Harrison Ford obchodzi 80. urodziny! Wspominamy najlepsze role słynnego aktora

2022-07-13 17:08 Natalia Nowecka

Harrison Ford to legendarny aktor i gwiazdor Hollywood, który ma w swoim dorobku szereg kultowych i szeroko nagradzanych produkcji. Dziś obchodzi 80. urodziny i z tej okazji postanowiłam wyłonić najlepsze role w jego wieloletniej karierze. Za które kreacje aktorskie najbardziej kochamy Harrisona Forda?

Harrison Ford przyszedł na świat 13 lipca 1942 roku w Chicago, a w 1964 roku przeniósł się do Los Angeles, początkowo szukając zatrudnienia jako lektor radiowy. Z czasem zaczął grywać w filmach - debiutował w komedii kryminalnej "Spryciarz Ed" z 1966 roku, a później grywał między innymi w "Nie ma to jak we dwoje" i "Czasie zabijania" - jednak otrzymywał niewielkie rólki i zazwyczaj nie był nawet wymieniany w napisach. By utrzymać rodzinę zaczął zajmować się stolarstwem, a potem, na początku lat 70., poznał George'a Lucasa. Reżyser obsadził go w swoim filmie "Amerykańskie graffiti" z 1973 roku, a gdy kilka lat później szukał nowych twarzy do roli Hana Solo w "Gwiezdnych wojnach", ich ścieżki znów się przecięły. Space opera Lucasa okazała się niewyobrażalnym sukcesem i na zawsze odmieniła oblicze kina i kariery Harrisona Forda, który stał się wówczas wielką (nomen omen) gwiazdą. W późniejszych latach zagrał też tytułowego bohatera w serii "Indiana Jones", a także w hitach pokroju "Komandosów z Nawarony", "Czasu Aplikalipsy" i "Łowcy androidów".

W trakcie swojej wieloletniej kariery Harrison Ford otrzymał jedną nominację do Oscara (za film "Świadek" z 1985 roku), a także szereg nominacji do Złotych Globów. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznało mu ostatecznie honorowe wyróżnienie za całokształt twórczości, a magazyn Empire uznał go za jedną z najlepszych gwiazd kina wszech czasów. Dziś Harrison Ford to istna legenda kina rozrywkowego, a z okazji tego, że właśnie kończy okrągłe 80 lat, postanowiłam pochylić się nad jego filmografią i wyłonić dla was 5 absolutnie najlepszych ról tego cenionego aktora. Zatem, za co najbardziej kochamy Harrisona Forda? Zapraszam do galerii, którą znajdziecie w górnej części artykułu. 

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE