Zełensky oskarża Rosję o uciekanie się do terroru nuklearnego: „Chcą powtórzenia katastrofy w Czarnobylu”

i

Autor: Twitter/@KevinRothrock Zełensky oskarża Rosję o uciekanie się do terroru nuklearnego: „Chcą powtórzenia katastrofy w Czarnobylu”

Zełensky oskarża Rosję o uciekanie się do terroru nuklearnego: „Chcą powtórzenia katastrofy w Czarnobylu”

2022-03-04 4:18

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

Pożar w elektrowni w Enerhodarze wybuchł po tym, jak w okolicy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał. Burmistrz miasta Dmytro Orłow poinformował, że w pobliżu największej elektrowni atomowej w Europie doszło ostrych walk pomiędzy stroną ukraińską a rosyjską. Były ofiary.

Pożar ostatecznie wybuchł poza bezpośrednim obrębem elektrowni atomowej, ogarnął jedynie budynek szkoleniowy i laboratorium, ale mimo to Wołodymyr Zełenski, Dmytro Kudyba i Joe Biden zdecydowali się wystosować stanowczy apel do Władimira Putina i jego wojsk. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał stronę przeciwną do natychmiastowego zaprzestania ostrzału. Bardziej dosadny w swoich słowach był prezydent Ukrainy:

"Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości. To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego" – powiedział Zełenski w nagraniu przekazanym w piątek rano przez jego biuro.

Do apelu prezydenta przyłączyli się Joe Biden oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Specjalista ekonomiczny: Świat poradzi sobie bez Rosji, Rosja bez świata nie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE