Kontroler lotu

i

Autor: Tomasz Kawka/East News

W piątek PARALIŻ RUCHU LOTNICZEGO w Polsce?! Brak porozumienia kontrolerów lotu z Agencją Żeglugi Powietrznej

2022-04-21 14:12

Brak porozumienia kontrolerów z Agencją Żeglugi Powietrznej może już w piątek oznaczać wiele odwołanych lotów i potężne problemy dla wielu pasażerów - ostrzega Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak przebiegają rozmowy i czy konflikt uda się zażegnać? O tym przeczytać możesz w naszym artykule.

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podczas posiedzenia sejmowej komisji mówił, że Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, w piątek o godzinie 10 ma podjąć decyzję w związku z sytuacją w Polsce.

- Eurokontrola może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary przestrzeni nad naszym krajem mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego. Musimy spodziewać się dużej liczby odwołań jeśli chodzi o rejsy - powiedział Samson.

Maciej Sosnowski, przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, zapewnia że jeszcze w czwartek kontrolerzy przekażą propozycje rozwiązania konfliktu.

- Owszem, rozmawiamy, dialog jest, ale wielkich efektów tego dialogu nie ma - mówi Sosnowski. - Ja głęboko wierzę, że jesteśmy w stanie się porozumieć i jesteśmy gotowi na spotkanie.

Gotowość do rozmów deklaruje też Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Państwo powiedzieli, że przedstawią nam dokumenty. Jeśli przedstawią - od razu siadamy i rozmawiamy - zapewniła. - To jest absolutnie priorytetem, tylko musimy to zweryfikować.

Z końcem marca z pracy odeszło 44 kontrolerów ruchu lotniczego, od maja może odejść kolejnych 136, co oznaczałoby paraliż ruchu lotniczego w Polsce.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE