Wprowadzono pierwsze obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Nie każdy będzie zadowolony

2021-08-11 8:53
szczepionka
Autor: Pixabay

Akcja szczepień, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, jest aktualnie jednym z najważniejszych tematów związanych z pandemią koronawirusa. Pojawiają się liczne pomysły rządzących, aby zachęcić wszystkich, którzy nie do końca wierzą, jak groźna może być to choroba. Celem jest to, aby uzyskać odporność populacyjną. Już nie długo wprowadzone zostaną pierwsze obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Jakie? Sprawdźcie poniżej.

- Musimy promować szczepienia - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek po wideokonferencji z premierami krajów związkowych w sprawie walki z pandemią, podczas której podjęto m.in. decyzję o restrykcjach dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

Sukces chirurgów naczyniowych z Białegostoku. Jako drudzy w Polsce wszczepili pacjentowi nowatorski stentgraft CASTOR

- Tempo szczepień uległo znacznemu spowolnieniu - stwierdziła szefowa rządu i dodała, że nastąpił wzrost zachorowań. - Obecnie 55,1 proc. mieszkańców RFN otrzymało dwie dawki szczepionki. Dla tych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, bardzo ważne będą teraz testy. 

Na spotkaniu kanclerz z premierami landów zdecydowano, że od 11 października testy na obecność koronawirusa nie będą już bezpłatne, z kilkoma wyjątkami. Osoby niezaszczepione będą musiały same zapłacić za szybkie testy.

Ustalono ponadto, że osoby, które nie zostały zaszczepione ani nie wyzdrowiały po Covid-19, powinny od 23 sierpnia poddawać się testowi na koronawirusa, jeśli będą chciały na przykład pójść do restauracji, do kościoła, na koncert lub przenocować w hotelu. Testy powinny być także warunkiem odwiedzin u chorych w szpitalach i podopiecznych domów spokojnej starości i domów opieki.

Władze landów mogą zawieszać całość lub część tej regulacji "tak długo, jak siedmiodniowa zapadalność w danym kraju (związkowym) utrzymuje się stabilnie poniżej 35 zakażeń na 100 tys. mieszkańców" - zdecydowano podczas wideokonferencji.

Ustalono też, że siedmiodniowa średnia na 100 tys. mieszkańców będzie w dalszym ciągu decydującym miernikiem rozprzestrzeniania się pandemii w Niemczech. W przyszłości należy jednak dokładniej monitorować inne wskaźniki, takie jak liczby szczepień i ciężkich przebiegów choroby oraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

W celu zapewnienia możliwie najlepszej ochrony przed zakażeniem nadal będą obowiązywać podstawowe nakazy jak zachowanie dystansu społecznego, przestrzeganie higieny, noszenia maseczek w pomieszczeniach oraz regularne wietrzenie pomieszczeń. Maski ochronne w placówkach handlu detalicznego i w transporcie publicznym pozostają obowiązkowe dla wszystkich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze