Wysoka inflacja utrzyma się w Polsce na dłużej? Prognozy mówią o nawet dwóch latach

i

Autor: pixabay.com Wysoka inflacja utrzyma się w Polsce na dłużej? Prognozy mówią o nawet dwóch latach

Wysoka inflacja utrzyma się w Polsce na dłużej? Prognozy mówią o nawet dwóch latach

2022-05-04 14:31

Według danych GUS wskaźnik inflacji w kwietniu był najwyższy od 1998 roku, a tylko w skali miesiąca aż o 4,2 proc. wzrosły ceny żywności. Mimo wielu działań rządu i NBP drożyzna nas nie opuszcza, ale czy są jakieś symptomy tego, że z optymizmem będziemy mogli patrzeć w przyszłość? Wszystko wskazuje na to, że z wysoką inflacją będziemy musieli żyć co najmniej dwa lata.

Każdy Polak, który regularnie robi zakupy w sklepach widzi, jak ceny rosną w coraz szybszym tempie. W marcu inflacja wynosiła 11 proc. i chociaż wszyscy liczyliśmy, że działania rządu powstrzymają tę tendencję, to w kwietniu otrzymaliśmy kolejną podwyżkę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych był o 12,3 proc. wyższy niż w kwietniu 2021 roku. Ostatni raz wskaźnik inflacji był tak wysoki w 1998 roku!

CZYTAJ TAKŻE: Stracisz prawo jazdy już po dwóch mandatach! We wrześniu drastyczne zmiany w przepisach

Organem odpowiedzialnym za przeciwdziałanie inflacji jest Narodowy Bank Polski, który w celu ratowania sytuacji postanowił podwyższać stopy procentowe. Te działania jednak nie przyniosły wymiernych rezultatów, podobnie jak rządowe tarcze antyinflacyjne. Okazuje się, że obecna sytuacja w kraju nie jest jeszcze aż tak tragiczna i trzeba spodziewać się jej pogorszenia. Czy zatem wysoka inflacja utrzyma się na dłużej? Kiedy można spodziewać się obniżek cen?

Wysoka inflacja w Polsce. Czy utrzyma się na dłużej?

Eksperci z rynku finansowego nie mają dobrych wieści. Pierwsza kwestia to obecna wysokość inflacji. Chociaż w kwietniu wyniosła 12,3 proc. to nie jest jeszcze koniec wzrostu. Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, na antenie TVN 24 zapowiedział, że inflacja swój maksymalny rezultat osiągnie w okolicach sierpnia i wyniesie 13-14 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki pożar pod Moskwą. W akcji gaśniczej uczestniczy setka strażaków [FOTO, WIDEO]

Druga, to jak długo będziemy jeszcze musieli żyć z tak wysoką podwyżką cen? Okazuje się, że trzeba będzie jeszcze długo zaciskać pasa i uzbroić się w cierpliwość. Według analizy wykonanej przez Business Insider Polska i CFA Society Poland, nie wcześniej niż w 2024 r. możemy spodziewać się powrotu wskaźnika inflacji w paśmie 2,5 proc.

Zgłosiła na policję oszustwo, ale nadal wierzy, że pomaga przyjacielowi z internetu