij Parekh (odcinek 6) i Loni Peristere (odcinek 7). W gronie scenarzystów znaleźli się zaś: Ryan Condal, Philippa Goslett, David Hancock, Ti Mikkel i Sara Hess.

SPRAWDŹ TEŻ: Szykuje się najlepszy serialowy miesiąc od lat? W czerwcu czekają nas aż 4 mocne premiery

RÓD SMOKA, sezon 2 – ZWIASTUN

Do sieci trafił też ostatni zwiastun, który... zdradza dużo (za dużo?) z fabuły.

“Ród smoka” czy “Gra o tron”? Rozpoznaj serial po cytacie

Pytanie 1 z 15
Any man who must say “I am the King” is no true king.
“Ród smoka” czy “Gra o tron”? Rozpoznaj serial po cytacie

“Ród smoka”: podobne seriale warte uwagi

REBEL MOON 2 to najlepszy film w karierze Zacka Snydera? Rozmawiamy z reżyserem (WYWIAD)