Włochy: piloci zasnęli za sterami - kontrolerzy myśleli, że samolot uprowadzono

2022-06-01 10:37
Samolot ITA Airways
Autor: Luc Verkuringen flickr.com Samolot ITA Airways

Przez 10 minut kontrolerzy lotu nie otrzymywali od pilotów żadnej odpowiedzi. Obawiano się, że samolot został porwany przez terrorystów. Powód okazał się inny - kapitan i jego zastępca ucięli sobie drzemkę. Więcej o tym skandalu przeczytacie w naszym artykule.

Sprawa dotyczy lotu z Nowego Jorku do Rzymu wykonywanego 30. kwietnia przez maszynę włoskich linii lotniczych Ita Airways. Gdy samolot przelatywał nad Marsylią, tamtejsza kontrola lotów spróbowała połączyć się z kokpitem. To standardowe działanie, dzięki któremu można ustalić wysokość i prędkość maszyny, oraz sprawdzić, czy lot przebiega bez zakłóceń. W tym wypadku wieża kontrolna nie mogła tego zrobić przez 10 minut - tyle bowiem trwała cisza na linii. W takiej sytuacji procedury nakazują podjąć działania na ewentualność przejęcia samolotu przez terrorystów. W stan gotowości postawiono więc dwa myśliwce sił powietrznych, które miałyby przechwycić maszynę. Piloci w końcu jednak odpowiedzieli. Kapitan tłumaczył brak odpowiedzi problemami z łącznością. Jak się później okazało, kłamał.

Lot inauguracyjny Warszawa-Baku

Surowa kara za drzemkę

O finale sprawy doniosła niedawno gazeta la Repubblica. Z artykułu dowiadujemy się, że linie lotnicze przeprowadziły dochodzenie, które wykazało, że nie doszło do żadnej awarii systemów łączności, a powodem milczenia pilotów była dziesięciominutowa drzemka. Konsekwencje poniósł kapitan.

Podczas długich tras regulaminy lotów dopuszczają możliwość krótkiej drzemki jednego z pilotów. Drugi musi jednak być stale przytomny. Kapitan najwyraźniej nie zastosował się do tej zasady i zasnął równocześnie z drugim pilotem, zostawiając sterowanie automatycznym systemom. ITA Airways uznała zachowanie kapitana za sterami oraz jego późniejsze kłamstwa za złamanie procedur. Pilota zwolniono dyscyplinarnie.

Źródło: repubblica.it

Ta historia zdarzyła się naprawdę, ale równie dobrze mógłby ją wymyślić Albert z ESKI.

Posłuchajcie nowych odcinków jego kultowej WKRĘTARKI!

Listen to "Poligon" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze