Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie

Zmiana konstytucji coraz bliżej? Projekt zmian złożony w Sejmie

2022-04-07 17:39

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy o zmianie konstytucji. O planach informowano już wcześniej, ale pomysł nie spodobał się opozycji. W czwartek projekt został złożony w Sejmie. Dotyczy m.in. możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

Jak napisano na stronie Sejmu, projekt zmian w konstytucji "dotyczy wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji". Jak zaznaczono, "przejęty majątek będzie w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji"

Czytaj także: Cudem przeżył rosyjskie bombardowanie i uratował życie blisko 180 osób! Poznaj poruszającą historię z Mariupola

Połowa Polaków nie chce zmiany konstytucji

Według badania CBOS z 1 kwietnia 2022: połowa badanych (50 proc.) uważa, że obecnie nie ma potrzeby zmiany konstytucji, a za jej zmianą opowiada się (24 proc.), przy czym większość z nich (18 proc.) to umiarkowani zwolennicy zmian, a tylko 6 proc. popiera je zdecydowanie. Znaczna część ankietowanych (27 proc.) nie ma w tej kwestii zdania.

Z sondażu wynika, że obecnie – w porównaniu z wcześniejszymi badaniami – poparcie dla zmiany konstytucji zmalało (od lipca 2018 roku spadek o 7 punktów procentowych), przybyło natomiast osób unikających zajęcia stanowiska w tej kwestii (od lipca 2018 roku wzrost o 9 punktów procentowych). Największe poparcie (45 proc.) w tym zakresie odnotowano w październiku 2004 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz o autach PRL. Ile wiesz o samochodach z dawnych lat?

Pytanie 1 z 10
Radziecki GAZ M-20 Pobieda miał swój polski odpowiednik. Jakie to auto?
Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)