Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS

i

Autor: Pixabay.com

UWAGA! Oszuści podszywają się pod urzędników ZUS! Uważajcie na FAŁSZYWE E-MAILE

2021-02-22 13:02

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi e-mailami. Oszuści podszywają się pod ZUS i rozsyłają informację o błędnie opłaconych składkach i wzywają do uregulowania zaległości w ciągu doby. To oszustwo - ostrzegają urzędnicy. Pod żadnym pozorem nie można odpowiadać na takie maile nie należy też otwierać zawartych w nich załączników.

Raport z anteny 22.02, godz.10

ZUS: uwaga na fałszywe e-maile!

Komunikat o oszustach, podszywających się pod urzędników, opublikowany został na stronie internetowej ZUS. Fałszywe maile wysyłane są z adresu: [email protected]

- W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 h - czytamy w komunikacie. - Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych drogą mailową. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Urzędnicy ZUS ostrzegają: nie należy odpowiadać na takie maile. Nie można też otwierać zawartych w nich załączników. Może to doprowadzić do zainfekowania komputera albo uzyskania przez oszustów dostępu do naszych danych.

- W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected] - informuje ZUS.