Relacja live 05.03

i

Autor: Canva

Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy na Mikołajów. RELACJA na ŻYWO 7.03. [FOTO, WIDEO]

2022-03-07 5:12

Trwa wojna w Ukrainie. Od czwartku 24 lutego Ukraińcy bohatersko stawiają czoła rosyjskiemu atakowi. To, co według słów prezydenta Rosji Władimira Putina miało być "specjalną operacją wojskową w Donbasie", okazało się inwazją przeprowadzoną na wielką skalę. Co się dzieje w Ukrainie? Śledź relację na żywo na Eska.pl!

Spis treści

 1. Wojna w Ukrainie - PODSUMOWANIE
 2. Wojna na Ukrainie - wsparcie ze świata

Wojna w Ukrainie - PODSUMOWANIE

 • W czwartek, 24 lutego, wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy,
 • Mimo ogromnej przewagi przeciwnika, ukraińska armia bohatersko stawiła czoła najeźdźcy,
 • Od początku inwazji, Rosjanie nie poczynili dużych postępów,
 • Opór Rosjanom - poza regularnymi siłami zbrojnymi - stawiają również cywile,
 • Strona ukraińska donosi o tysiącach zabitych i rannych żołnierzy agresora,
 • Ogromne są również straty w rosyjskim sprzęcie,
 • Zachód solidarnie zareagował nałożeniem ostrych sankcji na Rosję,
 • Do Ukrainy z całego świata płynie wsparcie - finansowe oraz materiałowe.

Pamiętaj, że relacja jest na bieżąco aktualizowana, więc artykuł może wymagać odświeżenia. Aby to zrobić, kliknij F5, albo >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Relacja live 7.03

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

20:59

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała w poniedziałek, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca.

20:47

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.

20:38

Francuski tygodnik "L'Obs" podaje w poniedziałek, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE.

20:28

Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w poniedziałek wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła.

20:19

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział w poniedziałek we Lwowie, że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 mld dolarów.

20:17

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że Europa nie może z dnia na dzień zrezygnować z używania rosyjskiej ropy i gazu, a odejście od nich powinno być skoordynowane przez wszystkie kraje.

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera szereg rozwiązań, które umożliwią przebywającym w Polsce Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług - poinformowała w środę Cyfryzacja KPRM. Uchodźcy otrzymają m.in. możliwość założenia Profilu Zaufanego.

19:44

Unia rozpoczęła w poniedziałek procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - poinformowała sprawująca obecnie prezydencję Rady UE Francja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie jego kraju do Wspólnoty 28 lutego.

19:34

Popieram utworzenie specjalnego trybunału, który miałby ukarać przywódców Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

19:32

- Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała w poniedziałek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Ukraińskie służby, podając informacje o rzekomych instrukcjach przekazanych Rosjanom, powołały się na zeznania pojmanego żołnierza rosyjskiej armii. "Pierwszego dnia wojny jego oddział otrzymał rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania próbujących uciec cywilów" - napisało SBU

19.30

Broniący Mariupola żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej i pułku Azow, zniszczyli w poniedziałek kompanię rosyjskich czołgów, sześć opancerzonych wozów bojowych i 40 agresorów - poinformował w poniedziałek na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

19.31

Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

19:12

Zakończyła się trzecia tura rozmów pomiędzy Rosją a Ukrainą. - W poprawie logistyki korytarzy humanitarnych zaszły niewielkie pozytywne zmiany - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Członek delegacji podkreślił, że trwaja konsultacje dotyczące m.in. zawieszenia broni i gwarancji bezpieczeństwa.

18:53

Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Zeit".

18:51

Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy, zamieszczony na komunikatorze Telegram

18:50

Wojska rosyjskie planują zintensyfikować naloty na duże miasta i infrastrukturę przemysłową; w tym celu na Białorusi są rozmieszczane kolejne jednostki lotnictwa - poinformował w poniedziałek po południu sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie w serwisie Facebook.

18:49

Ukraińcy przybywający na terytorium RP nie będą płacić podatku od spadków i darowizn od otrzymanej pomocy - to jedno z rozwiązań ustawy dedykowanej pomocy Ukrainie, o której poinformował resort finansów.

18:09

Międzynarodowy związek zawodowy piłkarzy (FIFPro) i organizacja World Leagues Forum (WLF) apelują do FIFA, by umożliwiła zawodnikom opuszczenie klubów rosyjskich. Według agencji Associated Press światowej federacji jednak bliżej do tymczasowego zawieszenia umów, np. do czerwca tego roku.

18:07

Ukraiński zwycięzca MasterChefa Pavlo Servetnyk z Chersonia od dnia rosyjskiej inwazji piecze za darmo chleb dla mieszkańców. W poniedziałek opowiedział PAP o życiu w mieście okupowanym przez Rosjan, zachowaniu rosyjskich żołnierzy oraz zbiórce na wypiek chleba.

18:06

Ostatnia grupa misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została ewakuowana z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek w Wiedniu sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

17:57

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

- Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są tego warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane - dodała Wereszczuk. - Oczywiście wstrząsa nami takie okrucieństwo nawet wobec własnych ludzi. Ale to nie zatrzyma naszej armii. Jesteśmy na swojej własnej ziemi -  podkreśliła wicepremier. (P

17:54

W mieście Makarov w wyniku nalotu pocisk trafił w lokalną piekarnię.

Według danych MSW spod gruzów uratowano 5 osób, 13 osób zginęło. Według wstępnych informacji na terenie przebywało do 30 osób, więc ten bilans może się zmienić.

17:55

- Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Dodał, że to trzeci taki zestaw zdobyty od początku rosyjskiej inwazji, a uzbrojenie zostanie zniszczone.

- W ciągu 10 dni od rozpoczęcia wojny, zneutralizowaliśmy trzeci system Pancyr. Teraz zostanie zniszczony - przekazał Kim w opublikowanym na Telegramie nagraniu

Pancyr-S1 to przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy. Na wyposażenie armii rosyjskiej wszedł w latach 90. W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny przy zwalczaniu dronów.

17:52

W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow w nagraniu na Facebooku.

17:46

Ukraińscy żołnierze zniszczyli duży konwój ciężarówek z paliwem dla rosyjskiej armii.

17:37

PLL LOT obniża ceny biletów dla dorosłych pasażerów z Ukrainy - poinformował narodowy przewoźnik. Dodał, że oferta dotyczy podróży z Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji i będzie ważna do 31 maja br.

17:30

W najbliższych dniach szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z szefami MSZ Belgii, Norwegii i Brazylii; w niedzielę będzie w Nowym Jorku uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformował  rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

17:32

Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w roku 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie - kierunki budownictwo i transport w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.

17:23

Do tej pory do polskich szkół w całym kraju zgłoszono dwa, trzy tysiące dzieci z Ukrainy, ale spodziewamy się, że w najbliższych dniach będą to już dziesiątki, setki tysięcy - powiedział w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

17:26

- Dostarczanie pomocy Ukrainie może być coraz trudniejsze w nadchodzących dniach, ale będziemy musieli znaleźć sposób, żeby to kontynuować - powiedziała w poniedziałek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman podczas wizyty w Hiszpanii.

17:03

16:50

Brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons wyjechała z tego kraju ze względu na pogarszającą się sytuację w kwestii bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Liz Truss.

16:51

- Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - podało w poniedziałek MSW Ukrainy na swoim profilu w komunikatorze Telegram.

- Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne - głosi komunikat ministerstwa.

Przekazało ono, że "nadzwyczaj trudna" jest sytuacja w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce - miejscowościach w obwodzie kijowskim.

 

16:48

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

16:33

Jak piszą w komentarzu po 11 dniach walk na Ukrainie Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich , Rosjanie wprowadzają na obszar swych działań coraz więcej jednostek bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), których aktywność ma charakter pacyfikacyjny.

16:27

Niedzielski: we współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania pozwalające m.in. na przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy wymagających długotrwałego leczenia.

16:21

Irlandzka policja aresztowała w poniedziałek kierowcę ciężarówki, który uderzył nią w bramę ambasady Rosji w Dublinie. W ostatnich dniach przed ambasadą odbywały się protesty przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak podaje irlandzka stacja RTE, najprawdopodobniej nikt nie odniósł obrażeń w wyniku tego zdarzenia.

16:13

Mieszkańcy Radomia, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie trafi wkrótce pod obrady Rady Miejskiej – poinformował na poniedziałkowym briefingu prezydent Radomia Radosław Witkowski.

16:30

16:12

Poznański magistrat uruchomił w poniedziałek wortal poświęcony wolontariatowi na rzecz osób z Ukrainy. Serwis działa pod adresem poznan.pl/wolontariat i ma służyć m.in. łączeniu wolontariuszy z organizacjami pozarządowymi pomagającymi uchodźcom.

16:10

Podkreślamy nasze zobowiązanie na rzecz obrony państw bałtyckich i wschodniej flanki NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w stolicy Łotwy, Rydze.

15:54

Cafe Bergson, należące do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, organizuje naukę języka polskiego dla Ukraińców. Bezpłatne zajęcia poprowadzą Oksana i Żenia, które niegdyś były wolontariuszkami w Centrum, a obecnie wróciły tu uciekając przed wojną w swoim kraju.

15:44

15:43

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie opuści Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, Zełenski uważa, że powinien być "w sercu kraju".

- On się nie boi. On uważa, że powinien być wewnątrz, w sercu kraju - powiedział Podolak w wywiadzie dla znanej rosyjskiej komentatorki Julii Łatyninej. Doradca Zełenskiego był pytany o próby zamachu na prezydenta Ukrainy. Wyraził opinię, że "było ich znacznie więcej" niż dwa, o których pisały media brytyjskie. Zapewnił przy tym, że kontrwywiad "całkowicie kontroluje sytuację".

15:25

Po bezpłatną pomoc psychologiczną dla najmłodszych uchodźców można się zgłosić do punktu przy ul. Koszykowej 79b w stolicy. Uruchomiło go w poniedziałek Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, które w swojej siedzibie w podwarszawskim Zagórzu oferuje ukraińskim dzieciom i młodzieży rehabilitację psychologiczną.

15:30

W poniedziałek z podkijowskiego Irpienia ewakuowano 2 tys. osób, w tym 200 dzieci - podało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy w komunikatorze Telegram.

15:40

Po uzgodnieniach ze stroną ukraińską, wypracowaliśmy maksymalnie uproszczoną procedurę wysyłania pomocy na drugą stronę granicy - powiedział w poniedziałek na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej szef KPRM Michał Dworczyk. Z uproszczonej procedury będą mogły skorzystać ciężarówki odprawiane w Korczowej i Dorohusku.

15:25

Siły rosyjskie znów atakują lotnisko międzynarodowe w położonym na południu Ukrainy Mikołajowie - przekazał w poniedziałek szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Wcześniej informował o odbiciu przez jednostki ukraińskie lotniska z rąk Rosjan.

15:17

Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

15:16

Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie sumskim wzięli w poniedziałek do niewoli 14 Rosjan, których przekazano policji. Poinformowała o tym agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe policji państwowej.

15:14

Rozpoczęły się rozmowy Ukraina-Rosja, które odbywają się w Białorusi.

15:00

Na Litwę przybędzie dodatkowo 400 amerykańskich żołnierzy – poinformował w poniedziałek w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że należy poważnie szykować się do obrony.

14:53

Członkowie ukraińskiej delegacji pojawili się w miejscu prowadzenia rozmów z Rosją.

14:45

Szereg krajów, w tym Niemcy i Holandia, sprzeciwia się przyznaniu Ukrainie statusu kandydata na członka UE - podaje Bloomberg.

14:40

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w poniedziałek „cynizm moralny i polityczny” prezydenta Władimira Putina, który oferuje mieszkańcom kilku miast Ukrainy korytarze humanitarne, aby sprowadzić ich do Rosji.

14:35

Samolot należący do byłego prezydenta Ukrainy (w latach 2010-2014) Wiktora Janukowycza wylądował na lotnisku w Mińsku.

14:26

Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.

14:23

Wskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody; zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

14:20

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. W projekcie zawarto wiele rozwiązań, które wpłyną na życie uchodźców w Polsce. Nowe rozwiązania mają pomóc również Polakom, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną Ukraińców.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

14:10

Ukraińscy spadochroniarze zniszczyli kolumnę czołgów w rejonie Ługańska.

14:05

Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem na temat zagrożenia dla obiektów jądrowych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

14:00

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, 70 251 osób w 36 miejscowościach częściowo lub całkowicie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z działaniami wojennymi - poinformował w poniedziałek na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

13:50

Rosyjskie czołgi między blokami w podkijowskim Irpieniu.

13:45

13:40

Siły ukraińskie odbiły lotnisko międzynarodowe w Mikołajowie z rąk wojsk rosyjskich – poinformował w poniedziałek w wystąpieniu telewizyjnym Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza agencja Reutera.

13:38

W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

13:33

Rosyjskie czołgi zajmowały pozycje pomiędzy blokami mieszkalnymi na gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Kijowa – ustaliła w poniedziałek stacja CNN na podstawie danych geolokalizacyjnych nagrania, na którym widać ruchy rosyjskich pojazdów wojskowych.

13:31

Robert Lewandowski kończy współpracę z chińską marką Huawei.

13:30

13:25

13:20

Rzecznik Kremla poinformował, że rosyjska operacja militarna może zatrzymać się "w tej chwili”, jeśli Ukraina spełni warunki:

 • przyjmie status państwa neutralnego,
 • uzna Krym za terytorium Rosji oraz separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska za niezależne terytoria.

13:08

W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że „rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu” – podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

13:05

13:00

Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a na jego celowniku znalazły się również Niemcy – pisze w poniedziałek „Bild”. Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.

12:40

Nissan zamierza wkrótce przerwać produkcję w zakładzie w Petersburgu.

12:35

Ukraińska delegacja udaje się na trzecią turę rozmów z Rosją - informację przekazał Mychajło Podoliak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

12:28

Według ukraińskich mediów tylko jedno miasto, Irpień, w pobliżu Kijowa jest aktualnie ewakuowane.

12:20

Szef MSZ Turcji: ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w czwartek w Antalyi - podał Reuters.

12:15

Rząd Rosji zatwierdził "listę nieprzyjaznych krajów". Są na niej m.in. USA, Wielka Brytania i Polska.

12:10

Poruszający film z apelem o zamknięcie ukraińskiej strefy powietrznej.

12:05

11:58

Boeing zawiesił zakupy tytanu z Rosji - informuje The Wall Street Journal.

11:53

System płatności American Express ogłosił, że zawiesza wszelkie operacje w Rosji w ramach protestu przeciw inwazji na Ukrainę - przekazał serwis informacyjny BBC.

11:50

Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone „z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej” – podała agencja Ukrinform.

11:43

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił w poniedziałek, że w pobliżu ukraińskiej stolicy toczą się zacięte walki, a rosyjskie wojska celowo zabijają cywilów i niszczą miasteczka obwodu kijowskiego - Buczę, Hostomel, Worzel i Irpień.

11:40

Trwa ewakuacja z oblężonego przez siły rosyjskie miasta Wołnowacha w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. W niedzielę udało się ewakuować kolejnych 261 osób – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Facebooku.

11:35

Rosyjscy żołnierze weszli na teren międzynarodowego portu lotniczego w Mikołajowie, na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Atak jest odpierany przez siły ukraińskie.

11:30

Strona rosyjska zgodziła się na otwarcie korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania ludności cywilnej, ale zaproponowała przy tym, by mieszkańcy atakowanych ukraińskich miast zostali wywiezieni na terytorium Rosji – oznajmiła w poniedziałek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

11:25

Blinken: Stany Zjednoczone będą przestrzegać art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego; to świętość.

11:15

Sekretarz stanu USA Blinken: Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację.

11:10

11:00

10:52

Mieszkańcy Enerhodaru pożegnali dziś ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

10:50

Na naszej ziemi decyduje się dzisiaj przyszłość Europy, czy ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji – powiedział w poniedziałek w dwunastym dniu rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:40

Nie będziemy udostępniać naszych lotnisk; polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą - takie jest stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. "Nad Ukrainą walczą ukraińskie samoloty" - podkreślił.

10:30

Ukraina odrzuciła propozycję Moskwy o utworzeniu korytarzy humanitarnych prowadzących do Rosji i Białorusi.

10:20

Co najmniej 150 dziennikarzy wyjechało z Rosji po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał w poniedziałek portal NV. Według tego serwisu główną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji cenzury dotyczącej sił zbrojnych.

10:15

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

10:00

Nowe dane o skutkach niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że zginęło dziewięć osób.

9:55

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

9:50

Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej „tak szybko, jak to będzie możliwe” – powiedział w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji parlamentu w Pekinie.

9:45

Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę – podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, relacjonując także orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe, w tym 290 czołgów i 46 samolotów.

9:39

Kolejne tragiczne doniesienia z Ukrainy. Nie żyje wójt gminy Hostomel pod Kijowem. Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek (7 marca) rozdając głodnym chleb, a chorym lekarstwa. Wraz z dwoma innymi osobami został rozstrzelany przez Rosjan.

Więcej na ten temat przeczytaj TUTAJ

9:38

Francja i Unia Europejska wciąż są w stanie wprowadzić dalsze sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział w poniedziałek w telewizji BFM francuski minister finansów Bruno Le Maire.

9:35

Pięć miejscowości zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – poinformowała agencja Ukrinform.

9:30

Ukraińska piechota morska podała, że zniszczyła 30 śmigłowców wroga na lotnisku w okupowanym Chersoniu.

9:25

Rosyjski okręt wojenny został zniszczony w pobliżu Odessy. Poinformował o tym przewodniczący Sztabu Operacyjnego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Siergiej Braczuk.

9:20

Rosja prawdopodobnie celuje w ukraińską infrastrukturę komunikacyjną, aby ograniczyć Ukraińcom dostęp do wiarygodnych wiadomości na temat sytuacji w kraju - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

9:19

Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji, jeśli to będzie konieczne – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

9:15

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1 067 000 uchodźców – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

9:10

O odzyskaniu kontroli nad 30-tysięcznym miastem Czuhujew w obwodzie charkowskim poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Potwierdził to również rano przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

9:05

W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała w poniedziałek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

9:01

Nie przewidujemy przekazania Ukrainie myśliwców. Takie decyzje są rozpatrywane w gronie sojuszniczym w ramach NATO - mówił w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

9:00

Wróg koncentruje siły przed nową falą ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów – poinformował w poniedziałek rano na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jak zaznaczył, „są istotne postępy” w zakresie dostaw broni i amunicji.

8:55

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

8:13

8:01

Polska nie wysłała żadnego myśliwca na Ukrainę. Decyzja o tego typu pomocy powinna zapaść na szczeblu NATO i powinna być jednolita dla wszystkich krajów NATO - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

7:59

Rosyjska artyleria ostrzelała dzielnice mieszkalne Mikołajowa, wybuchły pożary

7:31

Śmigłowiec rosyjskich okupantów został zestrzelony.

7:27

Osiem osób zginęło w nocnych atakach bombowych sił rosyjskich w obwodzie charkowskim

7:23

W obleganych Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności – poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

7:04

Brytyjski wywiad: przez weekend Rosjanie poczynili minimalne postępy. Mało prawdopodobne, by Rosja do tej pory osiągnęła jakiekolwiek swoje cele.

6:47

Ukraińcy już są w Unii. Respondenci nie mają wątpliwości, że nasz walczący z inwazją sąsiad zasługuje na członkostwo we Wspólnocie Europejskiej i sojuszu północnoatlantyckim - napisano w komentarzu do sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Według badania ponad 85 proc. badanych przez IBRiS na zlecenie "Rz" opowiada się "zdecydowanie" (56,9 proc.) lub "raczej" (28,3 proc.) za przystąpieniem Ukrainy do UE. Wyraźna większość badanych opowiada się też za przyjęciem Ukrainy do NATO – 40 proc. respondentów "zdecydowanie", a 34,5 proc. "raczej".

6:30

Ukrinform: W poniedziałek rano wojska rosyjskie ostrzelały Mikołajów z wielu wyrzutni rakietowych. Państwowa Specjalna Służba Łączności.

6:26

To wideo chwyta za serce. Młoda skrzypaczka gra w schronie utwór "Księżycowa noc".

6:06

Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA. 

Według źródła agencji, od początku inwazji na Ukrainę Rosja wystrzeliła ok. 600 rakiet. Ponadto 95 proc. jej sił bojowych, które stacjonowały przy zachodnich granicach Rosji, znajduje się obecnie na terytorium Ukrainy.

Wypowiadający się anonimowo urzędnik ocenił również, że mimo iż Rosjanie próbują zdobyć Kijów, Charków i Czernichów, spotykają się z "silnym ukraińskim oporem".

6:00

Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że z powodu dużych strat rosyjskiego wojska w wojnie z Ukrainą Kreml zarządził tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podała Ukraińska Prawda.

Relacja live 6.03

3:10

Prezydent Joe Biden rozmawiał w sobotę wieczorem czasu lokalnego o sytuacji na Ukrainie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, poinformował Bialy Dom. Amerykański lider z zadowoleniem przyjął decyzje firm Visa i Mastercard o zawieszeniu działalności w Rosji.

3:50

Kanadyjski rząd zalecił Kanadyjczykom będącym w Rosji natychmiastowe opuszczenie tego kraju. Komunikat został opublikowany w sobotę późnym popołudniem czasu miejscowego. Ostrzeżono przed możliwością nagłego pogorszenia się sytuacji.

4:27

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie "blokady humanitarnej" - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

4:32

Szpitale na Krymie przepełnione są rannymi rosyjskimi żołnierzami - informuje agencja Ukrinform, powołując się na Przedstawicielstwo Prezydenta w Autonomicznej Republice Krymu. Dotyczy to placówek w miastach Dżankoj, Armiańsk i Krasnoperekopsk.

„W każdym z tych miast jest około 1000-1500 rannych. Szpitale przyjmują tylko wojskowych, cywile są zmuszeni zwrócić się albo do prywatnych klinik, albo udać się do Symferopola” – napisało Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji na Telegramie.

5:10

Indeks ryzyka geopolitycznego osiągnął poziom z 11 września 2001 r. - wtedy miał miejsce atak terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Jorku.

5:46

Szef delegacji Ukrainy uczestniczącej w rozmowach z Rosją Dawid Arakhamia wyraził nadzieję na rychłe utworzenie korytarza humanitarnego z Charkowa - podała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na komentarz ukraińskiego polityka na Facebooku.

6:14

W brytyjskim porcie, robotnicy odmówili rozładowania niemieckiego tankowca przewożącego rosyjską ropę - podaje Nexta.

6:19

Kolejna ciężka noc w Charkowie. W social media pojawiają się materiały pokazujące nocne bombardowanie.

6:44

Rosjanie chcą zdobyć zaporę elektrowni wodnej w Kaniowie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na raport sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

Zapora znajduje się około 150 kilometrów na południe od Kijowa na rzece Dniepr.

Czytaj więcej w tym artykule.

6:50

Nie ma możliwości ewakuowania ludzi z Buczy i Hostomla - podkijowskich miast, o które od kilku dni toczą się zacięte walki - poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. W miejscowościach tych położonych na północny zachód od ukraińskiej stolicy ma też dochodzić do rozstrzeliwania cywilów.

7:10

CNN: Stany Zjednoczone współpracują z Polską nad możliwością dostarczenia przez Polskę myśliwców na Ukrainę.

7:27

Nexta: 3 tys. amerykańskich ochotników chce jechać na Ukrainę, by pomóc w walce z rosyjskimi najeźdźcami. Wielu z nich ma już doświadczenie bojowe.

7:35

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał z Elonem Muskiem i uzgodniono, iż Ukraina otrzyma kolejne terminale internetowe Starlink.

7:41

Bronimy Mariupola na południu Ukrainy i Czernihowa na północy kraju - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w opublikowanym w niedzielę rano komunikacie. Dodano, że wojska rosyjskie ponoszą ciężkie straty.

"Wróg ponosi straty i dlatego nieustannie stara się unikać bezpośredniego kontaktu ogniowego z oddziałami" ukraińskimi - przekazano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

7:57

Noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna w większości regionów kraju - powiedział w niedzielę rano doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal RBK. Mimo to, wojska rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków, Mariupol i Achtyrkę, a także plądrowały Trościaniec - zaznaczył Denysenko.

Z danych operacyjnych, na które powołał się przedstawiciel ukraińskiego MSW wynika, że jednym z ważnych celów taktycznych wojsk rosyjskich jest opanowanie Łubniów - 45-tysięcznego miasta oddalonego 200 km na południowy wschód od Kijowa oraz elektrowni wodnej w Kaniowie na Dnieprze. Ponadto, Rosjanie kontynuują gromadzenie znacznych ilości sprzętu na obrzeżach stolicy - powiedział Denysenko.

8:01

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało najnowsze informacje o rosyjskich stratach podczas agresji na Ukrainę: Rosjanie stracili ok. 11 tys. żołnierzy, 285 czołgów i 985 pojazdów opancerzonych.

8:14

Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

8:33

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 922,4 tys. uchodźców – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

8:50

W podkijowskim miasteczku Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki, Rosjanie mają plądrować sklepy i strzelać do domów, samochodów, a nawet dzieci - podała w niedzielę na swoim profilu w serwisie Facebook rada miejska tej miejscowości.

9:08

Wojska rosyjskie na Ukrainie atakują gęsto zaludnione tereny, by złamać morale ludności; to taktyka, którą Rosjanie stosowali wcześniej w Czeczenii i w Syrii - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

9:18

Wojska rosyjskie uniemożliwiły pracę w 34 szpitalach na Ukrainie - powiedział w niedzielę minister zdrowia Wiktor Laszko na antenie telewizji Ukraina-24.

9:22

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim – poinformowały w niedzielę władze obwodu na Facebooku. Szef władz obwodu Serhij Hamalij przekazał, że trwa szacowanie strat oraz próba ustalenia, ile rakiet trafiło w lotnisko. Jak dodał, na terenie obwodu przygotowywana jest pomoc humanitarna, która trafia do regionów najbardziej dotkniętych działaniami bojowymi.

9:58

Wojska rosyjskie uniemożliwiły pracę w 34 szpitalach na Ukrainie - powiedział w niedzielę minister zdrowia Wiktor Laszko na antenie telewizji Ukraina-24.

Czytaj więcej w tym artykule.

10:14

W południe ma rozpocząć się ewakuacja mieszkańców oblężonego Mariupola

10:34

63 500 uciekających przed wojną osób z różnych regionów Ukrainy zakwaterowano w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji – poinformowały władze obwodu na swojej stronie internetowej.

10:48

Rzeczniczka SG: liczba osób, które wjechały z Ukrainy od 24 lutego, przekroczy w niedzielę milion

10:58

Hostomel, dzisiejszy poranek.

10:59

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła "kilka" ataków na placówki zdrowia na Ukrainie i bada dalsze - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ataki te kosztowały życie wielu ludzi; są też liczni ranni - dodał.

11:01

Żołnierze rosyjscy usiłują zająć miasto Izium w obwodzie charkowskim, ale siły ukraińskie stawiają im odpór – poinformował w niedzielę sztab ukraińskich sił zbrojnych działających na terenie Donbasu.


"Rosyjscy okupanci nadal niszczą ukraińskie miasta. W obwodzie charkowskim wróg siłami dwóch batalionowych grup taktycznych próbuje zająć miasto Izium" – podano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

11:16

Ukraina/ MSW: w okupowanej Nowej Kachowce wielotysięczna demonstracja przeciwko Rosji

11:34

Pod Mikołajowem rozbito grupę wojskową, składającą się głównie z byłych ukraińskich żołnierzy, którzy w 2014 r. przeszli na Krymie na stronę Rosji – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Mikołajów znów jest atakowany przez wojska rosyjskie.


"Karma działa!” – napisało biuro prasowe SBU na Telegramie. Jak dodano, SBU od 2014 r. ustaliła nazwiska zdrajców i „czekała na okazję, by ich ukarać”. Tymczasem „Putin pomógł SBU pociągnąć winnych do odpowiedzialności”.

11:37

"Walczymy od 11 dni. Dla wolności. Dla kraju. Wstaliśmy. Już rozumiemy, w jaki sposób przywrócimy nasz kraj” – wypowiada się prezydent Ukrainy Władimir Zełensky.

11:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w niedzielę do Rosjan, by nie byli obojętni wobec agresji ich kraju na Ukrainę. Przekonywał w nagraniu opublikowanym w serwisie Facebook, że obecnie walka toczy się również o to, by zachować to, co było dobre w samej Rosji.

12:06

Wieś Buzowa pod Kijowem. Dwa rosyjskie czołgi ostrzeliwały domy i szkoły.

12:21

Kraków:

W południe z Wawelu zabił dzwon Zygmunt dla Ukrainy

12:24

12:41

Wiece przeciw rosyjskiej okupacji odbyły się w niedzielę w trzech zajętych miastach ukraińskiego obwodu chersońskiego – Chersoniu, Nowej Kachowce i Nowoołeksijiwce – poinformowało Radio Swoboda, udostępniając filmiki z tych zgromadzeń.

12:55

Jak informuje ukraińska rzecznik praw obywatelskich, 38 dzieci zostało zabitych, a 71 rannych w trakcie inwazji Rosji. Według Ludmiły Denisowej wśród ofiar znajduje się 1,5-roczny chłopiec, który zginął w wyniku ostrzału Mariupola.

13:23

Ukraina:

Sekretarz rady bezpieczeństwa: wojska wroga przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę

13:25

Zaatakowano Winnicę. Prawdopodobnie zniszczono krajowe lotnisko w Hawrisziwce koło Winnicy.

13:38

Wołodymyr Zełenski komentuje 8 ataków rakietowych na Winnicę

Lotnisko Hawryszowka zostało zniszczone

13:39

Rosjanie zaatakowali Winnice i tamtejsze lotnisko. Niszczą nasze życie. Powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Stwórzcie "humanitarną strefę powietrzną", to obowiązek bronić ludzi. Jeśli tego nie zrobicie, to będziemy mogli zrobić tylko jedno. Wyciągniemy wniosek: też chcecie, żebyśmy ginęli - mówi na najnowszym nagraniu Wołodymyr Zełenski.

13:54

Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce pozostanie bez gazu - poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem w serwisie Facebook szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

14:00

14:20

Dworczyk: na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi. (

14:37

Chełm/ Dwa tysiące kolejnych uchodźców przyjechało pociągiem z Kijowa

14:40

Antywojenna demonstracja w Moskwie. W czasie demonstracji policja zatrzymała kilkanaście osób. Jeden z busów przewożący zatrzymanych do aresztu miał wypadek. 

14:50

W. Brytania/ Dowódca sił zbrojnych: Rosja jest dziś mniej potężna niż przed inwazją na Ukrainę

15:16

Ukraina/ SBU: Rosjanie ostrzelali instytut, w którym jest instalacja jądrowa

15:40

Ukraina/ Zełenski: Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy

16:23

Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy – poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Sytuacja humanitarna w mieście jest katastrofalna, cywile próbują uciekać, choć trwają ataki bombowe.

16:27

Atmosfera z tymczasowo okupowanej Nowej Kachowki

16:51

Blinken ma omawiać we wtorek z Macronem działania związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się we wtorek we Francji z prezydentem tego kraju Emmanuelem Macronem. Celem spotkania będzie dalsza koordynacja działań związanych z rozpoczętą 24 lutego przez Rosję inwazją na Ukrainę - poinformował w niedzielę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

17:32

Francja:

Macron wezwał Putina do zakończenia wojny i ochrony elektrowni jądrowych na Ukrainie

18:26

Szef Rady Europejskiej: rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda

18:41

Kilkusetosobowa demonstracja poparcia dla Ukrainy przeszła w niedzielę głównymi ulicami stolicy Serbii, Belgradu. Władze tego kraju wykluczyły wcześniej możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji za trwającą od 24 lutego inwazję na Ukrainę.

18:53

W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów - poinformował mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.

19:00

Władze Rosji przygotowują możliwy scenariusz ostrzelania swoich gęsto zaludnionych terenów przy granicy z Ukrainą, by następnie oskarżyć o to ukraińskie wojsko – ostrzega Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO)

19:04

19:07

Słychać syreny alarmowe w Kijowie. 

19:35

Płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę wieczorem portal telewizji Espreso. Z Rosji w stronę miasta lecą śmigłowce.

19:40

Mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk doznał obrażeń z rąk kadyrowców – przekazała w Telegramie telewizja Ukraina 24. Wcześniej Fedoruk informował o trwających w mieście od kilku godzin starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów.

20:00

Od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowano na Ukrainie prawie 4 tys. małżeństw oraz 4,3 tys. narodzin - poinformowało w niedzielę ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

20:05

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) napisał w oświadczeniu na Twitterze, że od dwóch dni próba ewakuacji około 200 tys. cywilów z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola jest niemożliwa ze względu na trwające działania wojenne.

20:20

20:21

Rosjanie ostrzelali konsulat honorowy Azerbejdżanu w Charkowie.

20:40

W związku z nową ustawą o "fake newsach" w Rosji nie mamy innego wyboru, jak tylko zawiesić transmisje na żywo w tym kraju, a także publikację nowych nagrań - poinformował chiński portal społecznościowy TikTok w niedzielnym oświadczeniu.

20:55

Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk; w następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - uważa doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.

21:00

Straż Graniczna: W niedzielę o godz. 20.00 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

21:25

21:26

Pożar budynku mieszkalnego w Charkowie.

21:40

Rząd planuje wprowadzić specustawę, na mocy której, udzielana będzie pomoc uchodźcom z Ukrainy. Znajdzie się w niej m.in. zapis o legalnym pobycie i prawie do pracy. Na jaką jeszcze pomoc będą mogli liczyć uchodźcy? Już wcześniej mówiono m.in. o świadczeniu 500 plus. Więcej przeczytacie TUTAJ

21:50

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych ocenił w niedzielę, że Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie. "Moskwa twierdziła, że UA buduje broń atomową zagrażając Rosji" - stwierdził.

"A teraz oskarża Zachód i Kijów o tworzenie broni biologicznej do ataku na Rosję"- dodał we wpisie Żaryn. "Każdą bzdurę Rosja jest w stanie wykorzystać do ataków informacyjnych na UA" - ocenił rzecznik odnosząc się do informacji przekazanych przez rosyjską agencję TASS. Pod wpisem umieścił zdjęcie depeszy, którą podał jako przykład ataku informacyjnego na Ukrainę.

Relacja live 5.03

00:10

Siły zbrojne Ukrainy odparły atak wojsk rosyjskich i rozpoczęły kontrofensywę. Linia wroga z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, przesunęła się w kierunku Sumy – poinformował w piątek w późnym wieczorem szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow

01:33

Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka w obwodzie odeskim - podaje w nocy z piątku na sobotę Ukrinform, powołując się na portal śledczy Bellingcat.

02:25

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga – podaje w sobotę nad ranem agencja Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy

03:45

Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował w sobotę rano, że Mariupol jest "okrążony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. "Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne" - dodał mer, cytowany przez AFP.

04:03

Ukraina zachowała nadal "znaczną większość" sił powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców bojowych oraz maszyn bezzałogowych i systemów ziemia-powietrze - powiedział agencji Reutera w piątek (czasu lokalnego) przedstawiciel resortu obrony USA.

04:52

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę w kanale telewizji parlamentarnej Rada TV, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.

05:52

Fundusz kryptowalut na rzecz Ukrainy zebrał 50 mld dol. w ciągu tygodnia - poinformował w sobotę rano na Telegramie ukraiński wicepremier, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

06:01

Biskup charkowsko-zaporski: jesteśmy niemal odcięci od świata i potrzeba nam wszystkiego. Ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej powiedział, że najtrudniejsza sytuacja jest w miastach, gdzie toczą się walki, a więc w Mariupolu, Charkowie, Konotopie, Sumach, w Kijowie i koło Zaporoża. 

06:41

W Sumach na północy Ukrainy od godz. 5 rano słychać eksplozje w różnych częściach miasta, wydano ostrzeżenie przed walkami ulicznymi - podaje w sobotę rano telewizja Ukraina 24.

06:52

Sztab generalny: rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze

07:01

Ukraina kieruje Zaporoską Elektrownią Atomową; teren obiektu kontrolują Rosjanie - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

07:05

Polskie Radio uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia. Przekaz jest nadawany z nadajnika fal długich 225kHz

07:11

W Mikołajowie i na obrzeżach tego portowego miasta na południu Ukrainy toczą się walki z dywersantami - informuje w sobotę rano portal RBK.

07:21

Rosja planuje wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i jest gotowa bombardować miasta, by wymusić podporządkowanie, co grozi dużą liczbą ofiar cywilnych – podała w sobotę stacja CNN, cytując anonimowe źródła zachodnie.

07:27

Siły rosyjskie otworzyły ogień do samochodu z cywilami w miejscowości Bucza pod Kijowem; zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, a kolejne cztery osoby zostały ranne – podał w sobotę na Twitterze portal Kyiv Independent.

07:48

W Trościańcu Rosjanie nie pozwalają karetkom wyjeżdżać do wezwań - napisał na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki, cytowany przez Ukrinform

07:59

Personel czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie już 10. dzień jest przetrzymywany przez Rosjan; pracownicy są zmęczeni psychicznie i fizycznie - podkreślił mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew, cytowany w sobotę przez Hromadske

08:07

Z Mariupola i Wołnowachy na wschodzie Ukrainy zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak

08:13

Siły rosyjskie w zajętym przez siebie Enerhodarze w obwodzie zaporoskim na Ukrainie włamały się do budynku władz miejskich i zamknęły się od środka - podał w sobotę na Telegramie mer miasta Dmytro Orłow.

08:56

Władze obwodu mikołajowskiego na Telegramie: wraz z Odessą pokrzyżowaliśmy plany Putina

09:05

Wciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. osób z Ukrainy; to najwyższy wynik w ciągu 10 dni od agresji Rosji na Ukrainę

09:20

Portal Nexta poinformował o nalocie na miejscowość Markhalevka. Sześć osob zgineło, w tym jedno dziecko.

09:22

Rozpoczyna się ewakuacja cywilów z Mariupola. "Dziś od godz. 9 do 16 będzie trwało zawieszenie broni. O godz. 11 rozpoczyna się ewakuacja cywilów" - napisał Kyryłenko na Facebooku. Trasa korytarza humanitarnego prowadzi do Zaporoża.

09:44

Od początku ataku na Ukrainę zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - wynika z podanych w sobotę szacunków sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:47

"Rosja przechodzi na taktykę, mającą na celu wyrządzenie maksymalnych szkód ludności cywilnej, bombarduje dzielnice mieszkalne i zagraża instalacjom jądrowym" – oświadczył w sobotę na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując o nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję.

09:51

Na Ukrainę wróciło już z zagranicy 66 224 mężczyzn, by bronić swojego kraju przed inwazją Rosji - poinformował w sobotę na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

10:06

W piątek wieczorem nad szpitalem dziecięcym Ohmatdyt w Kijowie zestrzelono rosyjską rakietę. Trwa ewakuacja dzieci - pisze w sobotę portal Ukraińska Prawda. Dwoje rannych w okolicach Kijowa dzieci zmarło, ponieważ nie można było im pomóc z powodu rosyjskiej blokady miasta.

10:08

Na głównym placu leżącego na południu Ukrainy Chersonia rozpoczął się wiec przeciwko okupantom - poinformował w sobotę po godz. 9.00 czasu polskiego doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Hereszczenko.

10:14

Rosjanie ostrzelali osiedle w Białej Cerkwi pod Kijowem - poinformował w sobotę mer tego miasta Hennadij Dykyj

10:27

Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim - poinformowały w sobotę ukraińskie koleje państwowe. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi - napisał w serwisie Telegram przedstawiciel kolei państwowych Serhij Łeszczenko

10:31

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało - "Robimy wszystko, aby ewakuować setki zagranicznych studentów z miasta Sumy"

10:41

Rosjanie przeprowadzili ataki lotnicze na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu oraz na obiekt w pobliskiej miejscowości Ozerne - poinformował w sobotę na Facebooku szef administracji obwodowej w Żytomierzu Witalij Buneczko

10:59

Trwają walki na trasie ewakuacji cywilów z Mariupola. Mamy informacje potwierdzające, że zawieszenie broni jest przestrzegane tylko na terytorium obwodu donieckiego, dalej na trasie ewakuacji przebiegającej przez obwód zaporoski trwają walkipoinformował w sobotę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

11:03

Pod Czernihowem na północy Ukrainy obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski samolot szturmowy - podał w sobotę Ukrinform, powołując się na siły zbrojne.

11:06

Rosyjska artyleria i lotnictwo obracają w ruinę ukraińskie miasta w obwodzie ługańskim; dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w ostrzale osiedli mieszkaniowych w Siewierdoniecku – ogłosił w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

11:34

Ukraina uruchomiła stronę internetową dla obcokrajowców, którzy chcą wstąpić do Legionu Międzynarodowego

11:42

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie samoloty systematycznie bombardują Czernihów. W wyniku ostrzału zginęło 17 osób, 13 osób jest rannych.

12:04

Rosyjscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze do ludzi zebranych na proteście przeciwko okupacji w położonym na południu kraju Chersoniu - podała w sobotę na Telegramie agencja informacyjna Ukrinform.

"Rosyjscy okupanci otworzyli ogień ostrzegawczy do ludności cywilnej, ale to nie powstrzymało mieszkańców Chersonia. Na plac wciąż napływają ludzie z całego miasta. Protestują przeciwko rosyjskiej agresji i okupacji" - czytamy w wiadomości

12:12

Ukraina apeluje do obywateli europejskich państw o naciski na rządzących w kwestii zamknięcia portów dla rosyjskich statków: Drodzy europejscy przyjaciele! Pomóżcie nam powstrzymać Putina. Potrzebujemy, abyście zabrali głos i zażądali od swoich rządów zamknięcia europejskich portów dla rosyjskich statków.

12:13

Rosjanie nie przestrzegają zawieszenia broni w Mariupolu. W związku z tym ewakuacja mieszkańców zostanie przeprowadzona innego dnia - donosi Nexta:

12:15

Na wschodzie Ukrainy, pod Charkowem walczące z Rosjanami wojska ukraińskie przeszły do kontrofensywy - poinformowały w sobotę Siły Lądowe Ukrainy.

12:21

Schron w szpitalu położniczym w Odessie.

12:42

W życie weszły rozwiązania podatkowe dla wspierających ofiary wojny w Ukrainie. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

12:45

Grupa hakerów Squad 303 przygotowała internetowe narzędzie, dzięki któremu można wysłać wiadomość tekstową do przypadkowych Rosjan. Celem akcji jest ominięcie rosyjskiej cenzury i walka z dezinformacją Putina. Link do narzędzia znajdziecie w poniższym tweecie serwisu NEXTA:

12:55

Jak podaje między innymi Ukraińska Prawda, podczas próby aresztowania zastrzelony został Denis Kirejew. Członek ukraińskiej delegacji negocjacyjnej w Homlu podejrzany był o zdradę.

12:58

Po wspomniany w relacji (11:03) zestrzeleniu rosyjskiego samolotu szturmowego pod Czernihowem, do niewoli został wzięty jeden z pilotów, który zdążył się katapultować. Drugi prawdopodobnie zginął.

13:03

Do Ukrainy popłynie gaz z Polski: Razem z polskim operatorem gazociągów Gaz-System S.A. uzgodniliśmy zasady implementacji gwarantowanych zdolności przesyłowych gazu; od 6 marca będziemy w stanie fizycznie sprowadzać ten surowiec z Polski - napisano w sobotę na Facebooku GTS Ukraina, spółki skarbu państwa zajmującej się tranzytem gazu na Ukrainie.

13:08

Antyrosyjska manifestacja w Biłokurakyne, w obwodzie ługańskim.

13:15

Na podstawie oględzin wraku ustalono, że zestrzelony nad Czernichowem samolot to nowoczesny mysliwiec-bombowiec Suchoj Su-34.

13:19

Atak na Ukrainę już przemienił Europę i jej poczucie bezpieczeństwa; Polska zdecydowała się natychmiast zwiększyć budżet na obronność do 3 proc. PKB począwszy od przyszłego roku - powiedział w sobotę szef MSZ Zbigniew Rau.

13:26

Musimy razem z naszymi sojusznikami budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy; sekretarz stanu Antony Blinken zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej, umocnienia bezpieczeństwa Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki.

13:29

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Sankt Petersburga do Waszyngtonu leci po rosyjskich dyplomatów specjalny samolot.

13:37

Mer Mariupola Vadym Sergeevich Boychenko w specjalnym nagraniu opowiedział o powodach przełożenia ewakuacji mieszkańców. Jak stwierdza, dostał zapewnienie od strony rosyjskiej, że korytarz humanitarny jest bezpieczny podczas zawieszenia broni. Mieszkańcy i mieszkanki zostali poinformowani o planowanej na sobotę ewakuacji i gromadzeni w punktach zbiórek. Wszyscy mieli dostać znak rozpoznawczy - czerwony krzyż. Tuż przed rozpoczęciem akcji zaczął się rosyjski ostrzał. Ludność cywilna miała przejść do Zaporoża. Mer apeluje o spokój nieuleganie dezinformacji. Nowy termin ewakuacji ma zostać wyznaczony wrkótce.

13:58

Białoruski serwis MotolkoHelp informuje: duży konwój rosyjskiego sprzętu wojskowego zmierza z Mozyrza w kierunku autostrady R-31. Na wyposażeniu znajduje się ok. 20 jednostek, wśród nich są: REM-KL (pojazd naprawczy i holowniczy), cysterny paliwowe i auta terenowe. Większość pojazdów służy do przewozu osób.

14:02

W Zaporożu tysiące osób chce wstąpić do obrony terytorialnej:

14:19

Ukraińska Marynarka Wojenna wylicza przybliżone straty sił rosyjskich od początku konfliktu:

 • personel - ponad 10 tys. osób,
 • czołgi - 269 sztuk,
 • Transportery BBM - 945 sztuk,
 • systemy artyleryjskie - 105 jednostek,
 • Wyrzutnie MLRS -50 jednostek,
 • Jednostki obrony przeciwlotniczej - 19 jednostek,
 • Samolot - 39 sztuk (szacunkowo),
 • Śmigłowce - 40 sztuk (szacunkowo),
 • Sprzęt motoryzacyjny - 409 szt.,
 • Lekkie łodzie motorowe - 2 sztuki,
 • Zbiorniki z PPM - 60,
 • Bezzałogowe maszyny operacyjno-taktyczne BSP - 3,

14:33

RIA Novosti cytuje słowa Putina: "Sankcje wobec Rosji przypominają wypowiedzenie wojny".

14:37

Przez podkarpackie przejścia graniczne od początku konfliktu z Rosją, czyli od 24 lutego br. granicę przekroczyło 401 tys. uchodźców z Ukrainy. Z tej liczby blisko 90 proc. to obywatele Ukrainy, pozostały odsetek to ponad 150 narodowości – poinformował PAP w sobotę rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

15:19

Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych – oświadczyło w sobotę ukraińskie MSZ.

15:45

Możliwa także wojna w Mołdawii. Prawdopodobnie 9. marca zostanie w kraju wprowadzony stan wojenny w związku z napięciami pojawiającymi się w prorosyjskim regionie Naddniestrza. Ukraiński polityk Ołeksij Honczarenko twierdzi, że Rosja może się szykować do napaści mającej na celu oderwanie Naddniestrza od Mołdawii.

16:04

Możliwe, że jest to pierwszy zwiastun spodziewanych po nałożeniu sankcji napięć w Rosji - w Niżniekamsku robotnicy fabryki Gemont zorganizowali strajk, ponieważ w wyniku gwałtownego załamania się rubla nie wypłacono im części pensji.

16:18

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców – poinformowała w sobotę po południu Straż Graniczna.

16:20

Dworzec główny w Kijowie - matka z córką i karabinem na ramieniu.

16:33

Rosyjskie siły okupacyjne chciały rozdać "pomoc humanitarną" w Berdiańsku, licząc na zdobycie sympatii ludności. W rezultacie zostali wysłani tam, gdzie rosyjski okręt wojenny.

16:35

Sytuacja na Ukrainie osiągnęła punkt, którego Chiny nie chciały widzieć, powiedział chiński minister spraw zagranicznych w rozmowie z Anthonym Blinkenem.

16:39

PAP podaje: Będziemy dalej wspierali wysiłki w celu pokojowego rozwiązania ukraińsko-rosyjskiego konfliktu - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotniej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Rzecznik prezydenta Erdogana przekazał, że turecki przywódca będzie rozmawiał w niedzielę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Ankara uznała za nie do przyjęcia rosyjską inwazję na Ukrainę i zaproponowała organizację rozmów pokojowych. Jednocześnie Turcja sprzeciwia się sankcjom gospodarczym nałożonym na Rosję.

17:26

Samolot Su-34, który w sobotę strącono nad Czernihowem, zestrzelił listonosz! Kapitan Sierhij Czyżykow do armii wstąpił na ochotnika po inwazji Rosji. Wcześniej pracował w Ukrposzcie. Czyżykow ma doświadczenie wojskowe po przeszkoleniu artyleryjskim w Połtawie.

17:31

O wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą zaapelowała do społeczności międzynarodowej kijowska rada miejska – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Z podobnym apelem do NATO i państw zachodnich wystąpiły władze innych ukraińskich miast.

17:34

Zełenski zaapelował do senatorów USA o wprowadzenie strefy zakazu lotów, zakazu rosyjskiej ropy i zawieszenia kart Visa i Mastercard w Rosji.

17:44

Illia Ponomarenko z The Kyiv Independent przekazuje kolejne doniesienia o pokonaniu Rosjan pod Mykołajowem na południu kraju. Żołnierze zostawili wiele pojazdów i sprzętu.

17:47

Dziennikarz Barak Ravid donosi o potajemnym spotkaniu premiera Izraela Bennetta z Putinem. Nie wiadomo, jaki jest temat rozmów.

17:51

Ołeksandr Staruch, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej przekazał, że wojska rosyjskie wycofały się z Enerhodaru w obwodzie zaporoskim. Dodał, że dane nt. sytuacji w elektrowni atomowej nie zostały jeszcze podane.

18:24

Lider demokratycznej większości w Senacie USA Chuck Schumer oświadczył w sobotę, że zrobi wszystko, aby pomóc w dostarczeniu samolotów wojskowych na Ukrainę. Z apelem o taką pomoc w walce z rosyjską inwazją wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:33

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w poniedziałek - poinformował w sobotę wpływowy ukraiński deputowany Dawyd Arachamija na swoim profilu na Facebooku.

18:46

Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o kryzysie na Ukrainie - przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego. To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny.

W środę Benet rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reutera. 

18:58

Mikołajów odbity. Miejscowa policja publikuje zdjęcie z jeńcami.

19:00

Finlandia rozważa przystąpienie do NATO. Społeczne nastroje w tym kraju zmieniły się diametralnie. Większość obywateli, według sondaży, popiera przystąpienie do sojuszu. Rząd jest gotowy do rozpoczęcia dyskusji na temat akcesu.

19:40

Wojsko Polskie się szkoli i sprawdza swoją gotowość bojową, co wiąże się z ruchem ludzi i sprzętu – przypomniało Dowództwo Generalne, apelując, by nie rozpowszechniać danych o obiektach i ruchach wojsk.

19:41

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w sobotę, że oczekuje, iż wyniki jego rozmów z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem zostaną wdrożone w najbliższych dniach. Wymienił w tym kontekście nowe sankcje przeciwko Rosji i dalsze uzbrojenie dla Ukrainy.

Kułeba ocenił także, że odmowa zapewnienia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą jest frustrująca i doprowadzi do dalszych ofiar cywilnych.

Szef ukraińskiej dyplomacji przyznał, że nie dostrzega postępu w negocjacjach pokojowych z Rosją, ale wyraził przekonanie, że trzeba kontynuować rozmowy.

Kułeba zaapelował, aby wspólnota międzynarodowa zapewniła bezpieczeństwo ukraińskich elektrowni jądrowych.

19:45

Dowódcza prorosyjskiego batalionu DNR Sparta Władimir Żoga ps. "Woha" został zabity w mieście Wołnowacha przez siły ukraińskie.

19:54

Niestety informacja, że wojska rosyjskie całkowicie opuściły Enerhodar nie jest prawdziwa. Teraz kontrolują obwód miasta i są w elektrowni atomowej. Władze miasta w zaistniałych okolicznościach zajmują się organizacją porządku, zabezpieczeniem życia i działalnością wszystkich instytucji Enerhodaru.

20:00

W związku z tysiącami ukraińskich uchodźców, którzy codziennie przybywają do Berlina, burmistrz miasta Franziska Giffey wezwała rząd Niemiec do udzielenia stolicy pilnej pomocy. "Przyjmowanie ludzi z Ukrainy to zadanie narodowe" - powiedziała polityk SPD agencji dpa.

20:20

Ukraińska Prawda donosi, że hakerzy z grupy Anonymus wyłączyli stronę rosyjskiej FSB.

20:30

Bardzo prawdopodobne, że dzisiejsze spotkanie Władimira Putina z załogantkami rosyjskich linii lotniczych zostało od początku do końca sfabrykowane. Internauci, którzy oglądali nagranie, zwracają uwagę na rękę prezydenta Rosji. Zdaje się, że przenika ona przez mikrofon.

20:32

Około dziesięciu wieżowców zostało uszkodzonych 5 marca w wyniku nalotów na Północną Sałówkę w Charkowie.

21:05

W Rostowie nad Donem, na południu Rosji, rozlokowano sztab firmy najemniczej zwanej grupą Wagnera - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Obwód rostowski, którego głównym miastem jest Rostów, graniczy z Ukrainą.

21:21

Władimir Putin podpisał dekret o płatnościach dla personelu wojskowego i ich rodzin.

 • Członkowie rodziny żołnierza, który zginął w Ukrainie lub w Syrii otrzymają 5 mln rubli
 • Rany żołnierz - 3 miliony rubli

Obecny kurs rubla to 0,047 zł. Oznacza to, że w pierwszym wypadku rodzinie wypłacone zostanie około 190 000 zł, a ranny dostanie około 114 000.

21:23

W ciągu 24 godzin zestrzelono 9 samolotów i śmigłowców rosyjskich, w tym jeden z najnowszych rosyjskich Su-34 w Czernihowie.

22:08

Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita - podała w sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Przeżył tylko jeden Rosjanin i trafił do szpitala wojskowego w Kijowie.

22:23

Czterech żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy zginęło w sobotę w wyniku zbombardowania przez siły rosyjskie obozu wojskowego w Charkowie. Władze informują o „brutalnych bombardowaniach” infrastruktury cywilnej w mieście.

Relacja live 4.03

3:52

W sieci pojawiły się nagrania pokazujące rosyjski ostrzał elektrowni atomowej w Enerhodarze.

4:00

Rzecznik elektrowni atomowej w Enerhodarze mówi ukraińskiej telewizji, że pożar dotyczy jednego z reaktorów. Reaktor ten jest w remoncie i obecnie nie funkcjonuje, ale znajduje się w nim paliwo jądrowe.

4:15

Po ostrzale rosyjskich wojsk w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wybuchł pożar - podała agencja AFP, powołując się na rzecznika elektrowni. Ukraińskie służby ratownicze przekazały w piątek nad ranem, że na szczęście wybuchł on poza obrębem elektrowni atomowej. Ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

4:18

Ukraińskie władze podają w oświadczeniu, że pożar w elektrowni atomowej wybuchł w budynku szkoleniowym.

4:25

4:30

Administracja regionu Zaporoża zapewnia, że bezpieczeństwo elektrowni atomowej jest w tej chwili zapewnione.

4:35

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

4:40

Boris Johnson chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w najbliższych godzinach w związku z atakiem na elektrownię – podała jego rzeczniczka.

4:45

Reaktory elektrowni w Zaporożu są bezpiecznie wyłączane – oświadczyła amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

4:56

"Zakończył się ostrzał zaporoskiej elektrowni jądrowej" - poinformował burmistrz Enerhodaru.

5:10

Do akcji gaszenia pożaru w elektrowni zaangażowanych jest 40 ludzi i 10 pojazdów.

5:15

Mieszkańcy Energodaru nie będą na razie ewakuowani w związku z pożarem w elektrowni.

5:25

Strażacy mogli w końcu wejść na miejsce pożaru, który wybuchł na skutek rosyjskiego ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu na południu Ukrainy - poinformowały w piątek rano ukraińskie służby ratownicze w komunikacie prasowym na Facebooku.

5:30

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro - podał Reuters. Według źródeł agencji, ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji.

5:35

Ukraińskie służby podają, że pożar w elektrowni atomowej w Enerhodarze dotyczy 2 tys. m kw. w budynku szkoleniowym.

5:44

W związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko domaga się interwencji NATO.

5:55

Ogień w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został ugaszony – podają ukraińskie władze.

6:20

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - zapewniła w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Powołała się na ukraiński dozór jądrowy, według którego w wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

6:30

Witryny internetowe Facebooka oraz wielu niezależnych mediów takich jak m.in. Meduza przestały działać w Rosji w nocy z czwartku na piątek - poinformowała francuska agencja AFP.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

6:50

- Jedyny sposób, aby zakończyć wojnę, to by ktoś w Rosji wyeliminował Putina - powiedział republikański senator Lindsey Graham, komentując inwazję na Ukrainę i walki wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Jak stwierdził, zabójca Putina wyświadczyłby Rosji i światu przysługę.

6:55

Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach - poinformował w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

7:00

Japońska Narodowa Służba Bezpieczeństwa postanowiła dostarczyć Ukrainie kamizelki kuloodporne.

7:03

Wojska Obrony Terytorialnej wzięły do niewoli kolejnych rosyjskich żołnierzy.

7:10

W wyniku nałożonych przez świat zachodni sankcji gospodarczych w 2022 roku rosyjskie PKB spadnie o ok. 15-20 proc. - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że Rosja będzie biedniejsza od Urugwaju; znacznie ucierpi też sama Moskwa.

7:15

Bojownicy z Ukrainy zmiażdżyli wroga we wsi Peremoga koło Browarów (na północny wschód od Kijowa). Zniszczone zostały cztery bojowe wozy piechoty, dwa czołgi i jeden opancerzony pojazd piechoty - podają ukraińskie siły zbrojne.

7:20

Rosyjskie podczas bombardowania zniszczyły elektrociepłownię w miejscowości Ochtyrka.

7:30

Elektrownia jądrowa w Zaporożu została zajęta przez rosyjskie siły wojskowe.

7:40

Teraz na ulicach miasta Enerhodar jest cicho, nie widać obcych - napisał w piątek na Telegramie mer Dmytro Orłow. W pobliżu znajduje się największa w Europie elektrownia jądrowa. W nocy na jej terenie wybuchł pożar po rosyjskim ostrzale rakietowym. Sytuacja została już opanowana.

7:44

W miastach Sumy i Ochtyrka na północy Ukrainy jest bardzo trudna sytuacja humanitarna - alarmuje w piątek MSW Ukrainy, cytowane przez agencję Ukrinform. Są problemy z dostawą wody, prądu, ogrzewania. W czwartek rosyjski pocisk trafił w elektrownię cieplną w Ochtyrce.

7:46

Największy producent oprogramowania dla budownictwa i inżynierii mechanicznej Autodesk wstrzymuje swoje wszystkie prace w Rosji.

7:48

Fiński koncern budowlany YIT wstrzymuje inwestycje w działki i budownictwo mieszkaniowe w Rosji - donosi serwis prasowy firmy.

7:59

Pod Browarami koło Kijowa ukraińskie siły zniszczyły cztery rosyjskie bojowe wozy piechoty i dwa czołgi – poinformował w piątek ukraiński rano sztab generalny na Facebooku, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

8:01

Tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

8:05

Całkowite straty bojowe wroga od 24.02 do 04.03 wyniosły około:

Personel - 9166 osób,

Czołgi - 251,

Bojowe pojazdy opancerzone - 939,

Systemy artyleryjskie - 105,

MLRS - 50,

Systemy przeciwlotnicze wojenne - 18,

Samoloty - 33,

Śmigłowce - 37,

Pojazdy bojowe - 404.

Dane Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

8:13

O kryzysie humanitarnym mówimy wtedy, gdy sytuacja osób objętych kryzysem bez pomocy z zewnątrz będzie się pogarszać, a im samym potencjalnie będzie grozić śmierć. I z tym bezwzględnie mamy do czynienia na terenie Ukrainy - powiedział prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dr Wojciech Wilk.

8:20

"Wszystko jest, co dziwi niektórych ekspertów" - odpowiedział ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki, zapytany o dostępność jedzenia, prądu, w rozmowie na antenie radia RMF FM.

8:24

Alarm przeciwlotniczy w Tarnopolu.

8:25

Redaktor naczelna rosyjskiej sieci RT Maria Baronowa podała się do dymisji z powodu sytuacji w Ukrainie.

8:28

Sytuacja w Enerhodarze jest spokojna, mieszkańcy otrzymali zgodę na opuszczenie schronów. Całe miasto jednak pozostaje bez ogrzewania.

8:34

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili prawie 100 tys. osób z tego kraju, a w piątek do godz. 7 - ponad 25 tys.

8:40

W Czechach wprowadzono 30-dniowy stan wyjątkowy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

8:45

Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka! - wezwał w piątek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

8:49

Porsche wstrzymuje dostawy samochodów do Rosji.

8:58

Mer Kijowa Witalij Kliczko wezwał Niemcy do dalszego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. "Proszę, zostańcie z nami, ponieważ walczymy również o niemieckie wartości" - powiedział Kliczko w nagranym w czwartek, a wyemitowanym w piątek wywiadzie dla programu telewizji ARD "Morgenmagazin".

9:01

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, pełniący funkcję przewodniczącego OBWE, napisał w piątek na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych do ewakuacji cywilów z oblężonych miast na Ukrainie. Wraz z większością państw OBWE apelowałem o to od początku konfliktu - dodał.

9:04

Mer Enerhodaru na Ukrainie Dmytro Orłow opublikował w komunikatorze Telegram nagranie, w którym informuje o sytuacji w pobliskiej, zajętej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i mówi, że „nie ma ofiar cywilnych”. Ukraiński Enerhoatom ostrzega, że wideo mogło zostać nagrane pod presją.

9:08

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zaapelował w piątek do "wszystkich stron" o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie obiektów jądrowych na Ukrainie. Ukraińskie służby informowały wcześniej o pożarze w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego.

9:13

Izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa uchwaliła w piątek poprawki do kodeksu karnego, zgodnie z którymi za rozpowszechnianie fałszywych informacji o operacjach wojskowych, wzywanie do nałożenia sankcji na Rosję i dyskredytację sił zbrojnych grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

9:14

Tak obecnie wygląda Czernihów:

9:21

Francuski luksusowy dom mody Hermès zaprzestaje działalności w Rosja i zamyka wszystkie butiki.

9:26

W Przemyślu polskie służby zatrzymały rosyjskiego szpiega - przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

9:31

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot, który atakował jeden z ukraińskich obiektów infrastruktury wojskowej - poinformowała w piątek Marynarka Wojenna Ukrainy.

9:37

Premier Węgier Viktor Orban przekazał w piątek w wywiadzie dla państwowego radia, że unijne sankcje nałożone na Rosję to broń obosieczna, a tym samym Europa także ucierpi w gospodarczej wojnie z Rosją.

9:41

Tak wygląda ostrzelana w czwartek elektrownia jądrowa w Enerhodarze.

9:46

Policja w Charkowie opublikowała kilka zdjęć przedstawiających obecne zniszczenia w mieście.

9:50

Wokół Enerhodaru na południu Ukrainy skoncentrowanych było blisko 90 jednostek sprzętu rosyjskiego i oddziały sił czeczeńskich, wyposażonych w sprzęt do walki w nocy – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na służbę prasową MSW Ukrainy.

9:52

Sytuacja humanitarna w Mariupolu w obwodzie donieckim na Ukrainie jest trudna; w mieście nie ma łączności mobilnej, prądu, wody i ogrzewania - zaalarmował w piątek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

9:55

Brytyjski dziennik "The Times" podał że, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy próby zamachu. Poinformowano również, że przed końcem tego tygodnia zapewne podjęta zostanie kolejna próba zamachu

9:58

W przeprowadzonym w czwartek bombardowaniu Czernihowa, na północy Ukrainy, zginęło według uściślonych danych 47 osób - poinfofrmowała w piątek czernihowska obwodowa administracja państwowa.

10:03

Premier Litwy Ingrida Szimonyte powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Wilnie, że wszelkie wezwania do wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej są nieodpowiedzialne i mogłyby wciągnąć Sojusz Północnoatlantycki w bezpośredni konflikt z Rosją.

10:10

- Przeżyliśmy noc, która mogła zmienić historię Ukrainy - powiedział w najnowszym przemówieniu Wołodymyr Zełenski odnosząc się do ataku elektrowni.

10:20

- Potrzebujemy natychmiastowego wzmocnienia sankcji przeciwko państwu, które okazało się terrorystą jądrowym. Musimy natychmiast zamknąć niebo nad Ukrainą, ponieważ tylko to może zagwarantować, że Rosja nie będzie atakować rakietami i bombami obiektów jądrowych - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:22

Ukraińcy zestrzelili rosyjski myśliwiec Su-34.

10:26

Rosyjskie ataki w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskich elektrowni jądrowych mogą mieć katastrofalne skutki i muszą natychmiast się skończyć - napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

10:29

Panasonic przestaje handlować z Rosją.

10:33

Ukraińskie MSW: Rosja przywozi z anektowanego Krymu do zajętych przez nią miast na południu Ukrainy ludzi, którzy mają pokazywać rzekome szczęście Ukraińców z przyjścia rosyjskich wojsk.

10:38

"Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, wszystkie opcje są na stole" - napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

10:41

IAEA: Żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony, nie ma zagrożenia.

10:43

Zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

10:47

- Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o natychmiastową pomoc w sprawie elektrowni atomowych. - przekazał szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

10:51

- W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie zajęli szkołę i zastrzelili jej dyrektora - poinformował w piątek szef władz regionu Witalij Kim.

10:58

Intel wstrzymuje dostawy produktów do Rosji i Białorusi. 

11:05

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor oficjalnie potwierdził blokadę kilku serwisów na terenie Rosji:

 • Meduza
 • Głos Ameryki
 • BBC
 • Deutsche Welle
 • Radio Wolna Europa/Radio Wolność

11:11

Mer Mikołajowa: wojska rosyjskie wchodzą do miasta - Reuters.

11:12

- Elektrownia ostrzelana przez Rosjan nie jest uszkodzona, działa - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zapewniła, że nie ma zagrożenia, sytuacja jest monitorowana.

11:20

- Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku - powiedział szef PGNiG Paweł Majewski.

11:23

W wyniku bombardowania Czernihowa przez rosyjskie lotnictwo zginęło 47 osób.

11:28

- Trudno uwierzyć, że ostrzeliwanie przez siły rosyjskie elektrowni atomowej na Ukrainie nie było celowe - oświadczył w piątek wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Powiedział też, że prezydent Rosji Władimir Putin zachowuje się irracjonalnie.

11:31

Sabre rozwiązało umowę dystrybucyjną z Aeroflotem - poinformowała spółka. Według firmy w praktyce oznacza to, że Aeroflot straci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów.

11:36

- Rosja świadomie szantażuje świat katastrofą nuklearną - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując w rozmowie z portalem RBK rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

11:41

Tak wygląda ostrzelana przez Rosjan szkoła w Żytomierzu.

11:47

Rosyjskie linie lotnicze S7 Airlines odwołały wszystkie swoje loty międzynarodowe od soboty, po sankcjach nałożonych na Rosję przez państwa zachodnie. - Od 5 marca S7 Airlines są zobowiązane do odwołania wszystkich lotów na trasach międzynarodowych - poinformował przewoźnik w piątkowym oświadczeniu.

11:52

- Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

11:56

Moskiewski ratusz odmówił zatwierdzenia antywojennych wieców na 12 marca. Władze przypomniały sobie o koronawirusie i uzasadniały zakaz „sytuacją epidemiologiczną”.

12:02

O otwarcie prywatnych aptek zaapelował w piątek do ich właścicieli mer Kijowa Witalij Kliczko. Urzędnik poinformował, że w mieście działają sklepy spożywcze i większość aptek państwowych; otwarte są dwa mosty.

Jak dodał, w mieście „jeżdżą samochody, pracują sklepy spożywcze i większość aptek państwowych”. Mieszkańcy stoją jednak w długich kolejkach po leki, dlatego Kliczko zaapelował do właścicieli prywatnych aptek o ich otwarcie.

12:05

Accenture, firma dostarczająca usługi biznesowe i technologie cybernetyczne podjęła decyzję o niekontynuowaniu działalności w Rosji - poinformowała spółka w piątek.

12:10

Od najbliższej niedzieli 6 marca msze św. w rycie łacińskim będą odprawiane w języku ukraińskim w parafii św. Tomasza Apostoła na stołecznym Ursynowie. W Warszawie są także trzy parafie greckokatolickie - poinformowała archidiecezja warszawska.

12:17

Moment uderzenia rakiety w budynek mieszkalny na osiedlu Sofia na zachodzie Kijowa.

12:18

Dramatyczna sytuacja jest w Mariupolu. W mieście nie ma łączności mobilnej, prądu, wody i ogrzewania. Wiceburmistrz miasta powiedział, że przez 40 godzin Rosjanie bez przerwy atakowali. Nie wiadomo, ile osób zginęło, bo "nie można zebrać ciał".

12:25

Od momentu najazdu wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę tysiące obywateli tego kraju manifestuje swoją niechęć do Władimira Putina. 83-letnia weteranka II Wojny Światowej przeklina prezydenta Rosji i życzy mu śmierci.

12:30

Rosjanie aktywizują działania psychologicznie oddziałujące na mieszkańców i wojsko - alarmuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Należy spodziewać się wielu fake newsów i zainscenizowanych demonstracji - ostrzeżono.

12:34

Szef obwodu chersońskiego poinformował, że w Chersoniu szykuje się wystawiony wiec poparcia dla armii rosyjskiej przygotowany przez Rosję: "Około 60-80 Krymów osiedliło się już w hotelu Fregat. Pod przykrywką miejscowych mieszkańców pójdą na prowokacyjną akcję na centralnym placu – z rosyjskimi flagami i „wdzięcznością” dla rosyjskich „wyzwolicieli”."

12:39

Według informacji tygodnika "Spiegel" duża część z 2700 obiecanych Ukrainie przez niemiecki rząd przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", znajdujących się w magazynach Bundeswehry jest nie tylko całkowicie przestarzała, lecz także nie nadaje się już do użytku.

12:47

Od początku wojny w Kijowie urodziło się 390 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek – poinformował na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko. Z kolei w kijowskim zoo urodził się lemur, któremu nadano imię Bayraktar. To nazwa używanego przez Ukraińców tureckiego drona bojowego.

12:52

Ostrzelany Charków...

12:54

Ok. 3 tys. osób skorzystało już z 15 rejsów ewakuacyjnych dla  opuszczających Ukrainę cudzoziemców, obsłużonych przez lotnisko Katowice. Na piątek zaplanowano cztery takie połączenia – do Taszkentu w Uzbekistanie.

13:02

"Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach" - oświadczył ukraiński prezydent. "Dowody zostaną udokumentowane. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani" - napisał. 

13:11

Były chadecki kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel zrezygnował z posady w rosyjskim koncernie naftowym Łukoil – informuje w piątek agencja APA. Kilka dni wcześniej z pracy dla rosyjskich kolei państwowych odszedł inny były szef austriackiego rządu, Christian Kern.

13:13

Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, to padła jasna deklaracja, że UE uruchamia około 0,5 mld euro na pomoc humanitarną; część z tych środków trafi również do Polski - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

13:17

Rosyjskie pojazdy wojskowe w Ernohodarze. Blisko zajętej elektrowni jądrowej.

13:25

Rzecznik Kremla wzywa Rosjan do "zjednoczenia się” wokół Putina, odpowiadając na pytanie o apele osób publicznych o zakończenie wojny na Ukrainie - podaje agencja AFP.

13:28

Dziewiątego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Kijowa wywieziono śmieci. Stało się to po apelu władz miejskich, które zwróciły się o pomoc do wszystkich osób mających uprawnienia do kierowania śmieciarkami. W Kijowie są kolejki do aptek, ale sklepy spożywcze działają w zasadzie normalnie.

13:34

Mieszkańcy Melitopola ponownie wyszli na ulice, by wyrazić swój protest przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

13:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w piątek na Twitterze, że z przyjemnością przyjmuje powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych. Stwierdził m.in., że Rosjanie, którzy się ich dopuścili zostaną dzięki temu ukarani.

13:49

Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy większość Szwedów, 51 proc., opowiada się za wstąpienie swojego kraju do NATO - wynika z opublikowanego w piątek sondażu przygotowanego dla gazety "Aftonbladet".

13:53

W Waszyngtonie pod Białym Domem odbywa się wiec poparcia dla Ukrainy.

13:58

Szef NATO Stoltenberg: wzywamy Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk.

14:03

Stoltenberg: NATO nie chce wojny z Rosją.

14:10

Politycy Nowej Lewicy wystąpią do władz stolicy o podjęcie działań, które sprawią, że ambasada Rosji będzie mieściła się przy ul. Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 r. Według nich jest to możliwe bez likwidacji historycznej nazwy ul. Belwederskiej. Lewica zorganizowała zbiórkę podpisów w tej sprawie.

14:17

Ukraina: Wiele miast jest obleganych a ich mieszkańcy nie mają możliwości opuszczenia strefy wojny. W tych trudnych warunkach w samym tylko Kijowie na świat przyszło 390 dzieci.

14:20

Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał w czwartek wieczorem telefonicznie z prezydentem  Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie działań wojennych w zaporoskiej  elektrowni atomowej, o czym kanclerz wspomniał podczas piątkowej wizyty w Dowództwie Operacyjnym Bundeswehry – pisze w piątek „Tagesschau”.

14:24

Jens Stoltenberg: Rosyjska inwazja to naruszenie praw międzynarodowych. Widzieliśmy tam wykorzystanie bomb kasetowych, wykorzystanie inne rodzaju broni, która narusza prawo międzynarodowe. NATO i partnerzy zbierają informacje na ten temat.

14:28

Pojmanych żołnierzy rosyjskich postanowiono oddać ich matkom, jeśli przyjadą po nich na Ukrainę, do Kijowa - poinformował w piątek na Facebooku doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, który opublikował listę wziętych do niewoli Rosjan.

14:34

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w piątek po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO, że jego kraj pozostaje w kontakcie na szczeblu wojskowym z Rosjanami, aby zapewnić tureckim statkom bezpieczny powrót z Morza Czarnego.

14:43

- Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki - powiedział Jens Stoltenberg na na konferencji prasowej w Brukseli.

14:49

Na 17:30 zaplanowano rozmowę prezydenta Joe Bidena z Andrzejem Dudą.

14:53

The Kyiv Independent: Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko stwierdził, że jego kraj nie uczestniczy ani nie planuje uczestniczyć w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodał, że gdyby Białoruś przystąpiła do wojny, byłby to "dar dla Zachodu".

14:57

W Kijowie doszło w piątek do kilku eksplozji w krótkim odstępie czasu, po czym rozległy się syreny alarmowe - podał Reuters. Nie jest na razie jasne, co było źródłem wybuchów.

15:00

Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES blisko 600 tys. zł na bezpośrednią pomoc na miejscu i cały czas organizuje transporty humanitarne oraz pomoc uchodźcom w Polsce. W ramach akcji "Paczka dla Ukrainy" planuje wysłać 200 tys. paczek.

15:10

Wojsko rosyjskie, które przebywa w obwodzie chersońskim, nie zgodziło się na utworzenie „zielonego korytarza” w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do regionu – poinformował w piątek szef władz obwodowych Hennadij Łahuta na Telegramie.

15:13

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

15:30

Szwajcarski rząd postanowił w piątek o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, dostosowując je do tych nakładanych przez Unię Europejską – podaje Agencja Reutera.

Wśród sankcji nałożonych przez Szwajcarów znalazło się m.in.:

 • zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego,
 • zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla maszyn z Rosji,
 • usunięcie szeregu rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT
 • oraz sankcje nałożone na grupę rosyjskich oligarchów oraz czołowych rosyjskich polityków z Władimirem Putinem na czele.

15:39

Berlińska senator ds. socjalnych Katja Kipping spodziewa się największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej. "To, czego teraz doświadczamy, to tylko wierzchołek góry lodowej" - powiedziała Kipping w piątek radiu Deutschlandfunk.

15:39

Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 uzgodnili, że na Rosję nałożone zostaną kolejne sankcje, jeśli nie przestanie ona atakować Ukrainy – powiedział w piątek szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi, cytowany przez agencję Reutera.

15:43

Miejscowość Manhusz w obwodzie donieckim znalazła się pod ostrzałem rosyjskich wyrzutni rakietowych Grad - poinformowała w piątek agencja Ukrinform. Szef lokalnej administracji Pawło Kyryłenko poinformował, że są ofiary cywilne, a ich liczba jest ustalana.

Ostrzały wciąż trwają, więc rozpoczęcie działań ratowniczych nie jest jeszcze możliwe.

15:47

Firma informatyczna Microsoft ogłosiła w piątek, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i nałożonymi na Rosję sankcjami, wstrzymuje sprzedaż swoich produktów do Rosji, a także wstrzymuje prowadzenie usług serwisowych dla tego kraju.

15:50

Żołnierze rosyjscy utworzyli w Trościańcu w obwodzie sumskim sztab na komendzie policji, nakazując mieszkańcom sąsiedniego budynku, by nie wychodzili z domu. Ukradli wszystkie publiczne autobusy i grabią fabrykę czekolady – podał w piątek mer Trościańca Juryj Boba na Facebooku.

15:52

Przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw na całym świecie; każdemu udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach - mówił prezydent Andrzej Duda, który odwiedził jedno z przejść granicznych z Ukrainą. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży premier Kanady Justin Trudeau.

15:53

16:13

- Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w sobotę lub niedzielę - powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.

16:19

- W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim zniszczony został w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich oddział szpitala dziecięcego - poinformował w piątek szef władz lokalnych Sierhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.


"Dwa trafienia w dziecięcy szpital kliniczny. Przebity dach, zniszczony oddział pulmonologii. Ranny jest chirurg" - poinformował Hajdaj.

16:22

Rozpoczęła się konferencja prasowa Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

16:24

- Żywność długoterminowa i krótkoterminowa oraz leki - to jedne z najpilniejszych potrzeb Krakowa, do którego każdego dnia przyjeżdżają setki kolejnych uchodźców z Ukrainy. Apelujemy o przekazywanie darów, bo narastają problemy z zaopatrzeniem - mówił wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.

16:25

16:32

Widać wyraźnie, że ta agresywna wojna Putina jest wymierzona w ludność cywilną w najbardziej brutalny sposób - oznajmiła w piątek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed nadzwyczajnym spotkaniem szefów dyplomacji państw UE.

16:37

- Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie po ciężkich starciach została zajęta przez agresora podała w piątek Państwowa Inspekcja Energetyki Atomowej Ukrainy. Deputowany Dawid Arachamia oznajmił, że elektrownię zajęli „kadyrowcy”, czyli bojowicy czeczeńscy.

16:39

- Siły ukraińskie zestrzeliły kolejny samolot armii rosyjskiej: Su-25 ; w sumie od początku konfliktu strącono już 34 rosyjskie samoloty – poinformował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku.

16:51

- Białoruski ochotnik Ilja „Litwin” zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem – podał w piątek na Twitterze portal Nexta, podkreślając, że jest to pierwszy Białorusin, który poległ w walce w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji.

- Białorusin został śmiertelnie zraniony i nie dało się go uratować. „Wieczna pamięć dla bohatera” – napisano w tweecie.

17:07

O pomoc wojskową dla oblężonego Mariupola i otwarcie korytarza humanitarnego poprosił w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. Oświadczył, że wojska rosyjskie, ostrzeliwując infrastrukturę stworzyły "blokadę humanitarną". Miasto jest bez wody i elektryczności.

- Sytuacja jest bardzo trudna, ale się trzymamy. Mamy blokadę humanitarną, którą stworzyły wojska rosyjskie ostrzeliwując kluczową infrastrukturę. Jesteśmy bez ogrzewania, bez wody, praktycznie bez łączności. Kończą się nam produkty żywnościowe i leki - powiedział.

17:12

Od początku rozpoczęcia inwazji, Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie posiada kontroli nad przestrzenią powietrzną - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie wojska są pod Charkowem i Czernihowem, ale ich kolumna pod Kijowem wciąż stoi w miejscu 25 km od miasta.

17:20

- Zarząd PGNiG zgodził się w piątek na zawarcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych umowy, dotyczącej zlecenia RARS utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu - poinformowała spółka. Przejęcie przez RARS rezerw zakłada niedawna zmiana prawa.

17:32

Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim, gdy wskutek ostrzału zapaliły się budynki mieszkalne – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

17:32

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w piątek na Twitterze ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, aby nie pozwolili Władimirowi Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię.

17:46

Około 20 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do szkół na Warmii i Mazurach – podało w piątek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Zapewnia ono, że dyrektorzy placówek są przygotowani do przyjmowania kolejnych takich uczniów.

17:47

17:53

- Działania wojenne wokół elektrowni atomowej są nie tylko nie do przyjęcia, ale są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym - powiedziała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo otwierając specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Dodała, że według informacji ONZ czwartkowe uderzenie na elektrownię atomową w Enerhodarze uszkodziło instalację szkoleniową, a nie urządzenia krytyczne.(PAP)

17:50

17:52

17:59

O wyparciu wojsk rosyjskich z miasta Mikołajów poinformował w piątek mer Witalij Kim na Telegramie. Dodał, że trwają walki na obrzeżach miasta.

„W mieście ich (tj. żołnierzy rosyjskich) wyparto. Bój trwa na obrzeżach” – oznajmił Kim.

 W ciągu dnia Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że ukraińskie wojska odbiły lotnisko w Mikołajowie i wciągnęły tam flagę ukraińską, ale potem Kim podał, że Rosjanie rozpoczęli kontratak.

18:00

Von der Leyen: prezydent Putin jest coraz bardziej odizolowany w społeczności światowej.

18:07

Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie - podała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

18:08

Blinken: To Putin sprowadził katastrofę na Ukrainę, ta tragedia niestety nie skończy się tak szybko

18:10

Ambasador USA: dzięki Bogu świat ledwo uniknął katastrofy nuklearnej.

18:20

- Na podwórko państwowej daczy, gdzie od połowy 2020 r. mieszkał wraz z rodziną prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spadł najprawdopodobniej odłamek rakiety – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow na Facebooku.

„Obok” - zacytował słowa prezydenta Nikiforow. Nie podał żadnych innych szczegółów.

 

18:28

Poruszające zdjęcie z Irpina opublikowane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

18:38

Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.

18:53

- Nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla oblężonego Mariupola - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Podkreślił, że sytuacja w stale ostrzeliwanym mieście jest krytyczna.

- Najbardziej krytyczna sytuacja teraz panuje bez wątpienia w Mariupolu. Niestety, nie udaje się tam porozumieć o żadnych korytarzach humanitarnych. Sytuacja tam jest dość krytyczna, jeśli wziąć pod uwagę, że przez ostatnich pięć dni miasto bez przerwy jest ostrzeliwane z "gradów" - powiedział Denysenko w telewizji Ukraina24.

Wcześniej w piątek mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że wojska rosyjskie, ostrzeliwując kluczową infrastrukturę miasta, stworzyły "blokadę humanitarną".  Czytaj więcej >>TUTAJ<<

18:56

- Omówiliśmy wszystkie ważne, bieżące tematy, w tym także kwestię odbudowy Ukrainy. Przedstawiłem sytuację na wschodniej flance Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem. Czytaj więcej >>TUTAJ<<.

19:12

ONZ/ Ambasador Ukrainy: Rosja dokonała aktu terroryzmu nuklearnego

19:18

Ambasador Ukrainy: są doniesienia, że niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

19:28

Działania wojenne wokół obiektów atomowych na Ukrainie stwarzają zagrożenie uderzenia w reaktory jądrowe, co może wywołać katastrofę jądrową z konsekwencjami na Ukrainie i w krajach sąsiadujących - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

19:37

Prawdopodobnie wznowiono walki wokół lotniska w Hostomlu pod Kijowem, zaś zmierzająca do stolicy rosyjska kolumna nie poczyniła postępów od czterech dni - podało brytyjskie ministerstwo obrony w wydanym w piątek komunikacie wywiadowczym o sytuacji na Ukrainie.

"Ciężkie walki na północny zachód od Kijowa były kontynuowane w dniu dzisiejszym i jest bardzo prawdopodobnie, że objęło to również wznowienie walk wokół lotniska w Hostomlu. Znajduje się ono w pobliżu przedniego skraju rosyjskiej kolumny na obrzeżach miasta. Kolumna ta nie poczyniła żadnych widocznych postępów w ciągu ostatnich czterech dni" - napisano w wieczornym komunikacie wywiadowczym.

19:38

Zgodziliśmy się, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej jak Ukraina - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Podkreślił, że na spotkaniu poruszony był temat sankcji wobec Rosji.

19:40

Rosyjska parlamentarzystka Ludmiła Narusowa powiedziała na posiedzeniu jednej z komisji o rosyjskich poborowych, których wysyłano do działań zbrojnych na Ukrainie; według niej z jednej z kompanii przeżyło tylko czterech żołnierzy.

19:41

W okolicy Chersonia urodził się mały jak!

19:50

Rosyjska parlamentarzystka Ludmiła Narusowa powiedziała na posiedzeniu jednej z komisji o rosyjskich poborowych, których wysyłano do działań zbrojnych na Ukrainie; według niej z jednej z kompanii przeżyło tylko czterech żołnierzy.

19:52

Upominam naszych partnerów z Zachodu, by nie kryli się za parawanem egoizmu; to kpina, że Sberbank i Gazprombank nie zostały wyłączenie ze SWIFT; dzisiaj Ukraińcy walczą także za naszą suwerenność, za naszą niepodległość - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

19:54

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła uchwałę o wykreśleniu kolejnych kanałów rosyjskich i białoruskich z rejestru programów telewizyjnych - poinformowała w piątek rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska.

19:55

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Facebook. Roskomnadzor oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.

19:58

Lichtenstein dołączył do ostatnich sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Zostało to ogłoszone przez rząd w Vaduz w piątek – informuje agencja dpa.

20:04

Wcześniej informowaliśmy, że trwają walki wokół lotniska w Kijowie. Do sieci trafiło nagranie, na którym słychać wybuchy.

20:30

W projekcie ustawy, który powinien trafić na najbliższe posiedzeniu Sejmu, zaproponowaliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym państwo będzie płaciło określoną kwotę dziennie osobom przyjmującym uchodźców - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

20:37

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek ustawę, wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała agencja AFP.

20:44

Rzecznik Pentagonu Kirby: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji.

Dostęp do Twittera w Rosji zablokowany.

21:01

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca - przekazało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

21:14

Omówienie dalszej koordynacji działań sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz możliwości zwiększenia pomocy humanitarnej - to cele sobotniej wizyty sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena w Polsce. W Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

21:18

Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zabito w Hostomlu pod Kijowem w ciągu ostatnich 2 dni – poinformował ukraiński wywiad na Facebooku. Dodano, że Hostomel jest pod kontrolą wojsk ukraińskich.

21:24

Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi – poinformowało na Facebooku biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie. -Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się – podano.

21:34

NEXTA: Rosyjscy żołnierze nie walczą z cywilami na Ukrainie, ale zapewniają im ochronę i niezbędną pomoc - powiedział sprzyjający Putinowi prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow.

21:42

Ukraińcy podsumowują kolejny, dziewiąty już dzień wojny.

21:45

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Twitter - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie.

Wcześniej w piątek Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.mWedług Reutersa w Rosji nie działa też strona internetowa booking.com, za pomocą której można dokonywać rezerwacji w hotelach

21:46

W dziewiątym dniu inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie koncentrują się na okrążeniu Kijowa - podał w piątek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku.

21:48

Pentagon poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę. - Nie zauważyliśmy żadnych zmian w rosyjskich strategicznych siłach nuklearnych – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

21:52

Kamala Harris, wiceprezydent USA w przyszłym tygodniu ma pojawić się w Polsce!

22:02

188 osób, w tym 122 cywilów, zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie charkowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post policji obwodu charkowskiego na Telegramie. - Według stanu z godz. 18 (17 czasu polskiego) 4 marca podczas ostrzałów i działań bojowych zginęło 188 osób, wśród których 122 to obywatele cywilni, w tym pięcioro dzieci – poinformowała policja.

22:10

Sytuacja na przejściach granicznych poprawiła się, pozwalając na większą przepustowość polskiej pomocy humanitarnej na Ukrainę - przekazał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Razem z ukraińskimi partnerami aktualizujemy system, więcej już jutro - dodał

22:12

NATO musi unikać eskalacji, jaką byłby kontakt z siłami zbrojnymi Rosji – tak wyjaśnił w piątek premier Kanady Justin Trudeau negatywne stanowisko NATO wobec zamknięcia nieba nad Ukrainą. Trudeau wybiera się w weekend m.in. do Polski.

22:28

Rosja używa na Ukrainie tych samych makabrycznych taktyk, jakie wcześniej stosowała w Syrii i Czeczenii - oświadczył w piątek w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, właśnie dlatego liczy się z tym, że sytuacja na Ukrainie jeszcze się pogorszy.

22:31

Władimir Putin zamierza zaangażować w wojnę z Ukrainą państwa będące członkami poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) - poinformował w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.


Daniłow powołał się na dane ukraińskiego wywiadu. - Nasz wywiad ostrzega - teraz Putin ma zamiar zaangażować ODKB – Kirgizów, Uzbeków i inne narodowości. Myślę, że jeśli tak się stanie, będzie to nie do przyjęcia. Co więcej, mamy informacje, że Putin gromadzi ludzi z Dalekiego Wschodu, gdzie mieszkają Udmurci i Jakuci - powiedział Daniłow.

 

W skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, oprócz Rosji, wchodzą także Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

22:40

Prezydent Emmanuel Macron jest „niezwykle zaniepokojony zagrożeniami” po ataku Rosjan na elektrownie atomową na Ukrainie; Francja zaproponuje konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu – poinformował w piątek Pałac Elizejski po rozmowach z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

22:47

NATO dało zielone światło do dalszego bombardowania Ukrainy, odmawiając zamknięcia przestrzeni powietrznej nad naszym krajem – oświadczył w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

22:59

Prezydent Ukrainy kolejny raz dementuje plotki na temat jego ucieczki z Kijowa.

Relacja live 3.03

3:17

Władze Ukrainy podały w czwartek nad ranem, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem.

4:00

Podczas ostrzału artyleryjskiego Izium, w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, zginęło co najmniej trzech cywilów - poinformował zastępca mera tego miasta Wołodymyr Macokin, cytowany przez portal Nexta.

4:09

Nexta: Gruzja - podobnie jak Ukraina - wystąpi o przyspieszone przyjęcie do Unii Europejskiej.

4:20

NEXTA podaje za Organizacją Narodów Zjednoczonych - ponad milion mieszkańców i mieszkanek Ukrainy opuściło kraj od dnia ataku Rosji.

4:25

Jak przekazuje PAP, agencja ratingowa Moody's ze względu na sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę obniżyła w czwartek rating tego kraju z poziomu B3 do Baaa3.

4:32

Eksplozja w Kijowie uchwycona przez kamerę podczas relacji dziennikarskiej:

4:34

Firma Amazon wykorzysta swój potencjał logistyczny do przerzutu dostaw na Ukrainę, udzieli też wsparcia ukraińskim instytucjom rządowym i firmom w kwestii cyberbezpieczeństwa - poinformował w środę (czasu zachodniego wybrzeża USA) dyrektor wykonawczy koncernu Andy Jassy. Ponadto Amazon przekaże 10 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy, przekazuje PAP

4:45

Finlandia i Szwecja, które nie są członkami NATO, otrzymały listy od Władimira Putina z żądaniem zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji.

4:50

Na nagraniu moment uderzenia rakiety w statek Banglar Samriddhi, który pod flagą Bangladeszu stał w porcie w porcie Olvia. Do ataku doszło w środę. Zginął członek załogi, obywatel Bangladeszu.

4:54

Tak dziś wygląda miejscowość Irpień pod Kijowem, gdzie siły rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne.

5:07

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Szczegóły w tym artykule.

5:11

PAP: Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki. Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.

Sankcje dotyczą banków: VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom. We wtorek Japonia zamroziła zaś aktywa trzech innych rosyjskich banków, w tym banku centralnego oraz prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych osób z otoczenia Putina. Zakazała też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami. Rząd japoński przekazał też 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

5:15

Pomimo inwazji, Ukraińcy i Ukrainki starają się wieść normalne życie. Na zdjęciach ślub cywilny, który para zawarła w schronie na terenie Odessy.

5:22

PAP: Departament Stanu USA oskarżył w środę Rosję o "rozpoczęcie wojny na pełną skalę z wolnością mediów i prawdą" poprzez blokowanie niezaleźnych źródeł informacji aby uniemożliwić Rosjanom dostęp do informacji na temat inwazji Ukrainy. Rząd rosyjski dławi również platformy Twittera, Facebooka i Instagrama, od których uzależnione są miliony obywateli Rosji w dostępie do niezależnych informacji i opinii - głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

5:42

Resort finansów USA informuje, że sankcje zablokowały około połowy aktywów banku centralnego Rosji. Więcej na ten temat w tym artykule.

5:54

W Kijowie w czwartek wcześnie rano miały miejsce kolejne "liczne" eksplozje w centrum, w pobliżu metra Przyjaźni Narodów, a cztery wybuchy słyszano w okolicach rejonu peczerskiego, w prawobrzeżnej części stolicy - podaje PAP za ukraińskim portalem Euromaidan PR. W mieście słychać było syreny alarmowe. Na razie nie ma żadnych dodatkowych informacji.

6:04

Nad dziś (3. marca) zaplanowano spotkanie prezydenta z samorządowcami. Andrzej Duda informował o tym w środowym orędziu, które dotyczyło aktualnej sytuacji w Ukrainie. Na spotkanie zaproszony został także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

6:07

W mieście Sumy kolejny budynek został trafiony rosyjską rakietą. Serwis Ukraińska Prawda informuje o trzech rannych osobach.

6:35

W ciągu kilku dni do Polski dotrze duża fala uchodźców. Będą to ludzie z Odessy i Zaporoża. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

6:41

Osiem osób zginęło w rosyjskich ostrzale w mieście Izium w obwodzie charkowskim na Ukrainie - podały lokalne władze w nocy ze środy na czwartek. W znacznym stopniu uszkodzone zostało centrum miasta. Trafiono w budynek policji. Wcześniej Macokin napisał, że pocisk uderzył w budynek mieszkalny i zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci.

W Sumach pięć osób zostało rannych w wyniku uderzenia pocisku w brygadę artyleryjską, wojskową katedrę Sumskiego Uniwersytetu Państwowego i korpus kadetów - podały władze obwodowe.

Tak wyglądał ostrzał Izium:

6:44

Mieszkańcy i mieszkanki Ukrainy mogą korzystać z aplikacji ostrzegającej przed nalotami.

6:46

Siergiej Ławrow: Rosja była gotowa na sankcje, ale Moskwa nie spodziewała się, że zostaną one nałożone na sportowców, dziennikarzy i przedstawicieli kultury.

6:56

W tym artykule znajdziecie aktualny bilans ofiar.

7:17

Rosyjska marynarka wojenna u wybrzeży Ukrainy. Nagranie pochodzi z zachodniego Krymu.

7:21

Postawa Kazachstanu wobec wojny w Ukrainie jest neutralna. Tamtejszy wiceminister obrony Sułtan Kamaletdinov powiedział: Konflikt między Ukrainą a Rosją nie ma nic wspólnego z Kazachstanem. Nie popieramy żadnej ze stron.

7:36

Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków i umacniać się w innych miejscach kraju. Ze względu na brak postępu w większości rejonów siły okupanta sięgnęły po taktykę nocnych ostrzałów artyleryjskich dzielnic mieszkalnych w dużych miastach – podał w porannym komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Rosyjskie wojska próbują napierać m.in. w rejonie Kozarowycz, Wyszogrodu (na północ od stolicy), Fastowa i Obuchowa (na południe) – podano. Siły agresora zwiększają swoją obecność na północno-zachodnim i zachodnim podejściu do miasta.

Informację przekazała PAP

7:38

Około 15 tysięcy ludzi zamieszkało na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform. Wśród chroniących się są 84 niemowlęta i 413 dzieci poniżej 6. roku życia. Są tam także zwierzęta domowe. Łącznie infrastruktura przewidziana jest dla 100 tys. ludzi.

Metro zapewnia, że na stacjach jest dostęp do wody i toalet. Wolontariusze pomagają w dostarczaniu ludziom jedzenia i leków. W ciągu dnia kursują pociągi metra. Nocą, podczas godziny policyjnej, podziemna infrastruktura pełni jedynie funkcję schronu.

7:42

Wsie i miasteczka, w których stacjonują kolumny wojsk rosyjskich, stają się natychmiast miejscami grabieży, rabunków i mordów. Potrzebujemy korytarzy humanitarnych - żywności, lekarstw, karetek, ewakuacji dzieci. Oczekujemy aktywnej pomocy organizacji międzynarodowych, w tym OBWE - napisał na Twitterze doradca Zełenskiego Mychajło Podolak.

7:45

W Rosji rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe w obsłudze systemu rakietowego S-400 "Triumf". Zakres ćwiczeń to wykrywanie i niszczenie jednostek podczas symulowanych ataków. Ćwiczenia prowadzone są w rejonie Nowosybirska.

7:49

Tak wygląda śródmieście Charkowa. Ekspert wojskowy Rob Lee pisze: mamy dobre wyobrażenie tego, jak będzie wyglądało oblężenie Kijowa.

7:55

Polskie wojsko w kontekście wydarzeń na Ukrainie: chrońmy dane, bądźmy świadomi zagrożeń. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

8:01

W Charkowie na wschodzie Ukrainy w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta – poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. W świątyni wybite są okna, zniszczone witraże i inne wyposażenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko powiedział: Przypomnę, że sobór przetrwał bolszewików i II wojnę światową, kiedy wszystkie budynki wokół zostały zniszczone.

8:17

Oleksij Reznikow, szef ukraińskiego MON opublikował na FB Ministerstwa Obrony wpis, w którym mówi tygodniu walki. We wpisie padają też słowa: Rosyjscy okupanci, bojąc się haniebnej porażki, zaczęli popełniać zbrodnie przeciwko ludności cywilnej. Strzelają do szpitali zabijając kobiety i dzieci. To już nie jest wojsko tylko zwykli tchórze i terroryści. Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Będą krew, łzy, ból. Ale teraz, bardziej niż kiedykolwiek, mamy powody, aby być pewni siebie i tych, którzy są wokół. Na pewno wygramy. Chwała Ukrainie!

8:27

Przed wojną uciekają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Poznańskie ZOO informuje o przebiegu akcji ewakuacyjnej podopiecznych ukraińskich ogrodów zoologicznych:

8:31

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców o przypuszczanie ataków na kolumny pojazdów z zaopatrzeniem dla sił rosyjskich. Jeżeli wróg nie ma paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego, będzie bezbronny - zaznaczył. Skierował też słowa do myśliwych i leśniczych. To prośba o działania partyzanckie: Myśliwi, leśniczy - znacie każdą ścieżkę i każde przejście w waszej okolicy. To jest wasz czas. 

8:35

Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie. Chciałbym uspokoić, bo pewne informacje pojawiły się, że chociażby z polskich lotnisk mają startować samoloty w celach bojowych, dementuję te informacje - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Dopytywany, czy te samoloty trafią na Ukrainę, Müller podkreślił: Nie ma takiej decyzji. Tak samo jak nie ma decyzji o tym, żeby startowały samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy.

8:42

Rosja i Białoruś nie pojawią się na paraolimpiadzie.

8:47

Pojmany przez Ukraińców rosyjski żołnierz potwierdza, że ​​otrzymał zadanie strzelania do cywilów. Przesłuchujący pyta: Czy dostaliście rozkaz strzelania do ludności cywilnej? Jeniec odpowiada: Tak. Dokładnie.

8:50

Ukraińska kolej informuje, że wszystkie pociągi jadące ze wschodu na zachód kraju będą przeznaczone do ewakuacji ludności. Pierwszeństwo w skorzystaniu z nich mają kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku. Przewozy będą darmowe.

8:51

Niemcy chcą dostarczyć więcej broni na Ukrainę. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło dostawę 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", jak dowiedziała się w czwartek agencja dpa. PAP dodaje, że broń jest produkcji radzieckiej i pochodzi z dawnych zapasów Narodowej Armii Ludowej (NVA) Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

8:55

Sytuacja w Czernihowie - płoną ostrzelane składy oleju.

9:00

Po ewakuacji sierocińca w Odessie na południu Ukrainy około 120 dzieci - w tym sześciodniowe niemowlę - ucieka do Berlina. Sieroty wyruszyły w podróż pięcioma autobusami wraz z opiekunami - poinformował naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy Abraham Wolff agencji dpa.

9:08

Wojewoda mazowiecki uruchomi na Torwarze w Warszawie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie otrzymają oni pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Przygotowanych będzie tam ok. 500 łóżek

9:14

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad 575 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze odprawili 95 tys. osób z tego kraju, a w czwartek do godz. 7 - ponad 27 tys.

9:32

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosjanie stracili około 9 tys. żołnierzy - podał w czwartek na Telegramie ukraiński sztab generalny.

10:17

Rosyjski plan zdobycia największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie powiódł się - poinformował w czwartek na Facebooku Petro Kotin, szef ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, Enerhoatomu.

10:27

"Łotwa przyjęła ukraińskich dyplomatów, którzy opuścili placówkę w Moskwie. Przekroczyli oni łotewsko-rosyjską granicę wczoraj wieczorem" - napisał w czwartek na Twitterze szef dyplomacji Łotwy.

10:28

Pod Kijowem zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-30, trwają walki na podejściu do miasta.

10:34

Nie jest wykluczone, że wojna na Ukrainie będzie trwała tygodniami, miesiącami, może latami - ocenił lider PO Donald Tusk. Jednocześnie wskazał na otwarte groźby ataku nuklearnego płynące ze strony Kremla. 

10:36

Wypadek autokaru z uchodźcami. Pięć osób rannych – w tym czwórka dzieci. Link do artykułu.

10:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - "Nie mamy ogromnego terytorium od oceanu do oceanu, nie ma broni jądrowej, nie napełniamy światowego rynku ropą i gazem. Ale mamy naszych ludzi i naszą ziemię. Dla nas to jest złoto. Nie mamy nic do stracenia poza własną wolnością i godnością. Dla nas to największy skarb" 

10:59

Von der Leyen: przeznaczymy co najmniej 500 mln euro z budżetu UE na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy

11:06

Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego oraz wzywa KE do przygotowania mapy drogowej negocjacji akcesyjnych i ukraińskiej integracji z Unią Europejską

11:08

Transport zwierząt ewakuowanych z azylu położonego niedaleko Kijowa przekroczył polsko-ukraińską granicę. Lwy, tygrysy, likaon i karakale są przewożone do ogrodu zoologicznego w Poznaniu – poinformowało w czwartek poznańskie zoo.

11:15

Druga runda rozmów ukraińsko-rosyjskich może zacząć się „w ciągu najbliższych godzin” – podała w czwartek białoruska rządowa agencja informacyjna BiełTA, cytowana przez Reutera, powołując się na stojącego na czele rosyjskiej delegacji Władimira Miedińskiego.

Negocjacje między delegacjami Ukrainy i Rosji mogą się zacząć o godz. 13 czasu polskiego – podał cytowany przez agencje Miediński.

11:19

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łódzkiem przygotowali 11 wozów gaśniczych, które zostaną przekazane na Ukrainę.

11:20

Polska będzie dążyć do wykluczenia kolejnych największych banków Rosji z systemu SWIFT, w tym Gazprombanku i Sbierbanku.

11:22

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wezwała w czwartek na sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie do szybkiego przeprowadzenia śledztwa w sprawie łamania przez Rosję praw człowieka w czasie wojny na Ukrainie. "W tym przypadku mamy do czynienia z najpoważniejszymi naruszeniami praw człowieka" - powiedziała.

11:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w czwartek na Twitterze, że w rozmowie z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem poinformował go przeciwdziałaniu Rosji oraz o zbrodniach agresora. Jak dodał, podziękował również Korei Południowej za wsparcie i wprowadzenie sankcji.

„Współdziałamy dalej. Rozszerzamy antywojenną koalicję na cały świat” – napisał Zełenski

11:43

Ekspert ds. bezpieczeństwa Gustav Gressel: "Jesteśmy teraz świadkami tego, co wydarzyło się w Syrii, w Aleppo. Rosja osłabiła tam rebeliantów, niszcząc infrastrukturę państwową. Zaatakowano i zrównano z ziemią przedszkola, szkoły, szpitale. Niestety, to samo obserwujemy teraz na Ukrainie"

12:08

Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim - podał w czwartek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

12:18

Węgierski rząd podejmuje kroki, by zapewnić zatrudnienie uchodźcom z Ukrainy w związku z tym, że w kraju brakuje rąk do pracy - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Jak przekazał, liczba wakatów na Węgrzech wynosi niemal 80 tys., a najwięcej z nich jest w sektorze budowlanym.

12:31

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda. Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wpisie na Facebooku, że rosyjska marynarka wojenna jest zaangażowana w "piractwo, terroryzm i strzelanie do cywilów".

12:32

Rosyjskie wojska ostrzelały rakietami dzielnicę mieszkalną Czernihowa na północy Ukrainy; są zniszczenia – podał w czwartek portal Hromadske. Władze obwodu chersońskiego informują z kolei o zajęciu przez Rosjan siedziby regionalnej administracji. Link do artykułu.

12:34

Nieprawidłowo zaparkowane samochody w Kijowie będą konfiskowane na potrzeby obronne miasta - poinformował w czwartek na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

12:46

W Stalowej Woli powstaje hub wytchnieniowo-koordynacyjny dla dzieci ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka - poinformowała w czwartek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

12:47

Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera. Władze miejskie Mariupola podały, że Rosjanie bez przerwy i z premedytacją ostrzeliwują krytyczną infrastrukturę cywilną, pozbawiając port wody, ogrzewania i prądu oraz uniemożliwiając dostarczanie zaopatrzenia lub ewakuację mieszkańców.

13:21

Ponad 90 "podejrzanych osób" zatrzymano w obwodzie lwowskim - poinformował w czwartek przedstawiciel regionalnej policji Dmytro Mychalec. "Minionej doby na gorącą linę policji wpłynęło ponad 10 tysięcy zgłoszeń o podejrzanych osobach. Według stanu obecnego ponad 90 osób zatrzymano" - powiedział Mychalec, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

13:26

Ukraińska delegacja poinformowała, że wyruszyła na rozmowy ze stroną rosyjską. "Już jesteśmy w śmigłowcach" – poinformował w czwartek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Na zdjęciu jest z nim ukraiński deputowany Dawid Arachamia, który poinformował na Facebooku, że rozmowy rozpoczną się ok. godz. 15 czasu polskiego.

13:30

W okolicy Wołnowachy w obwodzie donieckim na Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski bombowiec Su-34 - poinformował w czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak napisano w komunikacie, piloci tego samolotu bombardowali cywilną ludność i infrastrukturę miasta.

13:43

Francuscy i niemieccy celnicy zajęli jachty należące rosyjskich oligarchów. Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna - poinformował w czwartek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Według magazynu "Forbes" podobnego przejęcia dokonały tego dnia służby celne w Niemczech, które zatrzymały jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.

13:45

Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i UE Bogdan Klich zaapelował w czwartek do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w sprawie utworzenia przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) korytarzy humanitarnych na Ukrainie.

13:56

Ambasador RP w Kijowie dla PAP: wciąż tu pracujemy; alarmy bombowe nawet co pięć minut

13:59

Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego - podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

14:11

Szef dyplomacji Kułeba ostrzega: Rosjanie szykują prowokację; chcą ostrzelać z rakiet własne terytorium

14:14

Mer Mariupola: Rosjanie zablokowali miasto i celowo wywołują katastrofę humanitarną.

"Siły rosyjskie wywołują katastrofę humanitarną w naszym mieście" – napisał na Facebooku mer otoczonego Mariupola. Rosjanie atakują miasto rakietami, nie pozwalając ewakuować mieszkańców, dostarczać żywność i wznowić dostawy energii.

14:25

Ponad 400 osób ewakuowano z miasta Irpień w obwodzie kijowskim, głównie kobiety i dzieci - podaje na profilu Twitter NEXTA

14:30

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a cztery odniosły obrażenia w ataku rosyjskiego lotnictwa na dwie szkoły i prywatne domy w Czernihowie, na północy Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Wiaczesław Czaus.

14:40

Ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa oświadczyła w czwartek w czasie sesji Rady Praw Człowieka ONZ, że rosyjskie działania na Ukrainie to zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, po czym wezwała do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów.

14:45

"Ukraiński negocjator prowadzący rozmowy z Rosją na temat zawieszenia broni powiedział, że jego celem jest zapewnienie korytarzy humanitarnych" - podaje Kyiv Post.

14:46

Piłkarska reprezentacja Białorusi oraz kluby z tego kraju muszą rozgrywać wszystkie domowe mecze w rywalizacji pod egidą UEFA na neutralnych stadionach i bez udziału widzów - ogłosiły władze europejskiego futbolu.

14:53

Pierwsi cudzoziemcy przybywają do Ukrainy, aby uczestniczyć w jej obronie przed  wojskami rosyjskimi - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.- Ukraina już wita pierwszych zagranicznych ochotników. Pierwsi z 16 tysięcy są  już w drodze, by bronić wolności i życia, dla nas i dla wszystkich - oświadczył Zełenski. Nie sprecyzował, z jakich krajów pochodzą ochotnicy.

14:57

- Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu; ludzie, którzy trafili do wojska zostaną użyci jako "mięso armatnie" do ataku na Kijów i Odessę - poinformował na Facebooku generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych.

15:02

Ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki pokazał, co je podczas wojny.

15:06

Ikea ogłosiła, iż zamyka sklepy IKEA  w Rosji.

Po tej wiadomości sklepy są szturmowane przez mieszkańców. Według jednego z klientów „kupowane są nawet serwetki”.

15:13

Z Wieży Mariackiej rozbrzmiał hymn Ukrainy. To gest solidarności Krakowa z objętym wojną naszym wschodnim sąsiadem.

15:20

Biały Dom zwrócił się w czwartek do Kongresu o uchwalenie pakietu wydatków w wysokości 10 mld dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy - oznajmiła w czwartek szefowa Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) Shalanda Young. Pieniądze mogą być wykorzystane również na wsparcie obrony państw wschodniej flanki NATO.

15:27

Władimir Putin powiedział w czwartek Emmanuelowi Macronowi, że cele rosyjskiej "operacji na Ukrainie" zostaną osiągnięte bez względu na wszystko. Polityk miał też nerwowo zareagować na orędzie wygłoszone w środę przez lidera Francji.  

15:32

Były piłkarz reprezentacji Ukrainy Artem Miłewski, który w związku z inwazją Rosji na Ukrainę od kilku dni przebywa w schronie przeciwbombowym, apeluje o pokój i prosi: "Pozwólcie nam żyć".

"Od kilku dni przebywam w schronie przeciwbombowym w parkingu podziemnym. Jak wszyscy staram się przeżyć" - przekazał 37-latek w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

15:36

Jak poinformował ukraiński sztab generalny, od wybuchu wojny Rosjanie stracili ponad 200 czołgów i 900 wozów opancerzonych. Do tego dochodzi porzucany codziennie przez żołnierzy rosyjski sprzęt.

15:41

Do Białegostoku przyjedzie 40 dzieci z domów dziecka na Ukrainie - poinformował w czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Miasto przygotowało dla nich miejsce w jednym z domów dziecka.

15:46

Ukraiński parlament zagłosuje nad najważniejszymi ustawami o obronności i bezpieczeństwie. "Szybka i pełna napięcia sesja. Śpiewamy w jedności hymn narodowy przed rozpoczęciem" - napisała w mediach społecznościowych deputowana Lesia Wasilenko.

15:56

Rubel spadł w czwartek do rekordowo niskiego poziomu na rynku walutowym w Moskwie. Cena dolara wynosiła 117,2 rubli, co oznacza spadek o prawie 10 proc. – informuje Bloomberg.

15:58

W Puszczy Białowieskiej rozpoczęła się druga runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich.

16:02

Niezależna rosyjska telewizja Dożd zablokowana z powodu publikacji o wojnie z Ukrainą; zawiesza działalność - powiadomiła w czwartek dyrektorka stacji Natalia Sindiejewa. Wyjaśniła, że powodem są planowane przepisy o karach do 15 lat więzienia za "fake newsy" o wojnie.

16:05

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie szpitalu w Wasylówce w obwodzie zaporoskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis administracji obwodu zaporoskiego na Telegramie.

16:08

"Rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Rosji. Najważniejsze zagadnienia w programie: 1. Natychmiastowe zawieszenie broni 2. Rozejm 3. Korytarze humanitarne dla ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek/miast" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:14

Uchodźcy z Ukrainy mogą dzwonić na całodobową Linię Pomocy Pokrzywdzonym prowadzoną w językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Jej numer to: +48 222 309 900. Linię uruchomiło Ministerstwo Sprawiedliwości, które ponadto zapowiedziało bezpłatną pomoc dla Ukraińców.

16:16

Moment wejście delegacji ukraińskiej na rozmowy z delegacją rosyjską.

16:19

Gruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - przekazał w czwartek premier Irakli Garibaszwili. W poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w UE podpisał prezydent tego napadniętego przez Rosję kraju, Wołodymyr Zełenski.

16:31

Władze: po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie spod gruzów wydobyto ciała 22 osób.

16:34

"Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie. Nieprawdziwa jest też informacja o startach samolotów bojowych z Polski na Ukrainie. Polska pomaga w ogromnym zakresie innych obszarach" - przekazał na Twitterze Piotr Mueller, reagując na medialne wypowiedzi Poroszenki.

16:41

Sejm jednomyślnie uchwalił w czwartek ustawę upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo.

16:43

Generał Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Woskowego Rosji, został zabity podczas wojny na Ukrainie – poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na organizację weteranów w obwodzie kirowskim Braterstwo Bojowe.

16:46

- Rozmowa bezpośrednia z Putinem jest niezbędna do zakończenia wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:50

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad 604 tys. uchodźców z Ukrainy - przekazała Straż Graniczna. W czwartek do godziny 15 funkcjonariusze odprawili 56,4 tys. podróżnych z Ukrainy.

16:56

- Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę odnotowujemy siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników - poinformował rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnych płk Marek Pietrzak.

16:58

Władimir Putin wykorzystał na Ukrainie 90 proc. zaplanowanych wcześniej sił bojowych" - takie informacje przekazał Philowi Stewartowi z Reutersa przedstawiciel USA.

17:05

- Ponownie trwają walki o Buczę - na północny zachód od Kijowa. Przypomnijmy, że dzisiaj wojska ukraińskie odbiły tę miejscowość z rąk Rosjan. Teraz jednak trwa kontratak rosyjskich żołnierzy. - Walki pod Buczą trwają cztery godziny z rzędu. Weszły oddziały agresora, a Siły Zbrojne Ukrainy ich wypierają - informuje burmistrz Antolij Fedoruk.

17:08

45 z 57 państw członkowskich OBWE poparło wniosek o wysłanie na Ukrainę misji eksperckiej, mającej zbadać doniesienia dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - przekazała w czwartek brytyjska dyplomacja, która złożyła projekt.

17:10

"Wróg nie pozostaje bezkarny. Artylerzyści zadają ciężkie obrażenia, niszcząc kolumny i skupiska rosyjskich sił okupacyjnych" - przekazał ukraiński resort obrony.

17:15

Ponad połowa rosyjskich rakiet wystrzeliwana jest z terytorium Ukrainy - podaje Reuters powołując się na ministerstwo obrony USA.

17:18

Prezydent Mołdawii Maia Sandu w Kiszyniowie: dziś podpisujemy wniosek Mołdawii o członkostwo w Unii Europejskiej

17:21

"Wszystkie samoloty Mig29 polskich Siły Powietrznych przebywają na swoich macierzystych lotniskach. Wszystkie polskie samoloty oznaczone są biało-czerwoną szachownicą!" - przekazało Dowództwo Generalne, nawiązując do nieprawdziwych doniesień ws. obecności samolotów w Ukrainie.

17:29

Ośmiu zagranicznych piłkarzy opuszcza FK Krasnodar, aby móc mieszkać i trenować poza Rosją. Jak poinformował klub, ich kontrakty są tylko zawieszone, a nie rozwiązane. W tym gronie nie ma na razie Grzegorza Krychowiaka.

17:32

Zełenski: chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem; to jedyny sposób na zatrzymanie wojny.

17:40

Ciała zmarłych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę żołnierzy są przechowywane w kostnicy w białoruskim mieście Mozyrz — informują białoruskie media, cytując białoruską opozycjonistkę Annę Krasulinę.

17:44

- Jeżeli teraz nie zatrzymamy Rosji, to ona dojdzie do nowego muru berlińskiego - powiedział Wołodymyr Zełenski.

17:49

- To jest horror. Nie rozumiem, jaki człowiek może planować takie akty ludobójstwa i nazizmu. Nawet strona ukraińska traktuje okupantów lepiej niż ich przywódcy - powiedział Zełenski.

17:52

- Gdybym nie był prezydentem, walczyłbym teraz w obronie terytorialnej - powiedział dzennikarzom w Kijowie Wołodymyr Zełenski.

17:55

Nie jesteśmy gotowi potwierdzić, że Chersoń został zajęty przez Rosję, uważamy że wciąż trwają tam walki - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosjanie mogą chcieć ominąć miasto i skierować się na Mikołajów, by być w stanie przeprowadzić atak na Odessę.

17:59

Były ukraiński rekordzista świata w skoku o tyczce Siergiej Bubka będzie koordynował i zarządzał w swojej ojczyźnie pomocą humanitarną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

18:05

Prezydent Andrzej Duda gościł w czwartek w Pałacu Prezydenckim Premiera Rumunii Nicolae Ionela Ciuca. Rozmawiano o wsparciu Ukrainy, solidarności i pomocy uchodźcom, uciekającym przed wojną - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

18:13

Wideo zweryfikowane przez "The New York Times" pokazuje czwartkowy atak na Czernihow.

18:19

Władimir Putin powiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że Rosjanie i Ukraińcy to "jeden naród" i stwierdził, że Ukraińców "zastraszano i prano im mózgi".

18:24

Ukraińska Federacja Piłkarska zwróciła się do FIFA i UEFA o przełożenie planowanego na 24 marca meczu ze Szkocją w barażach o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze - poinformowała Agencja Reutera.

18:29

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało w czwartek miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania – poinformowała agencja Unian.

18:30

- Trafiają do nas informacje, że Rosjanie przejęli lokalny ośrodek telewizyjny w Chersoniu i planują szerzyć rosyjską propagandę - Władze miasta ostrzegają swoich mieszkańców.

18:37

Władimir Putin: operacja specjalna na Ukrainie przebiega zgodnie z planem, ściśle według harmonogramu

18:41

Rosyjskie czołgi w okolicach Mikołajewa.

18:45

Po nocnych bombardowaniach Kijowa coraz więcej mieszkańców zakleja szyby, aby osłabić wibracje po ewentualnych eksplozjach. Kijowianie żartują, że nie potrafią powiedzieć, jaki jest teraz dzień tygodnia, lecz, który to dzień wojny. Ulice są sporadycznie sprzątane, a śmieci już od siedmiu dni nie wywożono.

18:52

Ukraiński negocjator: zakończyła się druga tura rozmów z Rosją; uzgodniliśmy, że wkrótce odbędzie się trzecia tura - Reuters.

18:56

Ponad 6600 uchodźców z Ukrainy przybyło do Włoch od początku rosyjskiej agresji - poinformowało w czwartek MSW w Rzymie. Zdecydowaną większość stanowią kobiety i dzieci.

19:04

W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zbliżyły się do Chrakowa i dokonały postępów na południu kraju, zaś ofensywa na Kijów została wstrzymana - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, do inwazji Rosja użyła już ok. 90 proc. wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy.

19:11

Mężczyzna, który wyruszył na samotną antywojenną pikietę w Mińsku, został skazany na 30 dni więzienia - donosi białoruski portal NEXTA.

19:17

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że trzecia runda rozmów między Rosją a Ukrainą odbędzie się ponownie w Białorusi na początku przyszłego tygodnia. To znaczy nie wcześniej niż 7 marca.

19:21

"Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa" - doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Jego słowa przekazała agencja Interfax-Ukraina.

19:26

Władze Kanady wyślą na Ukrainę kolejny transport broni i sfinansują unowocześnienie systemu analizy zdjęć satelitarnych dla ukraińskiej armii. Jednocześnie wprowadzane są 35-procentowe cła na towary importowane z Rosji i Białorusi. Dla uciekających z Ukrainy jest program imigracji.

19:32

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dywersanta, który kierował atakiem rakietowym na wieżę telewizyjną w Kijowie - podaje stacja Hromadske.

19:37

Zwierzęta ewakuowane z azylu położonego niedaleko Kijowa dotarły już do poznańskiego zoo – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego Małgorzata Chodyła. Do Poznania ewakuowano m.in. lwy, tygrysy i karakale.

19:41

- Na terytorium Republiki Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, w terenie zalesionym znajduje się 38 wydzielonych brygad szturmowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Z dostępnych informacji wynika, że dowództwo jednostki wojskowej otrzymało rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą - podają Wojska Lądowe Ukrainy.

19:48

- USA nie planują wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. To może doprowadzić do wojny z Rosją - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

19:54

- USA przekazują Ukrainie w czasie rzeczywistym informacje o ruchach rosyjskich wojsk - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

20:00

Wielka Brytania nakłada sankcje na rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa i przewodniczącego VEB Igora Szuwałowa.

20:09

Na ulicach Kijowa stoją barykady i zapory przeciw czołgom.

20:19

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że utworzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą jest decyzją NATO, ale byłoby to ''o krok za daleko'', z realnym ryzykiem eskalacji konfliktu i wiązałoby się z ryzykiem ewentualnej III wojny światowej.

20:24

NEXTA opublikowała nagranie ze skutecznego ataku wojsk obrony terytorialnej na wozy armii Rosji pod Połtawą.

20:28

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Rosji i Białorusi. MSZ rekomenduje Polakom, aby wracali z obu tych krajów dostępnymi środkami transportu — komercyjnymi i prywatnymi.

20:32

Władze USA ogłosiły w czwartek nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom, ich rodzinom i firmom. Wśród objętych restrykcjami osób są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn. — Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własności zostaną zablokowane — podał w komunikacie Biały Dom.

20:39

Zdjęcia rosyjskich rakiet, które nie eksplodowały na ulicach przedmieść Kijowa.

20:44

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił w czwartek na Facebooku, że armia ukraińska utrzymuje obronę na wszystkich kierunkach rosyjskiego ataku. Według sztabu obronę utrzymuje Mariupol; armia nie pozwala też wojskom rosyjskim zająć całych obwodów donieckiego i ługańskiego.

20:50

Według sztabu sił Ukrainy na terenach Donbasu zajętych przez prorosyjskich separatystów trwa formowanie oddziałów z rezerwistów, które będą przerzucone pod Charków. "Zmobilizowani mężczyźni wyrażają ostre niezadowolenie" - dodaje sztab.

20:56

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała zdrajcę biorącego udział w ataku rakietowym na wieżę telewizyjną w Kijowie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:00

Na budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych w Kijowie znaleziono oznaczenia podobne do tych, które stosowały wojska rosyjskie dla określenia celów ataku – podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikasa.

21:03

Nasze asy bohatersko bronią naszego nieba. Ale Rosja ma przewagę. Drodzy partnerzy, którzy jeszcze nie dostarczyli Ukrainie samolotów wojskowych: jak można spać, kiedy ukraińskie dzieci są bombardowane w Mariupolu, Chersoniu, Charkowie, innych miastach? Możecie podjąć tę decyzję już teraz. Zróbcie to!" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

21:09

Dodatkowe sankcje nałożone dziś przez USA dotyczą również siedmiu rosyjskich ośrodków i  mediów rozpowszechniających propagandę oraz 26 osób z nimi związanych. - Naszym interesem jest utrzymanie najsilniejszej, zjednoczonej  kampanii presji gospodarczej na Putina w całej historii i myślę, że jesteśmy na dobrej do tego drodze - powiedział w czwartek prezydent USA  Joe Biden, komentując nowy pakiet restrykcji.

21:15

Biały Dom rozważa wizytę wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii w najbliższych tygodniach - podał w czwartek portal The Hill. Celem wizyty miałoby być okazanie solidarności z tymi krajami oraz z Ukrainą.

21:18

Tak wygląda wieś Hatne w obwodzie kijowskim po rosyjskim nalocie.

21:24

Ukraińskie media donoszą o atakach rosyjskich myśliwców Su-30SM w okolicach Czernihowa i Sum.

21:30

- Rozmawiałem dzisiaj z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą i przekazałem mu, że Turcja z zadowoleniem przyjęła postęp w rozmowach Ukrainy z Rosją na temat korytarzy humanitarnych - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

21:37

"Ważne ostrzeżenie: Starlink to jedyny nierosyjski system komunikacyjny, który nadal działa w niektórych częściach Ukrainy, więc prawdopodobieństwo bycia celem jest wysokie. Proszę używać ostrożnie" - apeluje Elon Musk.

21:42

"Na spotkaniu z prezydentem ustaliliśmy, że możemy zagwarantować  bezkarność w postaci abolicji osobom, które chcą wyjechać i walczyć na  Ukrainie po stronie ukraińskiej" - przekazał na Twitterze premier Czech Petr Fiala. 

21:44

Putin chce zniszczyć europejskie dziedzictwo i kulturę, zetrzeć ją z powierzchni ziemi - przekazał w czwartek minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Zaznaczył, że Rosjanie celowo niszczą zabytkowe śródmieścia ukraińskich miast.

21:48

Ukraińskie media informują, że w wielu miastach środkowej i wschodniej części kraju ogłoszono alarmy, co zapowiada nowy atak sił Rosji.

21:52

- Kolumna wrogich pojazdów zmierzała w kierunku elektrowni jądrowej. W mieście z drugiej strony słychać głośne strzały - informuje mer Enerhodaru Dmitrij Orłow.

21:59

- Zawieszenie broni i dalsze negocjacje w sprawie wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy są pilnie potrzebne, aby pomóc w deeskalacji sytuacji w kraju — powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez agencję Reutera.

22:06

MSZ potępiło w czwartek zbombardowanie przez siły rosyjskie Babiego Jaru na Ukrainie - miejsca pamięci o Holokauście i jego ofiarach. Poprzez swoje nielegalne działania militarne Rosja rażąco narusza prawo międzynarodowe - podkreśliło MSZ.

22:11

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w wielu miejscach Ukrainy, w tym w Kijowie, Charkowie i we Lwowie - przekazał portal Suspilne.

22:21

Pentagon utworzył nowy kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, który ma zapewnić, że nie dojdzie do niezamierzonego konfliktu między siłami obydwu państw - podała telewizja NBC News, powołując się na oficjela resortu.

22:23

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

22:31

W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono fregatę Hetman Sahajdaczny, flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej - informuje w czwartek serwis Euromaidan PR na Twitterze.

22:35

Prezydent Andrzej Duda i inni przedstawiciele polskich władz pozostają w kontakcie z administracją USA i innymi sojusznikami oraz władzami Ukrainy; omawiane są sprawy pomocy Ukrainie i uchodźcom z tego kraju – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

22:48

- Chcę zwrócić się bezpośrednio do narodu ukraińskiego: wasze bohaterstwo i poświęcenie dla kraju stanowi inspirację dla całego świata - podkreślił w skierowanym do Ukraińców przesłaniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Wojna na Ukrainie - wsparcie ze świata

Uchodźcy na polskiej granicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE