Restrykcje na Wielkanoc 2021

i

Autor: Pixabay Restrykcje na Wielkanoc 2021

Wielkanoc 2021. Restrykcje na święta. Jakie obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa?

2021-04-05 9:27

Tegoroczna Wielkanoc, podobnie jak poprzednia, upłynie nam pod znakiem restrykcji spowodowanych epidemią COVID-19. Polska zmaga się z trzecią falą epidemii, a doradca premiera ds. COVID-19 mówi o wprowadzeniu godziny policyjnej i ograniczeniu przemieszczania się. Jakie restrykcje i zalecania obowiązują w Wielkanoc?

Restrykcje na Wielkanoc 2021: Godzina policyjna i zakaz przemieszczania się

Główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. epidemii prof. Andrzej Horban, mówił dziś w jednym z wywiadów, że będzie rekomendował premierowi jeszcze przed Wielkanocą wprowadzenie zakazu przemieszczania się i ustanowienie godziny policyjnej. Dodał też, że takie obostrzenia, jeśli nie w całej Polsce to powinny przynajmniej obowiązywać w tych województwach, które są w tej chwili bardzo narażone na zwiększoną liczbę zachorowań i na krytyczną sytuację ochrony zdrowia.

O tym, że wprowadzenie godziny policyjnej nie jest wcale taką prostą sprawą przekonaliśmy się już podczas świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Tak wtedy, jak i dziś, rządzący apelują do społeczeństwa o ograniczenie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi i pozostanie na święta w domu, w gronie najbliższych. Są to zalecenia, nie oficjalne restrykcje.

Restrykcje na Wielkanoc 2021: Kościoły w czasie Wielkanocy

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia dotyczącego obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 od 27 marca obowiązują nowe zasady dotyczące liczby osób, mogących przebywać w kościele podczas mszy. Nowe wytyczne wskazują, że limit osób w kościele wynosi 1 osobę na 20 mkw., przy zachowaniu odstępu minimum 1,5 m. Podczas mszy wierni powinni mieć prawidłowo założone maseczki. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są księża sprawujący mszę.

Zobacz też: Watykańskie wytyczne na Wielkanoc 2021! Czy będzie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę?

Biskupi apelowali do proboszczów, aby ci przestrzegali w swoich kościołach zasad bezpieczeństwa i w razie potrzeby zwiększyli liczbę nabożeństw. Mają też zwracać uwagę na liczbę wiernych w kościele, odstępy między wiernymi, prawidłowo nałożone maseczki i dezynfekcję dłoni.

Restrykcje na Wielkanoc 2021: Zakupy tylko w wybranych sklepach

Od 27 marca obowiązują też nowe restrykcje związane z działalnością sklepów. Wciąż zamknięte są sklepy w galeriach handlowych (z wyjątkiem drogerii, sklepów spożywczych i saloników prasowych). Dodatkowo zakupów przedświątecznych nie zrobimy również w marketach budowlanych i sklepach meblowych.

Nie uda nam się też legalnie zapisać do fryzjerki czy kosmetyczki, ponieważ te usługi również zostały czasowo zawieszone.

Sprawdź: Fryzjerzy i kosmetyczki od soboty będą zamknięte! Rząd ogłosił kolejne obostrzenia

Restrykcje na Wielkanoc 2021: Zakaz gromadzenia się

Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązują też restrykcje dotyczące zgromadzeń w miejscach publicznych. W zgromadzeniu może brać udział max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Dla planujących Wielkanoc w domu ważna jest informacja, że w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć max. 5 osób – do tego limitu nie wlicza się osoby zapraszającej oraz osób, które zamieszkują to gospodarstwo domowe.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina