Ważne premiery

To będzie polski serial roku? “1670” prezentuje się fantastycznie

2023-11-08 17:11

Netflix dał nam w tym roku “Infamię” i “Absolutnych debiutantów”, dwa szeroko chwalone (w pełni zresztą zasłużenie) polskie seriale, ale na tym nie poprzestaje. Przed nami jeszcze dwie głośne premiery – “Informacja zwrotna” na podstawie cenionej powieści Jakuba Żulczyka, oraz “1670”, satyryczna komedia w stylu mockumentu, która przybliży nam (w krzywym zwierciadle rzecz jasna) dzieje polskiej szlachty. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun i wygląda na to, że śmiechom nie będzie końca, a i strona techniczna stoi na wysokim poziomie.

Bóg, honor, ojczyzna – to 3 najczęstsze przyczyny zgonów polskich magnatów, dowiadujemy się ze zwiastuna “1670”. Serial, będący swojską odpowiedzią na chociażby “Norsemen” i powszechnie wielbioną “Wielką”, przybliży nam losy średnio rozgarniętego właściciela ziemskiego, jego chłopów i ekscentrycznej familii. A wszystko to podlane odpowiednią dozą pastiszu i czarnego humoru.

Twórcy zapewniają, że “1670” nie jest opowieścią historyczną, lecz pewnego rodzaju fantazją na temat losów szlacheckiej rodziny, która ma nas przede wszystkim bawić. I choć akcja rozgrywa się w XVII wieku, bohaterowie mierzyć się będą z ponadczasowymi bolączkami, które nękają nasze społeczeństwo także współcześnie.

Szlachta jest w tekstach naszej kultury obecna od zawsze, ale jeszcze nikt nie opowiedział o niej językiem współczesnej komedii. Tymczasem tkwiący w niezachwianym samozadowoleniu sarmata, zdający się nie zauważać, że wszystko wokół niego się rozpada, jest postacią tragiczną, ale też... bardzo śmieszną – mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca i scenarzysta serialu.

“1670” w pełnym zwiastunie. O czym opowie satyryczny serial Netfliksa?

W oficjalnym opisie fabuły “1670” czytamy: Jest rok 1670. Jan, głowa szlacheckiej rodziny i właściciel (mniejszej) połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu się na kartach historii Polski - najpotężniejszego państwa na świecie. Pasmo jego życiowych sukcesów pozwala myśleć, że jest na dobrej drodze. W końcu wszystko, co ma, odziedziczył sam, a całą resztę osiągnął ciężką pracą własnych chłopów. Jego ambitne plany zakłóca jednak niełatwa codzienność właściciela ziemskiego: na sejmiku znów trzeba zawetować pomysł podniesienia podatków, nieprzekonani do teorii skapywania chłopi tracą motywację do pracy, córka sprzeciwia się wydaniu za syna magnata, a podstępny sąsiad Andrzej knuje, jak zebrać większe plony w tym roku… W dodatku Rzeczpospolita szlachecka złośliwie akurat teraz chyli się ku upadkowi. Na szczęście opatrzność zawsze jest po stronie Polski, a postępowe myślenie Jana pozwoli mu wybrnąć z każdej sytuacji i sięgnąć po wieczną chwałę!

“1670” – premiera i obsada. Kiedy ukaże się serial i kogo zobaczymy na ekranie?

Za powstanie serialu odpowiadają Maciej Buchwald i Kordian Kądziela jako reżyserzy oraz Jakub Rużyłło, ten od “The Office PL” i “Sexify”, który zajął się opracowaniem scenariusza. W obsadzie znaleźli się zaś:

  • Bartłomiej Topa jako Jan Paweł, oddany rodzinie i tradycji szlachcic, który ma ambicje zapisać się na kartach historii Polski;
  • Katarzyna Herman jako Zofia, żona Jana, pokładająca większą wiarę w wolę Stworzyciela, niż siłę sprawczą męża;
  • Martyna Byczkowska (gwiazda “Absolutnych debiutantów”) jako Aniela, najmłodsze dziecko Zofii i Jana, którą wybitnie uwiera ciasnota konwenansów XVII wieku;
  • Michał Balicki (znany powszechnie jako Stomil z “Emigracji XD”) jako Stanisław, starszy syn Jana i Zofii;
  • Michał Sikorski jako Jakub, młodszy i ten bardziej bogobojny z synów;
  • Dobromir Dymecki jako Bogdan, szlachcic czystej krwi i brat Zofii, który brał udział we wszystkich najważniejszych klęskach polskiej armii;
  • Andrzej Kłak jako Andrzej, największy wróg Jana, a przy okazji sąsiad i właściciel większej połowy wsi;
  • Kirył Pietruczuk jako chłop Maciej, który w ramach programu wymiany chłopskiej Erasmus przybył do Polski z Litwy i szybko staje się częścią świata kreowanego przez sarmacką fantazję.

Wszystkie odcinki serialu “1670” zobaczymy już 13 grudnia 2023 roku.

Kultowe polskie komedie: jak dobrze jest znasz? QUIZ, który rozwiążą tylko prawdziwi znawcy

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij cytat: "Dawno temu ja też zaufałem pewnej kobiecie i wtedy dałbym sobie za nią ... uciąć"
Polskie komedie: quiz
ABSOLUTNI DEBIUTANCI: gwiazdy serialu o kręceniu hitu Netfliksa, nieszablonowych bohaterach i pożyteczności TikToka