Wakacje kredytowe od sierpnia 2022 roku. Kto może z nich skorzystać? Jak złożyć wniosek?

i

Autor: Pixabay

Wakacje kredytowe 2022 już od sierpnia! Kto skorzysta z pomocy? Zobacz jak złożyć wniosek

2022-07-14 11:40

Wakacje kredytowe stają się faktem i już w sierpniu 2022 kredytobiorcy będą mogli skorzystać z pomocy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Od kiedy będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe i kto będzie mógł skorzystać z pomocy? Ile czasu wolnego od spłacania rat kredytu będą mieć Polacy i jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

W czwartek prezydenta Andrzeja Dudę podpisał ustawę ws. wsparcia kredytobiorców. Daje ona osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Ile czasu wolnego od spłacania rat kredytu dają wakacje kredytowe?

Polacy będą mogli odpocząć od spłacania rat kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Będą to dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku, a także po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku. - Czyli osiem rat kredytu, które w najbliższym półtora roku nie będzie musiało być spłacane. To jest duży oddech dla osób, które odczuwają teraz skutki wyższych stóp procentowych – mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Warto jednak wiedzieć, że korzystając z tej możliwości wydłuża się nasz okres kredytowania o taką liczbę miesięcy, jaką my odpoczywaliśmy od spłacania rat.

Nad Polskę nadciąga fala upałów

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe mają przysługiwać kredytobiorcom w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:

  • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? ?

Wniosek o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, także za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

- W ciągu 21 dni bank może przesłać  potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy - czytamy na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów.

Wakacje kredytowe. Banki wpłacą 1,4 mld złotych na rzecz wsparcia

Ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek zakłada również zwiększenie środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki do końca 2022 roku mają wpłacić na FWK aż 1,4 mld zł. Dodatkowo, w ustawie przewidziano prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR.