Oscary 2024: Margot Robbie bez nominacji! “Barbie” będzie wielką przegraną?

i

Autor: Warner Bros. Pictures; AKPA Oscary 2024: Margot Robbie bez nominacji! “Barbie” będzie wielką przegraną?

Największe zaskoczenie?

Oscary 2024: Margot Robbie bez nominacji! “Barbie” będzie wielką przegraną?

2024-01-23 16:07

Takiego plot twistu chyba nikt się nie spodziewał. Ogłoszono dziś nominacje do Oscarów 2024 i na liście wyróżnionych aktorek zabrakło szeroko chwalonej Margot Robbie. Kto sprzątnął filmowej Barbie nominację sprzed nosa i o jakie statuetki zawalczy film Grety Gerwig? Wyjaśniamy.

Oscary 2024 – Margot Robbie nie dostała nominacji za “Barbie”. Kto powalczy w kategoriach aktorskich?

Choć “Barbie” Grety Gerwig, AKA jedna z najgłośniejszych premier tego roku (i najbardziej kasowy film) nie zgarnęła wybitnie przychylnych recenzji, chwalono ją m.in. za scenografię, kostiumy, piosenki i grę aktorską Ryana Goslinga i Margot Robbie. I o ile pierwsze cztery nominacje Akademia łaskawie przyznała, o tyle Margot się już do oscarowego wyścigu nie załapała.

W kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa wyróżnione zostały:

  • Annette Bening – “Nyad”,
  • Lily Gladstone – “Killers of the Flower Moon”,
  • Sandra Hüller – “Anatomia upadku”,
  • Carey Mulligan – “Maestro”,
  • Emma Stone – “Biedne istoty”.

SPRAWDŹ TEŻ: Oscary 2024 – NOMINACJE ogłoszone. Kto powalczy w tym roku o nagrody Akademii?

Brak nominacji dla Margot Robbie, za – nie oszukujmy się – świetną kreację Barbie, to bodaj największe zaskoczenie tegorocznych Oscarów (no może poza “Chłopami”, nad którymi z pewnością płacze nie jeden Polak).

Oscary 2024 – “Barbie” z ośmioma nominacjami. Jakie ma szanse na wygraną?

Film Grety Gerwig zgarnął łącznie osiem nominacji, co jest naprawdę niezłym wynikiem. Sęk w tym, że “Barbie” może okazać się największą przegraną tegorocznej gali – w kategoriach Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa i Najlepszy scenariusz adaptowany nie ma właściwie żadnych szans. Przyjdzie jej się bowiem zmierzyć z takimi gigantami jak “Oppenheimer”, “Czas krwawego księżyca” i “Biedne istoty”, a Ryan Gosling i America Ferrera to, z całym szacunkiem, słaba konkurencja dla Roberta De Niro, Roberta Downeya Jr., Jodie Foster i Emily Blunt.

SPRAWDŹ TEŻ: Wybitni aktorzy, którzy NIGDY nie dostali Oscara. Kto wciąż czeka na statuetkę?

Nieco lepiej sytuacja wygląda w kategoriach technicznych, choć i tu nie wróżę sukcesu – zarówno pod względem scenografii, jak i kostiumów “Barbie” zostaje daleko w tyle za “Biednymi istotami”, do których – prawie – na pewno powędrują statuetki.

Żeby jednak nie było, że jestem totalną fatalistką – nagrodę za piosenkę “Barbie” ma w zasadzie jak w banku. Zwłaszcza, że zgarnęła tu aż dwie nominacje.

Jak dobrze znasz największe oscarowe hity? Quiz

Pytanie 1 z 7
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku. Zwyciężył wówczas film…
Jak nakręcono BARBIE? Kulisy i ciekawostki z filmu | To Się Kręci #20