Xi Jinping po raz kolejny na czele Komunistycznej Partii Chin. To gest zerwania z tradycją

2022-10-23 12:31
Prezydent Chin Xi Jinping
Autor: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO Prezydent Chin Xi Jinping

Xi Jinping zerwał z niepisaną normą i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia. Do ścisłego kierownictwa partii awansował swoich lojalnych stronników. Obawy wywołuje zaostrzona retoryka wobec Tajwanu i partnerstwo Chin z Rosją.

Xi, uznawany za najpotężniejszego chińskiego przywódcę od czasu Mao Zedonga, sięgnie prawdopodobnie w marcu przyszłego roku również po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Xi przedstawił w niedzielę, 23 października skład najwyższego organu decyzyjnego KPCh, Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego. Za sekretarzem generalnym na scenę w Wielkiej Hali Ludowej wkroczyło w kolejności rangi pozostałych sześciu najpotężniejszych ludzi w chińskiej partii.

Ogłoszono również nowy skład członków Biura Politycznego, którego liczebność zmniejszono niespodziewanie z 25 do 24. W Biurze Politycznym nie znalazł się Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przywódcy ChRL, Hu Jintao.

Wśród 24 najważniejszych dygnitarzy partii po raz pierwszy od 25 lat nie ma ani jednej kobiety – zwracają uwagę komentatorzy. W Stałym Komitecie zawsze zasiadali tylko mężczyźni, ale w Biurze Politycznym do tej pory była jedna kobieta, wicepremier Sun Chunlan.

Ogłoszony nowy skład najwyższych organów Komunistycznej Partii Chin (KPCh) pokazuje całkowitą dominację sekretarza generalnego Xi Jinpinga – oceniają komentatorzy. Obawy wywołuje zaostrzona retoryka wobec Tajwanu i partnerstwo Chin z Rosją. Tajwan, uznawany jest przez Pekin za część ChRL. Xi oświadczył podczas zjazdu, że Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko – jak to ujął – separatystom i zewnętrznym ingerencjom. Do statutu partii dopisano sprzeciw wobec niepodległości Tajwanu.

Spotkanie Patryka Jakiego z wyborcami

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze