ZUS dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł zapytać sąsiadów, co robiliśmy na L4. Sprawdzi też, gdzie używaliśmy karty płatniczej

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

ZUS dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł zapytać sąsiadów, co robiliśmy na L4. Sprawdzi też, gdzie używaliśmy karty płatniczej

2021-09-28 9:37

Już od przyszłego roku pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zyskają nowe uprawnienia, dzięki którym będą mogli jeszcze dokładniej kontrolować czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim nie łamią przepisów. ZUS już niebawem będzie mógł m.in. pytać sąsiadów o to, co robiliśmy podczas L4.

Jak podaje portal Onet.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma niebawem dostać dodatkowe narzędzia kontroli dotyczące osób, przebywających na zwolnieniach lekarskich. ZUS już od początku 2022 roku będzie mógł np. zapytać sąsiadów, co robiliśmy na L4. Urzędnicy będą mogli również sprawdzić w biurach podróży czy przypadkiem nie wykupiliśmy sobie wycieczki w czasie trwania zwolnienia lekarskiego.

Jeśli okaże się, że zamiast siedzieć w domu na L4, wybraliśmy się na wakacje to ZUS będzie mógł domagać się od nas zwrotu świadczenia, które pobraliśmy. Co więcej, pieniądze trzeba będzie oddawać razem z odsetkami. Dotyczy to właśnie osób, które zamiast chorować w domu zajmowały się innymi aktywnościami.

Wypytywanie sąsiadów i sprawdzanie biur podróży to nie wszystko. ZUS będzie mógł również od początku przyszłego roku sprawdzić, w którym miejscu logował się nasz telefon oraz w jakim sklepie dokonywana była transakcja z naszej karty płatniczej.

Dzięki nowelizacji prawa ściganie osób, które oszukują na zwolnieniach lekarskich ma być jeszcze bardziej skuteczne o bezwzględne.

Zaatakował Cię pies? Zobacz, jak się zachować?