Zmiany w mandatach. Od 1 maja kary ostro w górę. Nawet do 14 tysięcy złotych!

i

Autor: Pixaby Zmiany w mandatach. Od 1 maja kary ostro w górę. Nawet do 14 tysięcy złotych!

Zmiany w mandatach. Od 1 maja kary ostro w górę. Nawet do 14 tysięcy złotych!

2021-04-22 14:35

Zmiany w mandatach. I to już od 1 maja 2021. Minimalna kara grzywny, jaką będziemy mogli otrzymać jeśli chodzi o mandat karny, wyniesie 280 zł. Lepiej jednak przestrzegać prawa. Maksymalna kara sięgnie nawet 14 tysięcy złotych. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym materiale.

Zmiany w mandatach od 1 maja

Uwaga, idą poważne zmiany w mandatach. Lepiej przestrzegać prawa lub przygotować się na poważne wydatki. Od 1 maja 2021 minimalna kara grzywny, jaką będzie mogła zostać na nas nałożona w drodze mandatu karnego, wyniesie 280 zł. Maksymalna nawet 14 tysięcy zł. Wszystko przez zmianę art. 48 § 2 Kodeksu karnego skarbowego. Oznacza to, że za wykroczenia skarbowe będziemy dużo surowiej karani.

Zmiany dosięgną przede wszystkim przemytników, handlarzy nielegalnymi wyrobami. Nie powinna dosięgnąć tych, którzy popełniają drobne wykroczenia skarbowe, jak np. niezłożenie PITu w terminie.

Raport z anteny 22.04, godz.10

Zmiany w mandatach mają przyspieszyć i uprościć sprawy o wykroczenia skarbowe. Zamiast kierowania ich do sądu, będzie można je rozwiązać na poziomie mandatu. Dodajmy, że jeśli sprawa zgodzi się na jego przyjęcie, uniknie postępowania sądowego.

Zmiany w mandatach. Kiedy otrzymamy wspomnianą karę?

Wspomniane kary grzywny w postaci mandatów można nałożyć tylko wtedy, gdy sprawca i okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości. Sprawca musi również wyrazić zgodę na przyjęcie mandatu. Jeśli nie, jak już wspominaliśmy, czeka go rozprawa.

Czynny żal. Czym jest?

Jeśli popełnimy wykroczenie skarbowe, możemy skorzystać z tzw. czynnego żalu. To nic innego jak zawiadomienie organu ścigania o popełnieniu zabronionego czynu oraz przyznanie się do niego. Takie postępowanie plus zapłata zobowiązań podatkowych pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków