Tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki zdradził, o ile spadnie cena benzyny

i

Autor: Krystian Maj/KPRM

Premier ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0! Ceny paliwa oraz żywności mocno w dół! Co jeszcze się zmieni?

2022-01-11 14:23

We wtorek, Mateusz Morawiecki podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0, która jak sama nazwa wskazuje ma pomóc Polakom w walce z inflacją. Co znajduje się w nowej wersji tarczy? Przede wszystkim znacząco stanieć ma paliwo! Premier zapowiedział także zerowy vat na żywność!

We wtorek poznaliśmy szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Tarcza Antyinflacyjna 2.0; ma chronić tych, w których inflacja uderzy najbardziej. Najważniejszym założeniem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 jest obniżka VAT na paliwo oraz zerowy VAT na żywność. Tańszy ma być także gaz, mniej mamy płacić za ogrzewanie naszych domów.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 - co ma zawierać?

Co znajdować się będzie w drugiej tarczy antyinflacyjnej? Jednym z głównych elementów ma być obniżka podatku VAT na paliwa. VAT ma zostać zmniejszony z 23 do 8 procent. W rezultacie od 1 lutego można się spodziewać obniżki cen benzyny na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a gaz może stanieć około 40 groszy. Ta obniżka ma być utrzymywana przez pół roku.

Premier zapowiedział także obniżony VAT na żywność. Ma on być obniżony do 0%. Zmiana jak pozostałe mają zacząć obowiązywać od 1 lutego. Jak zapowiedział premier, przeciętna rodzina ma zaoszczędzić 45 złotych miesięcznie.

Premier zapowiedział także całkowite zniesienie podatku na gaz. Ma on zostać całkowicie zniesiony dla wszystkich.

VAT na prąd oraz VAT na ciepło zostanie jeszcze obniżony do 5%.

Całkowicie zniesiony zostaje VAT na nawozy dla rolników. Jak zapowiedział premier ceny nawozów są bardzo ważne, ponieważ dzięki tańszej produkcji spodziewane są niższe ceny żywności.

Co wprowadziła pierwsza tarcza?

Tarcza antyinflacyjna powstała, jak nazwa wskazuje, aby złagodzić działania inflacji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek (8 stycznia), że w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż rok wcześniej. Dodatkowo wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, iż wiele osób straciło wiele pieniędzy. Jak zapowiedział rząd te wszystkie błędy mają być w najbliższym czasie zostać naprawione a Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma jeszcze sprawić, iż szczególnie ceny za paliwo będą znacznie niższe.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!