Znów będziemy robić zakupy w niedziele? Zakaz handlu może być niezgodny z konstytucją

2021-04-11 11:55
Zakaz handlu w niedziele niezgodny z konstytucją?
Autor: Pixaby Zakaz handlu w niedziele niezgodny z konstytucją?

Niedziele handlowe powrócą? Czy znów będzie można pójść w te dni do sklepu i zrobić zakupy? Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją. Co to oznacza? Czy sklepy znów zostaną otwarte? Dowiecie się w naszym materiale.

Zakaz handlu niezgodny z konstytucją? Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą sprawą

Kwestia niedzieli niehandlowych wywołuje w Polsce spore emocje. Ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy uważają, że zamknięcie sklepów w niedzielę jest słuszną decyzją. Wszak zakupy można zrobić w inne dni tygodnia, a sprzedawcy zyskują czas dla siebie czy też rodziny. Z drugiej strony szerokie grono przeciwników uważa, że handel powinien odbywać się we wszystkie dni w tygodniu. Sprzedawcy w sklepie nie jest bowiem jedynym zawodem, jaki wykonuje się w niedzielę.

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Zakaz handlu w niedzielę i święta w Polsce obowiązuje od kilku lat. Czy czekają nas zmiany? Trybunał Konstytucyjny zajmie się teraz tą sprawą. Sprawdzi, czy, zakaz handlu w niedzielę jest zgodny z konstytucją. Jak podkreślił Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan w programie "Money. To się liczy" TK sprawdzi, czy rząd ma prawo ograniczać w ten sposób handel w niedzielę. Dodaje jednak, że jeśli Trybunał wyda pozytywną decyzję, nie oznacza jeszcze, że działania rządu był słuszne.

Dla mnie najważniejsze jest, czy to służy polskiej gospodarce, czy podoba się Polakom, czy służy tworzeniu nowych miejsc pracy. TK powie tylko i aż tyle, czy rząd miał prawo wprowadzić taką regulację. To nie zmieni sytuacji. Myśmy postawili to pytanie, chcemy poznać odpowied - dodał Witucki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze