Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie

2022-04-07 17:39
Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie
Autor: PAP/Radek Pietruszka Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy o zmianie konstytucji. O planach informowano już wcześniej, ale pomysł nie spodobał się opozycji. W czwartek projekt został złożony w Sejmie. Dotyczy m.in. możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

Jak napisano na stronie Sejmu, projekt zmian w konstytucji "dotyczy wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji". Jak zaznaczono, "przejęty majątek będzie w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji"

Czytaj także: Cudem przeżył rosyjskie bombardowanie i uratował życie blisko 180 osób! Poznaj poruszającą historię z Mariupola

Połowa Polaków nie chce zmiany konstytucji

Według badania CBOS z 1 kwietnia 2022: połowa badanych (50 proc.) uważa, że obecnie nie ma potrzeby zmiany konstytucji, a za jej zmianą opowiada się (24 proc.), przy czym większość z nich (18 proc.) to umiarkowani zwolennicy zmian, a tylko 6 proc. popiera je zdecydowanie. Znaczna część ankietowanych (27 proc.) nie ma w tej kwestii zdania.

Z sondażu wynika, że obecnie – w porównaniu z wcześniejszymi badaniami – poparcie dla zmiany konstytucji zmalało (od lipca 2018 roku spadek o 7 punktów procentowych), przybyło natomiast osób unikających zajęcia stanowiska w tej kwestii (od lipca 2018 roku wzrost o 9 punktów procentowych). Największe poparcie (45 proc.) w tym zakresie odnotowano w październiku 2004 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz o autach PRL. Ile wiesz o samochodach z dawnych lat?

Pytanie 1 z 10
Radziecki GAZ M-20 Pobieda miał swój polski odpowiednik. Jakie to auto?
Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze