"Blondynka" to "antyaborcyjna propaganda"? Film Netfliksa znalazł się w ogniu krytyki

2022-10-03 15:37 Natalia Nowecka
Blondynka to antyaborcyjna propaganda? Film Netfliksa w ogniu krytyki
Autor: materiały prasowe Netflix "Blondynka" to "antyaborcyjna propaganda"? Film Netfliksa w ogniu krytyki

"Blondynka" od Netfliksa to film fabularny nakreślający nam losy legendy kina Marilyn Monroe. Jest on szeroko krytykowany zarówno przez krytyków, widzów, jak i... organizację Planned Parenthood, która zarzuca produkcji Andrew Dominika szerzenie antyaborcyjnej propagandy. Pojawiło się oficjalne oświadczenie.

"Blondynka" to jedna z najgłośniejszych netfliksowych premier tego roku. Film Andrew Dominika miał olbrzymi potencjał być obrazoburczą i odważną produkcją quasi-biograficzną, a skończyło się na niesmaku i zmiażdżeniu zarówno przez widzów, jak i krytyków (wyniki 43 i 32% w serwisie Rotten Tomatoes mówią same za siebie). Swoje przysłowiowe trzy grosze do dyskusji dorzuciła organizacja Planned Parenthood, zajmująca się między innymi propagowaniem kompleksowej edukacji seksualnej oraz szerokiego dostępu do legalnej antykoncepcji i aborcji. Filmowi Netfliksa zarzuca się szerzenie antyaborcyjnej propagandy.

"Blondynka" to "antyaborcyjna propaganda"? Film Netfliksa w ogniu krytyki

W trakcie seansu "Blondynki" jesteśmy świadkami tego, jak Marilyn Monroe dwukrotnie poddaje się zabiegowi aborcji, a raz rozmawia nawet z wygenerowanym cyfrowo płodem na temat jego losu. Ten zabieg narracyjny nie spodobał się wspomianej organizacji, a jej przedstawicielka, Caren Spruch, wydała oficjalne oświadczenie w sprawie.

W związku z tym, że kino i telewizja kształtują to, jak niektórzy rozumieją zdrowie reprodukcyjne, bardzo ważne jest, by decyzje i doświadczenia kobiet zostały odpowiednio przedstawione. Choć aborcja jest zdrową i potrzebną opieką zdrowotną, antyaborcyjni fanatycy od długiego czasu stygmatyzują ją przez niewłaściwe przedstawianie płodów i ciąży. “Blondynka” opiera swój przekaz na wygenerowanym komputerowo mówiącym płodzie, który wygląda jak w pełni ukształtowane dziecko.

Planned Parenthood szanuje wolność artystyczną, jednak fałszywe obrazy tylko wzmacniają dezinformację. Każdy efekt ciąży, zwłaszcza aborcja, powinien być przedstawiony delikatnie, autentycznie i prawidłowo. Przed nami wciąż wiele pracy by upewnić się, że wszyscy, którzy przeszli aborcję mogli zobaczyć własne odbicie na ekranie. Szkoda, że twórcy "Blondynki" wybrali przyłączenie się do propagandy antyaborcyjnej i stygmatyzowania decyzji innych - czytamy w oświadczeniu.

Zarówno włodarze Netfliksa, jak i sam reżyser "Blondynki" nie odpowiedzieli jeszcze na te zarzuty.

Blondynka: o czym jest film?

Oparty na bestsellerowej powieści Joyce Carol Oates film "Blondynka" przedstawia odważną nową wizję życia jednej z największych ikon Hollywood - Marilyn Monroe. Od niestabilnego dzieciństwa Normy Jeane przez jej drogę do sławy i skomplikowane romanse "Blondynka" zaciera granice faktów i fikcji, aby pokazać pogłębiający się rozłam między publiczną i prywatną tożsamością gwiazdy.

Jak dobrze znasz najsłynniejsze filmowe hity? QUIZ, który rozwiążą tylko prawdziwi znawcy kina

Pytanie 1 z 10
Której z poniższych części "Gwiezdnych wojen" nie wyreżyserował George Lucas?
Filmy quiz
Jak się kręci sceny łóżkowe? 365 dni i nie tylko | To Się Kręci #7
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE